brusszel


A gázüzletben nem lehet rögtönözni

Interjú az FGSZ vezérigazgatójával
Figyelő Online - Mártonffy Zsuzsa
2012.12.13  06:46   
mail
nyomtatás
Az orosz gáz nélkül nem boldogulunk, s a földgáz még hosszú ideig Magyarország fő energiaforrása marad – véli Zsuga János, a Mol-csoporthoz tartozó FGSZ Földgázszállító Zrt. vezérigazgatója.

Zsuga János
42 éves, egy lánya van. A Miskolci Egyetemen végzett bányamérnök, PhD fokozatot szerzett.
1994 óta dolgozik a Molnál, 2004 óta a Mol-csoporthoz tartozó FGSZ Földgázszállító Zrt. vezérigazgatója.
Hobbija a karate és a történelem, kedvenc korszaka a török hódoltság és a második világháború. A Miskolci Egyetem címzetes docense, több egyetemen is oktat.

– Beszélgetésünkkor kétnapos a bejelentés, hogy jövőre a kormány tíz százalékkal csökkenti a lakossági gáz és villamos energia árát. Hogyan érinti a javaslat az FGSZ-t?

– Nem tudom megmondani. A gáz végfogyasztói ára a molekula árából és az infrastruktúra használati díjából tevődik össze. Hogy pontosan mit jelent a csökkentés, azt a kormány határozza meg.

– Maga az ötlet reális?
– Nyilván a magyar kormány politikai és gazdasági érveket egyaránt figyelembe véve dönt és cselekszik. Az FGSZ szakmai alapon működő vállalat, mi kizárólag a saját szaktevékenységünkkel akarunk és tudunk foglalkozni. Azt azonban mára tudomásul kellett venni, hogy Magyarországon a földgáz nem pusztán egy termék, hanem politikai és társadalmi kérdés is.

– Felmerült, hogy az FGSZ hálózata is állami ellenőrzés alá kerülne.
– A földgáz árának szempontjából ez irreleváns. A földgáz árában – 120 forint/köbméter – az infrastruk-túra használati díja elenyésző, a szállítás költsége összesen 5-6 forint. De ha nulla lenne, akkor sem ezzel lehet szabályoz-ni a földgáz árát, hanem a molekula árával, vagyis a mennyiséggel, illetve a kitermelés hatékonyságával. Ehhez azonban gázverseny kell.

– Jelenleg gázforradalom zajlik. Új kitermelési formák és lelőhelyek is gazdaságossá válnak, Amerika piacát átalakította az olcsó palagáz és a cseppfolyósító (LNG-) terminálok. Ez nem teremt versenyhelyzetet?
– Jó lenne a nagyobb verseny, de tudomásul kell venni a valóságot is. A mi régiónkba történelmi és földrajzi okokból jelenleg az orosz földgáz tud bejönni, és véleményem szerint ez középtávon is így marad. Valóban forradalom zajlik a világ gázpiacán. Eddig a gáz ára az olajéhoz volt kötve, most esély van a különböző forrásból származó gázok versenyére, ehhez azonban ide kell érkezniük az országba. Mivel nincs tengerpartunk, csak csővezetéken tudjuk fogadni a földgázt. A vezeték építéséhez komoly befektetés kell, erre csak az a cég vállalkozik, amely 10-20 évre tud előre tekinteni, és biztosítottnak, valamint megtérülőnek látja a beruházását.

– Tehát egy ideig továbbra is a Gazprom lesz a fő szállítónk?
– Az importfüggőség jelenleg 80 százalékos, és ez tovább emelkedhet. Reálisan ezt az importforrást csak úgy lehet fedezni, ha megállapodunk az oroszokkal. Nem látok más gázforrást a térségben, márpedig az, hogy mindig legyen megfelelő mennyiség, létfontosságú a társadalmi biztonság és a megfelelő közérzet szempontjából. A földgáz szerepe több mint 40 százalékos a primer energiaellátásban. Részben gázzal állítjuk elő az elektromos energiát is, ha ez nem biztosított, akkor ellátási zavarok lesznek, s ehhez szerencsére a magyar fogyasztó nincs hozzászokva.

– Akad olyan vélemény is, hogy hazánkban már létrejött elegendő határkeresztező kapacitás, ezek akár a Gazprom nélkül is fedezhetik az ország ellátását.
– Örömteli, hogy egyre épülnek a határkeresztező kapacitások, de tudni kell, hogy a spot (azonnali – a szerk.) piacon nem mindig lehet elegendő földgázt venni. Nehéz garanciákat kapni, hogy ott mindig lesz elegendő. Erre jó példa a 2009-es gázválság. Azok az országok, amelyek így gondolkodtak, pórul jártak, szemben a magyar helyzettel, ahol az ország tartalékai garantálták a hazai ellátást, sőt, még a környező országoknak is segíteni tudtunk. A tanulság, hogy több kosárba kell tenni a tojásokat, hogy ha rázós is az út, ne törjön össze mind.

– Most igazán gázbőség van a világban.
– A jó hír, hogy van gáz. A rossz, hogy nem jó helyen. Ennek a gáznak rendelkezésre kell állnia Magyarországon. Egy ilyen földrajzi elhelyezkedésű országnak, mint mi, lehet azzal problémája, hogy például az útközben érintett országok átengedik-e a gázt.

