brusszel


Recesszió: rossz GDP-adatok és siralmas ipari számok

Figyelő Online
2012.12.07  09:02   frissítve: 2012.12.07 11:21
mail
nyomtatás
A KSH adatai szerint Magyarország bruttó hazai terméke (GDP) 1,5 százalékkal csökkent 2012 harmadik negyedévében az előző év azonos időszakához viszonyítva, amely megegyezik az előzetes becsléssel. Londoni elemzők ugyanakkor 1,1-1,3 százalékos visszaesést vártak a harmadik negyedévre éves összehasonlításban. A rossz GDP adatok mellett siralmas ipari adatok jöttek ma: a KSH előzetes adatai szerint az ipari termelés 1,7 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól.
Komoly recesszióba süllyedt a magyar gazdaság - legalábbis ezt jelzik a KSH legfrisebb számai, amelyek szerint - megerősítve a korábbi előrejelzést - 1,5 százalékkal csökkent Magyarország bruttó hazai terméke (GDP) 2012 harmadik negyedévében az előző év azonos időszakához viszonyítva.

A csökkenést jelentősen befolyásolta a mezőgazdaság teljesítmény-visszaesése, ebben a szektorban ugyanis 20 százalékot is meghaladó volt a csökkenés. A Nemzetgazdasági Minisztérium is úgy látja, hogy elsősorban a rossz agrár-teljesítmény, valamint az Európai Unióban tapasztalt visszaesés okolható a rossz számokért. Mint írják, egész Európa gazdasága nehéz kihívásokkal néz szembe, erről árulkodnak a nemzetközi adatok is, melyek szerint az EU GDP-je 0,4 százalékos visszaesést szenvedett el. A mezőgazdaság teljesítménye a tárca számításai szerint 1,1 százalékponttal rontotta a teljes gazdaságra vonatkozó értéket.

A KSH adataiból az is kiderül, hogy 2012 első három negyedévében a magyar gazdaság teljesítménye 1,3 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest. Az előző negyedévhez mérve 0,2 százalékkal csökkent a GDP a harmadik negyedévben az előzetes adatok szerint. Ez a technikai recesszió folytatását jelenti, miután az első negyedévben 1,1 százalékos, a második negyedévben 0,4 százalékos volt a GDP visszaesése.



A szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint (ezt a mutatót közli az Eurostat az EU 27 országában) a magyar GDP 1,6 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva. Tavaly a harmadik negyedévében a magyar GDP 1,4 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest.

Egyértelműen a mezőgazdasági adatok húzták vissza a GDP-t, ha ugyanis a kukorica termelés nem esik vissza ilyen brutális mértékben, akkor a magyar gazdaság akár kijöhetett volna a technikai receszióból is - mondta Suppan Gergely a Takarékbank vezető elemzője, hozzátéve, hogy csak a készletgazdaság 0,9 százalékot rontott az adatokon.

Az elemző úgy vélte, a Szlovákok kedvező GDP adata (2,1 százalékos növekedés) elsősorban annak köszönhető, hogy most futott fel a Volkswagen és a KIA termelése. Magyarország teljesítményén - ha a gazdaság jóval nagyobb volta miatt nem is ilyen látványosan - az AUDI javíthat. Suppan Gergely megjegyezte, hogy Szlovákia sincs sokkal jobb helyzetben: ott is voltak megszorítások és ott is csökkent a fogyasztás.

A Takarékbank jövőre 0,4 százalékos GDP növekedéssel számol, Suppan Gergely szerint csak akkor tartható a kormány 0,9 százalékos növekedési előrejelzése, ha a mezőgazdaság a vártnál valamivel jobban teljesít. 

A feldolgozóiparon belül egyre nagyobb súllyal rendelkező járműgyártás területén továbbra is növekedést, míg a számítógépek, elektronikai és optikai termékek gyártásában továbbra is jelentős visszaesést mért a KSH, elsősorban a hazai gyártású híradás-technikai berendezések és az elektronikus fogyasztási cikkek keresletének mérséklődése miatt.

Az építőipar teljesítményének első félévi visszaesése a harmadik negyedévben növekedésbe fordult (2,3 százalékkal emelkedett), elsősorban az elkerülő és összekötő utak építésének, és vasúti fővonalak felújítási munkáinak köszönhetően.

A szolgáltatások bruttó hozzáadott értéke együttesen 0,7 százalékkal csökkent, az esés felgyorsult az első félévi 0,3 százalékos ütemről. Legnagyobb mértékben - 3,9 százalékkal - a pénzügyi, biztosítási tevékenység teljesítménye csökkent.

A kereskedelem, szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás hozzáadott értéke 1,5 százalékkal csökkent, ezen belül a kereskedelem teljesítménye csökkent, míg a szálláshely-szolgáltatásé és a vendéglátásé nőtt.
A szállítás, raktározás ágazat teljesítménye a korábbi negyedéveknél enyhébben, 1 százalékkal esett vissza, összhangban az ipar teljesítményével. A szakmai, tudományos, műszaki és adminisztratív tevékenység együttes hozzáadott értéke az előző negyedévi csökkenés után 0,4 százalékkal emelkedett, míg a közigazgatás, oktatás, egészségügy együttes teljesítménye 0,2 százalékkal mérséklődött. Ugyanakkor kilencedik negyedéve folytatódott és 3,7 százalékkal emelkedett az információ, kommunikáció nemzetgazdasági ág hozzáadott értéke az információtechnológiai szolgáltatások bővülése következtében.

