brusszel


A tumorsejtek nyomába eredtek

Tumormarkerek
Figyelő Online - Nógrádi Tóth Erzsébet
2012.12.13  06:34   
mail
nyomtatás
A tumorsejtek ellen vette föl a harcot az a manchesteri kutatócsoport, amelynek vezetője a múlt héten vette át Párizsban a 150 ezer euróval járó nemzetközi díjat a Pasteur-Weizmann/Servier alapítványtól. A díj az alapkutatásokat támogatja.

Daganatos sejtek megjelenése a vérkeringésben

A rákos betegek kezelésének javítását szolgálja az a több éve folyó kutatómunka, amely a vérben cirkuláló tumorsejtek viselkedését vizsgálja. Az úgynevezett cirkuláló biomarkerek vizsgálatával megállapítható a daganatos betegség stádiuma, így megbecsülhető a túlélés. Caroline Dive, a Manchesteri Egyetem rákkutató központjának vezető professzora sok éve 55 munkatársával három biomarkerteamben dolgozik, amelyek a keringő fehérvérsejtekkel, a nukleinsavakkal és a keringő tu-mor-mar-kersejtekkel foglalkoznak. Az intézet része annak a Nyugat-Európában egyik legnagyobbnak tartott, daganatos betegeket gyógyító kórháznak, ahol évente 1800 beteget kezelnek. Eddig 353 klinikai vizsgálatot végeztek, amelybe 2896 beteget vontak be. Ezek alapján fedezték fel a cirkuláló tumorsejtek (CTC) különféle tulajdonságait.

„Célunk, hogy a tu-mor-vizs-gá-la-tot ne szövetvétellel (biopszia), hanem a vérből végezzük (folyadékbiopszia), hogy ne terheljük az amúgy is legyengült betegek szervezetét. A tumorsejtek ugyanis megjelennek a vérben, ahonnan különféle festési és immunmágneses technikával, valamint mikroszűréssel vonjuk ki azokat” – mondta a díjátadáson bemutatott előadásában Caroline Dive. Ebből a vérmintából a tumor aktuális állapota mellett sikerült kideríteniük a cirkuláló tumorsejtek alattomos változását, számuk alakulását, az esetleges áttéteket. Sőt, sikerül olyan korai diagnózist adni, amelynek révén a beteg meggyógyítható. A vérteszttel felmérik az adott beteg daganatára jellemző tulajdonságokat, s meg lehet állapítani, hogy egyes páciensek milyen gyógyszerre vagy gyógyszer-kombinációra reagálnak jól.

Nagyon fontos információ, hogy a tumorsejtek miként viselkednek a gyógyszeres terápia hatására, hol hat a készítmény, az, hogy a beteg daganata érzékeny-e vagy rezisztens az adott gyógyszerre. Ezek megválaszolása sok ok miatt fontos. Egyrészt azért, hogy a drága onkológiai készítményeket csak azok kapják, akiknél hatásosak, vagy ha az egyik készítmény nem használ, másikat tudjanak adni a betegnek. Azért is fontos a gyógyszer-rezisztencia kimutatása, hogy a gyógyszerkutatásnak irányt adjon, ami új esélyt biztosíthat a betegek számára a túlélésre. A díj társalapítója, a francia központú Servier gyógyszercég működési filozófiájának alapja, hogy tevékenységével hozzájáruljon az orvostudomány fejlődéséhez. A vállalat jelenlétének 140 országából Franciaországban és Budapesten működtet alapkutatásokkal foglalkozó intézetet.

Nemzetközi díj a kutatóknak
A Pasteur-Weizmann/Servier-díjat háromévente adják át – tudtuk meg a tudományos bizottság elnökeitől, Pierre Godeau és Michel Goldberg professzortól. A díjat alapítók célja az alapkutatások segítése és azok átadása
a gyógyítók számára. Az idei díjazott, Caroline Dive a Manchesteri Egyetem rákkutató központjának farmakológus professzora nemzetközi szinten elismert kutató, 249 publikációja jelent meg neves nemzetközi tudományos folyóiratokban. Az elismerést a cirkuláló tumorsejtek kimutatásáért kapta, amely a daganatok pontos diagnosztizálását segíti elő.


A Figyelő kérdésére a professzor asszony azt is elmondta, hogy egy-egy daganatsejt nagyon változékony, ezért képes a túlélésre. Cél, hogy az alapkutatásokkal és a gyógyszerfejlesztésekkel egy lépéssel elé kerüljenek. Az Európai Unió országaiban ezt a vértesztet még nem alkalmazzák a klinikai gyakorlatban, csak a klinikai vizsgálatokban. Az Egyesült Államokban azonban már több magánbiztosító alkalmazza, mert anyagilag is megéri számukra. Amúgy egy vérteszt 5-6 fontba kerül. Összehasonlításként: egy átlagos daganatos beteg biológiai terápiája meghaladja az ötmillió forintot.
mail
nyomtatás
címkék: tumor

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.