Először hoz létre helyi szerkesztőségeket a Euronews hírcsatorna, idén decemberben a görög, jövő áprilisban a magyar adás startolhat el.
Ha a felsőoktatási keretszámok csökkenése elleni diáktüntetésről számolna be a Euronews hírcsatorna, videokonferencia keretében hívná össze újságíróit a különböző helyi irodákból, majd megkérné a magyar tudósítót, hogy a tényeken túl kontextusba ágyazva tájékoztassa kollégáit a miértekről, hívja fel a figyelmet a kényes pontokra. Ezután a spanyol, német, angol és más nemzetiségű riporterek saját anyanyelvükön készítenék el a tudósításokat, amelyek összesen 11 nyelven jutnának el 372 millió háztartásba a világon.
„Fontos dolgok történnek Magyarországon”
Interjú Michael Petersszel, a Euronews vezérigazgatójával
– Ahol a Euronews fogható, több partneri kapcsolatuk van helyi közszolgálati televíziókkal, sőt, némelyikük részvényes is a Euronewsban. Itt-tartózkodása idején tárgyalt az MTVA képviselőivel is egy esetleges partneri kapcsolatról. Hogy jön össze ez a függetlenséggel?
– Először is a Euronews a hírek terén sohasem koprodukál. Együttműködések csak az egyéb tartalmakban lehetségesek, ahogy ez már számos országban működik. A közszolgálati médiumok a világon mindenütt a kormányhoz kötődnek, ebben nincs semmi meglepő, ugyanakkor mi is közszolgálati csatorna vagyunk, kötelességünk együttműködni a helyi partnerekkel. Nagyon büszke vagyok például arra, hogy az ukrán, a török és az orosz adás elindulását a helyi közszolgálati csatornák is támogatták. Mindemellett senki nem mondhatja, hogy a Euronews valaha is feladta volna a függetlenségét, az elveit.
– Beszédes az Európai Bizottság tetemes támogatása a magyar, illetve a görög adás elindulásához. Ezekben az államokban érezték veszélyben a pártatlan tájékoztatást?
– Az új irodák kiválasztása elsősorban stratégiai döntés volt, de kétségkívül fontos dolgok történnek mindkét országban, és itt nem feltétlenül a sajtószabadságra gondolok. A magyar politikai élet eseményeit például erőteljesen kommentálják külföldön, ezért jobb, ha mi is helyben vagyunk, így pontosabbak lehetünk.
– Mikor nevezik meg a magyar adás vezetőjét? Mik a szempontok a kiválasztásában?
– A helyi szerkesztőség vezetője a tartalomért felel majd, ezért elsősorban egy profi szakembert keresünk, aki ért az európai ügyekhez és vérbeli újságíró. Emellett nagyon ügyelünk arra, hogy a személye ne hordozzon semmilyen üzenetet, hiszen a stábnak is teljesen független gondolkodású emberekből kell állnia.Jövő áprilistól ez is megtörténhet, ugyanis ahogy azt a hírtelevízió már korábban bejelentette, a néhány napon belül startoló görög nyelvű adás után tavasszal indul a magyar verzió is. Kedden Budapesten ismertette a cég vezérigazgatója a magyar iroda felállásának pontos ütemtervét.
A görög, illetve a magyar adás elindítása történelmi jelentőségű a Euronews életében. A 19 éve hírszolgáltatással foglalkozó médiavállalkozás először lép ki Lyonból, ahol a központja van. Bár vannak Franciaországon kívül is irodái, azok tudósítói helyek, néhány fős személyzettel. Önálló szerkesztőséget eddig más országban nem hoztak létre, inkább az volt a jellemző, hogy az egyes országokból érkező újságírók a lyoni központban dolgozták fel saját országuk híreit is.
