brusszel


Húsz éve nem tett ilyet Amerika

Figyelő Online
2012.12.07  10:55   
mail
nyomtatás
Föld alatti atomkísérletet hajtott végre az Egyesült Államok a washingtoni energiaipari minisztérium bejelentése szerint, amire 1992 óta nem volt példa. A II. világháborúban amerikai atomtámadást elszenvedő Hirosima polgármestere elítélte pénteken a nukleáris kísérletet.
Az úgynevezett szubkritikus kísérletet - amelynek a Pollux nevet adták - szerdán hajtották végre a nevadai sivatagban, és a cél az volt, hogy általa olyan tudományos adatokra tegyenek szert, amelyek hozzájárulnak az ország "atomfegyverei biztonságának és hatékonyságának fenntartásához" - közölte csütörtökön a minisztérium atombiztonsági hivatala.

A Pollux az Egyesült Államok 27. szubkritikus nukleáris kísérlete volt, vagyis olyan, amelyben nem jön létre atomrobbanáshoz vezető láncreakció. Az ezt megelőző a Barolo B volt 2011 februárjában. Viszont 1992 óta ez volt az első föld alatti nukleáris kísérlet.



Az Egyesült Államok 1945 után 1032 kísérleti atomrobbantást hajtott végre, de a nemzetközi atomcsendegyezmény 1963-as aláírása után 1992-ig már csak föld alattiakat, azóta pedig robbantásokat nem, csak kritikus szint alatti teszteket - a föld felett -, azt állítván, hogy ezek nem sértik az Átfogó Atomcsend Szerződést (CTBT).A szerdai kísérlet az Egyesült Államokban kevéssé keltette fel a közvélemény figyelmét, viszont éles bírálatot váltott ki Japánban. Macui Kadzumi, Hirosima polgármestere pénteken kijelentette: a kísérlet szembemegy az atomfegyverek felszámolását célzó globális erőfeszítésekkel.Okosi Kadzuo, az atomtámadást túlélők szervezete hirosimai tanácsának főtitkára pedig azt állította, hogy az Egyesült Államok viselkedése ellentmondásos, mert Washington hétfőn az ENSZ Közgyűlésében támogatta azt a határozattervezetet, amely az összes atomfegyver felszámolására szólítja fel a tagországokat.
Kapcsolódó cikkek
MTI
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Ötvenmilliárd feletti tőke a startupoknak

Az új ciklus első Európai Uniós forrásból finanszírozott kockázati tőkebefektetése a debreceni Insimu Patient volt, amely tőkét kapott a Hiventurestől.

Budapesti konferenciával indul a FabLaBNet

Az Európai Unió által támogatott új projekt, a FabLabNet március 28-án indul a partnerek által közösen, 3D-nyomtatott alkatrészekből épült rakéta jelképes kilövésével..

Kaposváron oktatják a jövő startup vállalkozóit

Európában is egyedülálló digitális oktatási platformmal és a diploma mellett akár befektetési lehetőségekkel is várja a Kaposvári Egyetem 2017-ben hallgatóit.

Másfél milliárd 6 erős nagyprojektre

A Bay Zoltán Kft. másfél milliárd forintnyi magas hozzáadott értékű kutatási, fejlesztési és innovációs projektek fejlesztését kezdi meg.

top200