Ismét az USA-ban készíthetik az iMacet, meghalt az Aldi-örökös, Lengyelországban építették fel a legnagyobb szélturbinát - a hét történései.
Megszavazták a saláta-költségvetéstJókora csúszással ugyan, de kedden lapzártánk idején elfogadta a jövő évi költségvetést az Országgyűlés. A késlekedést az indokolta, hogy a kormány még az utolsó pillanatban is módosító javaslatokat nyújtott be, ezekről pedig a Költségvetési Tanácsnak véleményt kellett alkotnia. A legutolsó módosítóban a kabinet a korábbi 650 milliárd forintról 840 milliárdra emelte a költségvetési hiányt. Ezentúl pesszimistább makrogazdasági pályát is vázolt fel, mindössze egyszázalékos GDP-növekedéssel és a korábban kalkuláltnál magasabb, ötszázalékos inflációval. Az elemzői várakozásokhoz képest egyébként még mindig túlságosan optimista ez a növekedési előrejelzés. A nyáron „kőbe vésett” költségvetési irányszámok koncepciójából vajmi kevés valósult meg, azóta szinte folyamatosan módosultak az előirányzatok a futószalagon érkező kiigazító csomagok miatt. A jövő évi költségvetés számait összesen 3 megszorító csomaggal módosították, ezek nyomán több mint 800 milliárd forinttal igazították azt ki az ideihez képest.
Ismét az USA-ban készíthetik az iMacetLeépíti ázsiai termelőkapacitását az Apple elektronikai konszern, és ismét az USA-ban akar beruházni. Tim Cook, az Apple főnöke közölte, 2013-ban 100 millió dollárt fordítanak amerikai termelőkapacitások kiépítésére. Először az iMac számítógépek kerülnek a futószalagokra. Már Steve Jobs, az Apple alapítója is tervbe vette egy teljesen automatizált amerikai üzem felépítését. A nyolcvanas években a cég gépei az USA-ban készültek, de a termelést fokozatosan áthelyezték Ázsiába.
Személyes adatokban kutakodik az unióA jövőben a lehető legrészletesebb adatokat kívánja rögzíteni az Európai Unió az Európába tartó és onnan elutazó légi utasokról. Az utas neve, lakcíme, utazási célpontja, hitelkártyájának a száma és telefonszáma mellett még azt is rögzítik, milyen ételt evett, hol ült, melyik utazási iroda közvetítésével vette a repülőjegyet, átkönyveltette-e azt. A készülő direktívatervezet szerint minden tagállam köteles lesz egy olyan rendőri egységet kijelölni, amely az öt évig megőrzendő adatokat kezeli. Az intézkedés célja a terroristák kiszűrése mellett a határon átnyúló bűncselekmények elkövetőinek felkutatása.
Lengyelországban épült meg a legnagyobb szélturbinaDecember végén állítják üzembe a világ legnagyobb szélturbináit a nyugat-lengyelországi Fernben. A turbinapár 210 méter magas. Gregory Bartol magánbefektető szerint a 18 ezer megawattos erőmű 6000 háztartást lát el árammal. A turbinák egyenként 324 tonnát nyomnak, alapzatuk pedig 1500 tonnás.
Meghalt az Aldi-örökösA legnagyobb titokban temették el néhány hete az Aldi kereskedelmi lánc alapító testvérpárja egyikének dúsgazdag örökösét. Hűen a mélyen titkolódzó Aldi hagyományaihoz, Berthold Albrecht halálának híre is csak több héttel a temetés után, újsághirdetésekben került nyilvánosságra. Az Aldit Karl és Theo Albrecht alapította. A 2010-ben 88 éves korában elhunyt Theo az Aldi Nord tulajdonosa volt, a ma is élő Karl pedig az Aldi Südé, amelyhez az osztrák Hofer-láncon keresztül a magyarországi Aldi is tartozik. A 92 éves Karl vagyonát 17,2 milliárd euróra teszik, Theo 16 milliárd eurós öröksége két fia, ifjabb Theo és a most elhunyt Berthold között oszlott meg. Ők ketten igazgatták az Aldi Nordot alapítványokon keresztül. Berthold az egyik alapítványt vezette.
Online szupermarketet nyit a német postaA német posta 2016-ig az ország egész területén kiépíti élelmiszer-kereskedelmi hálózatát. 2012 nyarán kísérletképpen Köln városában kezdte meg az élelmiszer házhoz szállítását az online megrendelőknek. Az intézmény szóvivője szerint a legnehezebb feladat a kellő választékot biztosító raktárak kiépítése. A posta nehéz feladatra vállalkozik, hiszen az Otto áruház hasonló kísérlete kudarcba fulladt, a Rewe kereskedelmi cég még csak most teszteli a piacot, a Tengelmann-csoport pedig a nagyvárosokra korlátozza ilyen jellegű tevékenységét.
