brusszel


Vegyes benyomások az új cafeteriaelemekről

Figyelő Online - Devecsai János
2012.12.06  06:30   
mail
nyomtatás
A Széchenyi Pihenő kártya a döcögős indulás után kezdi beváltani a hozzá fűzött reményeket, ám az Erzsébet-utalvány megítélése még mindig vegyes képet mutat az elfogadóhelyeknél.

Kisbolt kirakata. Kizárólag ételre váltható

Egyáltalán hol lehet beváltani az Erzsébet-utalványt? – az év elején gyakran hangzott el ez a kérdés, amelyre a választ sokszor az ismerősöktől vagy az internetes fórumokból lehetett csak megtudni. Az elfogadóhelyek felkereséséhez pedig vidéken sokszor kilométereket kellett utazni. A Széchenyi Pihenő kártya is lassan indult be: eleinte kevesen igényelték, és eltartott egy darabig, míg sikerült megoldani, hogy a bankok POS-termináljai kölcsönösen elfogadják egymás kártyáit. Az átalakított cafeteria-rendszer megítélése az év végére azonban sokat javult.

Az idén a tervek szerint 90 milliárd forint értékben kerül forgalomba az Erzsébet-utalvány, amelyet eddig több mint 35 ezer munkáltató választott az 1,8 millió főt is meghaladó felhasználói körnek. A juttatás népszerűségét eleve megalapozta, hogy az átírt törvények szerint az étkezési utalványok közül csak ezt lehetett a legkedvezményesebb cafeteria-adókulccsal adni.

BOLTI TAPASZTALATOK
Az eredményességhez persze az is kellett, hogy év közben egyre több üzletben lehetett vele fizetni, noha eltartott egy darabig, míg a külföldi tulajdonú kiskereskedelmi láncok is bekapcsolódhattak a rendszerbe. A Tescókban április 15-től, a Spar és Interspar üzletekben október 15-től lehet fizetni az utalvánnyal, az év közben a Corákat felvásárló francia tulajdonú Auchannak viszont még mindig nem sikerült megegyeznie a forgalmazóval, a Nemzeti Üdülési Szolgálat Kft.-vel (NÜSZ). A magyar tulajdonú láncok, a Mol-kutak, valamint több ezer kisbolt és vendéglátóhely már korábban csatlakozott az elfogadóhelyek hálózatához.

A tapasztalatok szerint azonban a vásárlóknak még mindig komoly meglepetést okoz, hogy az utalványt kizárólag fogyasztásra kész ételekre költhetik. Ennek oka részben az, hogy a kisboltokban esetenként öblítőt, tusfürdőt és mosóport is adnak az Erzsébet-utalványért. A jelenséget a NÜSZ szúrópróbaszerű ellenőrzésekkel és próbavásárlásokkal igyekszik visszaszorítani. De egyelőre inkább csak a nagy bolthálózatokra jellemző a körültekintő tájékoztatás: a CBA-kban például feltüntetik a levásárolható termékek körét, míg a Tescónál oktatást indítottak a pénztárosoknak az utalvány kezeléséről. A brit tulajdonú hipermarketláncnál egyébként úgy nyilatkoztak, hogy gördülékeny volt az együttműködés a NÜSZ-szel, és a rendszer bevezetése sem okozott problémát. Ám arra a kérdésre, hogy az utalványok használatának mértéke találkozott-e az előzetes elvárásaikkal, nem reagáltak.



Az Erzsébet-utalvány számokban

Idei keretösszeg: 90 milliárd forint
Munkáltatók száma: 35 ezer
Felhasználók száma: 1,8 millió

A SZÉP kártya számokban*
Idén feltöltött összeg: 60,6 milliárd forint
Munkáltatók száma: 18 ezer
Felhasználók száma: 755 ezer
*Október végi állapot. Forrás: Figyelő-gyűjtés



A CBA-nál viszont derűlátóan ítélik meg az elmúlt egy év forgalmát. „A bevezetést követően az utalványok beváltásának a volumene minden hónapban jelentősen nőtt” – mondja Fodor Attila, a CBA Kereskedelmi Kft. kommunikációs igazgatója. A vásárlói kör bővülése országos szinten az év végén pedig újabb lendületet vehet, mivel november 24-től a rászoruló családok a rendszeres gyermekvédelmi támogatást már Gyermekvédelmi Erzsébet-utalványban kapják, amelyet ruházatra és tanszerre is be lehet váltani.

MEGTÖRT NEGATÍV TREND
Mivel a Széchenyi Pihenő kártyánál a bankok az elfogadóhelyek felé – szemben az üdülési csekk 7-8 százalékával – csak 1,5 százalékos jutalékot számolhatnak fel, ezért a bevezetését a szállodai szakma széles körű támogatása kísérte. Iparági szinten a jövőben akár többmilliárdos megtakarításokra is lehet számítani, ezt az érintett intézmények munkahelyteremtésre vagy épp a bérek növelésére is fel tudják használni. A Pénzügykutató Zrt. becslése szerint a SZÉP kártyának köszönhetően akár másfél ezerrel is nőhet az ágazatban dolgozók létszáma.