– Az épülő szlovák–magyar vezeték nem segíthet az orosz gáztól való függetlenedésben?
– Mindkét ország gáznagyhatalom, ironikusan szólva. Magyarország és Szlovákia is az orosz gázt használja. Gáz-gáz versenyt akkor tudunk létrehozni, ha olyan vezetéket építünk, amely elér más forrást. Erre szólt a javaslatunk, az észak–déli folyosó Horvátország, Magyarország, Szlovákia, illetve Ukrajna és Lengyelország összekötésével, amelyek két végpontján egy-egy LNG-terminál lenne. De ezek hosszú távú tervek, nem a következő egy-két évre szólnak. Ezért mindenkit higgadtságra intek, átgondolt intézkedések, és a befektetőket megnyugtató és kiszámítható jogi környezet szükséges.

– A Nabucco gázvezeték teremtene alternatívát?
– Az FGSZ hivatalos tulajdonosa a Nabucco konzorciumnak, amely lassan tíz éve küzd az alapvető kérdésekkel: honnan kerül majd gáz a vezetékbe, ki lesz a vevő, és ki finanszírozza? Az egyik utolsó lehetőségünk, hogy az azerbajdzsáni Shah Deniz gázmezőt meg tudja-e nyerni a konzorcium magának. Ha ez nem sikerül, akkor erős kétségeim maradnak a vezeték megvalósulását illetően.

– Az alternatív energiaforrások mennyire játszanak szerepet Magyarországon? Egyelőre az EU-hoz képest le vagyunk maradva a megújulók hasznosításában, s a kormányzati szándékot sem látni az ösztönzésére.
– 2020-ig a földgáz marad Magyarország legfontosabb energiaforrása, ezt nem váltják ki az alternatív energiaforrások, főleg, hogy ehhez van kiépítve az infrastruktúra a magyar lakásokig, háztartásokig. A gazdasági racionalitás érvényesül majd, a legolcsóbb megoldás a meglevő infrastruktúra fenntartása, ilyen gyorsan nagy mennyiségben kiváltani a földgázt állami támogatás nélkül szinte lehetetlen. Ehhez nagyon erős költségvetés kellene, és mellé a magyar fogyasztói társadalom szemléletváltása. Ez utóbbi egyébként elkezdődött, ezt jól mutatják az elmúlt években elindult energiahatékonyságot javító programok, és egyúttal a tapasztalható fogyasztáscsökkenés is.

– Amelynek a pénzhiány az oka.
– A fogyasztók elkezdték becsukni az ablakot, takarékoskodnak, szigetelnek. Részben valóban a válság az oka, de ez az irány sokkal hamarabb segít csökkenteni a földgázfogyasztást, mint a kiváltása bármilyen más energiahordozóval.

– Mi a véleménye a kormányzati energiastratégiáról? Különadó, közműadó, államosítások – a piaci szereplők az ellehetetlenítésükről panaszkodnak.
– Egy meghozott kormányzati döntéssel szemben egy cégvezető tehetetlen. A döntés előtt kell okosan érvelni. Utána higgadtan kell kihozni a legjobbat a helyzetből, és ami talán a legfontosabb, meg kell tartani a szakemberek biztonságérzetét. Meg kell értetni, hogy ebben a szakmában a legfőbb érték az ember. Nem a cső, nem a gáz, ami megy benne, hanem a szakemberek, akik a rendszert működtetik. Az a személyes felelősségem és a menedzsmenttársaimé is, hogy tartsuk a szakmában dolgozó emberekben a hitet.

– Szabadidejében a harcművészet a hobbija, ez mit ad vezetőként a mindennapokhoz?
– A ne add fel érzését. Kiütnek, állj fel, maradj higgadt. Azt, hogy akkor vagy a legjobb, amikor nyugodt vagy, akkor minden lelassul és elkezd működni.

Az FGSZ  Földgázszállító Zrt.
A siófoki székhelyű cégé a Magyarország területét behálózó 5800 kilométernyi nagynyomású földgázszállító vezetékrendszer. Ez látja el a gázszolgáltatókat, az erőműveket és a nagyipari fogyasztókat.
Rendszerirányítóként összehangolja a hazai föld-gázrendszer működését. Földgáz-tranzit--tevé-keny-séget is folytat Szerbia, Bosznia-Hercegovina, Románia és Horvátország irányába.
A Mol-csoport tagja, 812 dolgozója van.

mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Kiegyezés a székely–holland sörháborúban

Magyar politikai siker is a Csíki Sör Manufaktúra és a Heineken kiegyezése - állítják kormányzati informátoraink.

Bajban a taxisok réme

Lemondott az Uber elnöke, Jeff Jones, miután a cég háza táján egymást érték a botrányok.

Alternatív valóságok

Igencsak eltérő a NOB és a helyiek véleménye 
a tavalyi ötkarikás játékok hagyatékáról, de a rengeteg gond mellett van azért néhány sikersztori is.

Jönnek az automata áruházak

Egyre több, főként a fizikai világban aktív nagyáruház vezeti be a legkülönfélébb online és elektronikus eladásösztönző praktikákat.

top200