brusszel


Kihívások előtt az új elnök

Figyelő Online - Sárvári Marcell
2012.12.09  14:40   
mail
nyomtatás
Szombaton foglalta el hivatalát Mexikó új elnöke, Enrique Pena Nieto, aki kiegyensúlyozott költségvetést, oktatási reformot, hatékonyabb energiagazdálkodást és szigorú biztonságpolitikát ígért. A program kilátásait, hatásait, valamint az USA-Mexikó kapcsolatok jövőjét Roger F. Noriega vizsgálta a Washington Times hasábjain.
Júliusi választási győzelmével 2000 óta először került kormányra az Intézményes Forradalmi Párt, amely az ezredforduló előtt hét évtizedig uralta a mexikói politikát. Az új elnök a drog elleni elszánt küzdelméről ismert Felipe Calderontól vette át hat évre a stafétabotot Mexikó történelmének talán legnehezebb időszakában. A drogháborúk mellett ugyanis a Közép-amerikai országnak a korrupcióval, a szegénységgel, és a válság hatásaival is szembe kell néznie. Emellett nem feledkezhetünk el a 2009-es H1N1 vírusról sem, amely ezrek halálát okozva rendkívüli mértékben visszavetette a gazdaság teljesítményét is.

Nieto öt fő sarokpont köré építette fel programját. Egyfelől az oktatási rendszer reformját tűzte ki célul a versenyképesség javítása érdekében, melyet az élethosszig tartó, illetve örökletes tanári pozíciók felszámolásával kíván elérni.

Másfelől szigorú, hiány nélküli költségvetést tervez a kongresszus elé terjeszteni a gazdaság stabilizálása érdekében. Ehhez társul a közkiadások mérséklését célzó előterjesztés, valamint annak a számlarendszernek a kialakítása is, amely felelős kölcsönpolitikára ösztönzi az államokat. Az ötödik pont pedig egy bűnmegelőzési program alapjait fekteti le a korrupció és a drogháborúk elleni küzdelem jegyében.

A fenti pontok egy tizenhármas javaslatcsomag sarokkövei. Ez különösen annak fényében ígéretes kezdet, hogy Nieto olyan kabinetet állított össze, mely megfelelhet a Mexikó előtt álló rendkívül kemény kihívásoknak. Bár még korai megmondani, az új elnök vajon keresztül tudja-e vinni programját a törvényhozáson, azonban eltökéltsége, és határozottsága mindenképpen reménykeltő.

Roger F. Noriega jelenleg a neves amerikai agytröszt, az American Enterprise tagja, korábban amerikai diplomataként tevékenykedett.

 

mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Megújul a Figyelő

Magyarország egyik legrégebbi és legnagyobb presztízsű gazdasági hetilapja, a Figyelő erősíteni kívánja médiapiaci pozícióját.

Bíróság elé állíthatják Netanjahu feleségét

A rendőrség Sara Netanjahunak, az izraeli miniszterelnök feleségének a bíróság elé állítását javasolja

top200