A GDP felhasználási oldalán a háztartások tényleges fogyasztása 2012 harmadik negyedévében 3,9 százalékkal csökkent; a háztartások fogyasztási kiadásai ugyanennyivel maradt el az egy évvel korábbitól, míg az első félévben 1 százaléknál kisebb volt ez a csökkenés. A háztartások fogyasztási kiadásán belül nagy súlyú kiadási csoportok majd mindegyikénél - többek között az élelmiszerek, a közlekedés és a lakhatással kapcsolatos szolgáltatásoknál - csökkent a volumen. Mind a külföldiek magyarországi fogyasztása, mind a magyarok külföldi fogyasztása csökkent.

A kormányzattól kapott természetbeni juttatások mértéke 4,0 százalékkal esett vissza, míg a közösségi fogyasztás 1,4 százalékkal emelkedett.

A bruttó állóeszköz-felhalmozás visszaesése - a második negyedévi 4,5 százalékosnál kisebb, 3,6 százalékos volt. Mindez 0,6 százalékponttal fékezte a GDP növekedését.

Az építési beruházások továbbra is jelentős mértékben elmaradtak az egy évvel korábbitól, miközben a gép- és berendezés-beruházások emelkedtek. Az ágazatokat tekintve a feldolgozóipar beruházásai nőttek. A nagy súlyt képviselő ipari alágak közül kiemelkedően emelkedtek a beruházások a járműgyártásban, a gép-, gépi berendezés gyártásban és a villamosberendezés-gyártásban.

A készletek állománya a harmadik negyedévben folyó áron 97 milliárddal, míg az előző év azonos időszakában 140 milliárd forinttal nőtt.

A bruttó felhalmozás 9,1 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól, így 1,5 százalékponttal mérsékelte a GDP változását.

A külkereskedelmi forgalomban, folyó áron továbbra is kiemelkedően magas, 629 milliárd forint aktívum keletkezett, kevésbé romló cserearányok mellett. Az export 1,9 százalékkal nőtt, míg az import 0,7 százalékkal csökkent. Az áruforgalom kivitele 2,2 százalékkal nőtt, behozatala 0,6 százalékkal mérséklődött.

A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2012 harmadik negyedévében a gazdaság teljesítménye 0,2 százalékkal csökkent az előző negyedévhez képest. A mezőgazdaság teljesítménye 2,4, a szolgáltatások 0,2 százalékkal maradt el az előző negyedévitől, a feldolgozó ipar 0,3 az építőipar 2,8 százalékkal javította teljesítményét. A felhasználási oldalon a háztartások fogyasztásának csökkenése az előző negyedévi 0,9 százalékról 1,3 százalékra gyorsult, a beruházások 1,0 százalékkal tovább estek, az áruk és szolgáltatások importja mellett egy éve először csökkent az export is 0,8 százalékkal.

Az Eurostat gyorsbecslése szerint az Európai Unió tagországainak együttes bruttó hazai terméke 2012 harmadik negyedévében 0,4 százalékkal csökkent az előző év azonos negyedévéhez viszonyítva. Magyarország mellett még 10 tagországban, többek között Csehországban, Finnországban, Hollandiában, Romániában és Szlovéniában volt alacsonyabb a GDP volumenindexe az EU átlagánál.

Csökkent az ipar is

A KSH ma tette közzé az ipari teljesítmény előzetes adatait is, eszerin októberében az ipari termelés 1,7 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. A munkanaphatástól megtisztított index 3,8 százalékos csökkenést mutat.

A termelés az év első tíz hónapjában 0,9 százalékkal alacsonyabb volt, mint az előző év azonos időszakában.

Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított ipari termelési index októberben 3,8 százalékkal visszaesett.

Havi összevetésben a 2,7 százalékos augusztusi és a 0,6 százalékos szeptemberi növekedés után jelentős csökkenést mutat az index.


Éves összehasonlításban az 1,7 százalékos októberi csökkenés kisebb a szeptemberi 3,8 százalékosnál, amely a legmélyebb visszaesés volt 2009. novembere óta. 2011 októberében 3,4 százalékkal nőtt az ipari termelés volumene az egy évvel korábbihoz képest, 2011 szeptemberében pedig 3,2 százalékos volt a növekedés.

Az idei tíz hónap alatt ötödször mutatott csökkenést az éves összevetésű index. Ez év márciusában 1,4, áprilisban 3,0, augusztusban 0,5, szeptemberben pedig 3,8 százalékkal gyengült az ipar teljesítménye.
Az októberi adat az ipari kibocsátás évkezdettől mért visszaesését is növelte, az első nyolc havi adat 0,3 százalékos, az első kilenc havi 0,8 százalékos csökkenést mutatott, ez nőtt októberben 0,9 százalékra.

Kapcsolódó cikkek
Figyelő Online/MTI
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.