Végleg bezárják a bochumi Opel-gyáratAz Opel autógyár vezetése úgy döntött, hogy 2016 után egyáltalán nem készül autó a németországi Bochumban lévő üzemében. A hírt a helyi üzemi tanács közölte a cégvezetésre hivatkozva. A 3000 alkalmazottat foglalkoztató Opel-üzem sorsáról már hónapok óta folytak a találgatások. Az Opel-vezetés nem volt hajlandó kommentálni a hírt. A General Motors tavaly 750 millió eurós veszteséggel működött Európában, ezért több üzem bezárása is szóba került. Bochumban napi 1200 darab Zafira és Astra H. modell készül.
Mallorca megcsapolja a turistákatA Baleár-szigetek összeomlás előtt álló konzervatív kormányzata a turizmust sújtó adók sorozatával akar újabb bevételhez jutni. Januártól megadóztatják a bérautókat, különadót vezetnek be a nagy vízfogyasztókra, így a medencék, golfpályák és szállodák tulajdonosaira. A települések határában álló bevásárlóközpontoknak környezetvédelmi adót kell majd fizetniük, az italokra pedig göngyölegdíjat számolnak fel. A turisztikai szakma, amelyet érzékenyen érintett a közelmúltban a reptéri illeték és az áfa emelése, felháborodottan fogadta a zöldadók tervét. A szigetcsoporton, amelyhez Mallorca, Ibiza, Menorca és Formentera is tartozik, évente 12 millió turista fordul meg.
Modern jobbágyság Fehéroroszországban elnöki rendelettelEddig példátlan rendelettel akarja megakadályozni a munkavállalók külföldre vándorlását Lukasenko fehérorosz elnök. Dekrétuma új munkaszerződések megkötésére kényszeríti az állami fafeldolgozó ipar 13 ezer dolgozóját, továbbá egy fűrészüzem modernizálásán dolgozó 3000 építőipari alkalmazottat, akik ebben vállalják, hogy felmondásuk esetén visszafizetik az új szerződés aláírása után folyósított bér teljes összegét. Amennyiben máshol helyezkednek el, a büntetést ottani fizetésükből is levonják, ha nem tudnak elhelyezkedni, kényszerrel vissza lehet őket helyeztetni elhagyott állásukba. Az utóbbi időben sok fehérorosz polgár vándorolt ki Oroszországba, ahol magasabbak a bérek.
Látszatstart a Déli ÁramlatnálAkár egy évet is várni kell szakértők szerint arra, hogy megkezdődjön a 2380 kilométer hosszú, 16 milliárd dolláros, évi 63 milliárd köbméter kapacitású Déli Áramlat építése, amely a Fekete-tenger mellékéről szállítana földgázt Európába, így Magyarországra is. Igaz, hogy a napokban Putyin orosz elnök Anapa városában ünnepélyesen elindította a beruházást, de egy csomó engedély szakértők szerint még hiányzik. Brüsszel még jóvá sem hagyta a végleges nyomvonalat, Günther Oettinger uniós energiaügyi biztos ezért el sem ment Anapába. Nem készült el a környezetvédelmi hatástanulmány sem, nélküle viszont nem kezdődhet meg az építkezés. Hírek szerint a Gazprom még egy darab csövet sem rendelt meg. A sietős ceremóniát szakértők belpolitikai okokkal magyarázzák, mert Putyin elnök korábban 2012 végét jelölte meg a kezdés időpontjául. A másik ok lehet, hogy Moszkva mutassa: a Déli Áramlat jóval előbbre tart a rivális Nabuccónál.
Hitler divat IndiábanHorogkeresztes logóval ellátott Hitler nevű ruhaboltot záratott be nemrég a helyi önkormányzat Indiában, Ahmedábád városában. A Mein Kampf bestseller, az indiai tévékben és mozifilmekben gyakran nevezik Hitlernek az erőszakos vezetői karaktereket – tudósít a Bloomberg Businessweek. Az indiai mozikban tavaly mutatták be a Gandhi Hitlernek című filmet, amely a náci vezér utolsó napjairól szól együtt érző hangvételben. Az Újdelhi Egyetem egyik professzora szerint a jelenség hátterében nem az antiszemitizmus, hanem az európai történelem tanításának hiányosságai állnak. A német történelmet olyan kontextusban tanítják Indiában, hogy ha Hitler nem gyengítette volna meg a II. világháborúval a brit birodalmat, akkor az angolok soha nem vonultak volna ki az országból.
A mumbai zsidó közösség vezetője szerint Indiában hiányoznak a példák az erőskezű vezetésre, ezt az űrt tölti be Hitler.
Célegyenesben az AdventAz Advent pénzügyi befektetői csoport a parfümériáival Magyarországon is jelen levő Douglas konszern törzstőkéjének több mint 75 százalékát megszerezte – közölte az Advent-csoporthoz tartozó Beauty Holding Three. A német kartellhatóság már korábban engedélyezte a felvásárlást.
Visszahívják az összes DreamlinertAz FAA amerikai légügyi hatóság visszahívatja vizsgálatra az összes Boeing 787 típusú Dreamliner repülőgépet, hogy az üzemanyag-vezetékek szivárgásveszélyét kiküszöböljék. A Boeing közlése szerint a hibásan beszerelt kötések miatt csökkenhet a repülőgép teljesítménye, de a szivárgás tűzveszélyes is.