A kitüntetett figyelemnek Michael Peters vezérigazgató szerint földrajzi okai vannak – Kelet-Közép- és Dél-Európát eddig sem nyelvi, sem tudósítói szinten nem fedte le a csatorna –, a Figyelő azonban úgy tudja, Görögország és Magyarország kiválasztása sokkal inkább elvi jelentőségű. „Ezt Brüsszelben döntötték el, és nyilván nem független attól, hogy az unió központjában úgy érzik, ezekben az országokban nagy szükség van független hírtelevízióra; illetve arra, hogy több szó essen az unióról, uniós ügyekről” – mondta név nélkül lapunknak a magyar csapat vezetőjének kiválasztását első kézből ismerő szakember.
Ezt támasztja alá az a tény is, hogy a most felálló két helyi szerkesztőséget nagy részben az Európai Bizottság finanszírozza. Az Európai Parlament régóta szorgalmazta a Euronews többnyelvűségének továbbfejlesztését, 2010-ben hovatovább azt javasolta, a hírcsatorna fogható legyen az összes tagállam nyelvén.
„Részben a gazdasági válság miatt a bizottság ezt támogatva úgy döntött, hogy az adott piaci körülmények között a legjobb növekedési potenciált ígérő projektekre összpontosít. A Euronews magyar adása az első mérföldkő lehet a csatorna kelet-közép-európai terjeszkedésében, ez a régió jelenleg alulreprezentált a Euronews nyelvi kínálatában” – mondta a Figyelőnek Szűcs Tamás, az Európai Bizottság magyarországi képviseletének vezetője. Hozzátette: a magyar nyelvű adás azért is tűnik jó piaci lehetőségnek, mert nálunk a – magyar nyelven egyébként nem sugárzó – nemzetközi tévés hírcsatornák jelenléte és hatása korlátozott, és egy korábbi Eurobarometer-felmérés szerint az ország lakossága az európai átlagnál szerényebb arányban beszél idegen nyelveket.
A magyar nyelvű közvetítés beindításának költségeit, évi 3,5 millió eurót, a támogatás legfeljebb 95 százalékban fedezi. Azonban ha az adás bármilyen bevételt generál – hirdetés, szponzoráció, jogdíjak –, a támogatási arány ennek megfelelően csökken. Az Európai Bizottság 2012-es költségvetéséből egyébként a magyar mellett az arab, a perzsa, a portugál és a görög nyelvű adások részesültek. Első körben 15 hónapra szól a megállapodás a bizottság és a csatorna között, de évente újratárgyalják a szerződést.
A magyar csatorna elindítása nemcsak a magyar nézők tájékozódását segíti, de a helyi szerkesztőség egyben azt is biztosítja, hogy a Magyarországgal kapcsolatos hírek – szóljanak azok politikáról, sportról vagy kultúráról – nagyobb arányban szerepelnek majd a Euronews teljes kínálatában. A hírcsatorna mindenhova ugyanazt a tartalmat sugározza, de a vezérigazgató nem zárta ki annak lehetőségét, hogy később csak helyben sugárzott anyagok is készüljenek.
A magyar nyelvű adás elindításához 37 állandó munkatársat vesznek fel a 400 jelentkező közül, többségük a budapesti irodában dolgozik majd, de lesz brüsszeli és lyoni kapcsolattartó is. A hírcsatorna nem döntött még a magyar szerkesztőség vezetőjének személyéről, de a Figyelő úgy tudja, az igen komoly kiválasztás után két-három névre szűkült a végső lista. A jelöltek között van Kert Attila, a TV2 és az MTVA egykori hírigazgatója és Holló Márta is, aki az RTL Klub Fókusz, illetve Fél2 című műsorainak volt a főszerkesztője.
A Euronews számokban
■
1993-ban indult, 5 nyelven: angolul, németül, spanyolul, franciául és olaszul.
■
A világ 155 országában, 11 nyelven, 372 millió háztartásban fogható.
■
A görög lesz a 12., a magyar a 13. nyelv.
■
A mostani bővítés előtt utoljára 2011-ben indult el az ukrán csatorna, 2010-ben a perzsa és a török nyelvű adás.
■
A hírcsatorna ma is elérhető Magyarországon, angolul és németül, mintegy 790 ezer háztartásban