A kártya idei szereplése azonban még vegyes képet mutat. Mivel a bevezetésnél nem volt kész a technikai háttér, és az igénylő cégeket sem látták el kellő információval, az év első hónapjait a pangás jellemezte. „Ez az időszak főleg a vidéki szállodákat érintette hátrányosan, ahol előfordul, hogy akár a kuncsaftok 20-30 százaléka is béren kívüli juttatásból fizeti a számláit” – jegyzi meg Kovács István, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének főtitkára.

A nyár végére azonban megtört a negatív trend. Egy 47 szállodára kiterjedő idei felmérés szerint a Széchenyi Pihenő kártya felhasználásának a mértéke augusztusban már 533 millió forintot tett ki, ez jócskán felülmúlja a tavalyi eredményeket, amikor az üdülési csekk a SZÉP kártyával együtt is csak 421 millió forintos forgalmat produkált. Bár a kutatás nem reprezentatív, a várakozások szerint az összesített cafeteriaforgalom az üzletágban az idén már elérheti a tavalyi szintet. Ehhez az eredményhez a bankok és az elfogadóhelyek közti folyamatos konzultálásra is szükség volt: többek közt ennek köszönhető, hogy az összegek kezdeti 15-20 napos átfutási ideje mára 5 napra csökkent. A folyamatnak persze van kevésbé jóindulatú olvasata is, miszerint a bankok eleinte egyáltalán nem bánták, hogy a lassú költés miatt a pénzek csak halmozódnak a számlákon, és az utalások átfutási gyorsasága sem 21. századi.

ZSEBRE MEGY
Az utóbbi hónapokban más típusú kritikák is megfogalmazódtak. Pár piaci szereplő például problémásnak érzi, hogy különböző zsebeket hoztak létre a SZÉP kártyán belül az étkezésnek, a szállásnak és a rekreációnak. „Ha valaki nem igényel külön rekreációs forrást, akkor a fürdőkben nem tud közvetlenül fizetni a kártyájával” – panaszolja Vancsura Miklós, a Magyar Fürdőszövetség ügyvezető elnöke. Ezért több kampányt indítottak és indítanak is annak érdekében, hogy mindenki kérje a rekreációs keret létrehozását.
Vigaszág
A kereskedőkkel szemben a vendéglátósok körében már kevésbé kedvező az Erzsébet-utalvány megítélése. „Tavaly a Sodexóval szinte mindennap találkoztunk, az idén az Erzsébet-utalványnyal viszont csak heti két-három alkalommal. Még a SZÉP kártyával együtt sem tudja helyettesíteni a régi rendszert” – jegyzi meg egy XIII. kerületi étterem vezetője, utalva a tavaly még piacvezető utalványkibocsátóra. Bár több vendéglátóhelynél is hasonló tapasztalatokról számoltak be, a nevük közlésétől mindannyian elzárkóztak. Önmagában az utalványok forgalma már csak azért sem érheti el a tavalyi volument, mert míg 2011-ben havi 18 ezer forintig lehetett adni a legkedvezőbb adókulcs mellett étkezési jegyeket, addig az Erzsébet-utalvány kedvezményes keretösszege 5000 forint. A vendéglátósokat legfeljebb az vigasztalhatja valamelyest, hogy ez jövőre 8000 forintra emelkedik, és a korábbi terveket felülírva 2013-ban is lehet vele fizetni éttermekben.
Véleményét a nevük elhallgatását kérő szállodai megszólalók is osztják, akik nem értik, hogy miért nehezítik felesleges adminisztrációval, hogy a kártyatulajdonosok arra költsék a pénzüket, amire szeretnék. Jelenleg a maximális 450 ezer forintos éves keretből legfeljebb 75 ezret lehet feltöltődésre, azaz például fürdőbelépőre költeni, míg a melegétkezésnél 150 ezer, a szállásnál 225 ezer a felső plafon. Ám az utóbbi csak virtuális, erre a célra a teljes keret felhasználható.

Azt viszont egyelőre megbecsülni sem tudják az érintettek, hogy milyen hatással lesz a jövő évi eredményekre, hogy a SZÉP kártyánál – miként az összes, kedvezményes adózású cafeteriaelemnél – az egészségügyi hozzájárulást 10-ről 14 százalékra emelték. Ugyan konstrukciója még így is kedvezőbb marad a végnapjait élő üdülési csekknél, ám a pluszterhek akár vissza is foghatják az igényléseket.
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.