brusszel


Csiki-csuki: így nem lett Magyarországnak IMF-hitele

Figyelő Online
2012.12.27  08:02   
mail
nyomtatás
IMF-tárgyalások etapjaitól volt hangos a 2012-es év. A kormány és londoni elemzők is többször azt hangoztatták, akár már 2012 első negyedévében megszülethet a paktum. Ez az időpont, ahogyan haladtunk időben előre, hónapról hónapra tolódott. Most ott tartunk 2012 decemberében, hogy se tárgyalás, se IMF-hitel nincs. A Figyelő Online havi bontásban összegyűjtötte a 2012-es év IMF-tárgyalásokra vonatkozó fejleményeit.
JANUÁR
Már rögtön az év második napján jelentős drágulással ismét rekordközeli szintekre emelkedett a magyar CDS-felár a londoni piacon. Citybeli elemzők helyzetértékelései szerint valószínűleg módosítani kell a jegybanktörvényen ahhoz, hogy az IMF és az EU hajlandó legyen a tárgyalások folytatására. Január elején mélyponton volt a magyar fizetőeszköz, akkor 323 forintot adtak egy euróért. Fellegi Tamás tárca nélküli miniszter a Figyelőben megjelent interjújában elmondta, hogy a kormány kifejezett szándéka a gyors megállapodás, nem kívánja elhúzni a tárgyalásokat.

Christine Lagarde, a Nemzetközi Valutaalap vezérigazgatója és Fellegi Tamás január közepén találkozott egymással, a találkozó után egyetértettek mindketten abban, hogy a bizalomerősítés és a fenntartható fejlődés a legfontosabb. Londoni elemzők nagyon bizakodóak voltak, egyesek azt jósolták a washingtoni egyeztetés után, hogy már 2012 első negyedévében lehet IMF/Magyarország megállapodás, de akkor is voltak már olyan visszhangok, melyek szerint hosszú tárgyalássorozat következik. És milyen igazuk volt.

 

Januárban elszabadult a forint2012-ben januárban volt leggyengébb a forint. Akkor egy euróért 324 forintot fizettek. A negatív csúcs csak pár napig tartott, január második felében már 310 forint körül alakult a forint/euró árfolyama.Tavaszra, május elejére már 283 forintos euró szintet produkált a pénzpiac, június elején ismét 304 forint volt az euró árfolyama, majd augusztusban 275-ös szintre süllyedt. Szeptemberben 287, októberben, novemberben, és decemberben 283 forint körül alakult az árfolyam.


Forrás: MNB

FEBRUÁR

Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter és Varga Mihály, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár is azt nyilatkozta, meglepődnének, ha az egykulcsos adó eltörlése, a rendszer átalakítása az IMF/EU-tárgyalások előfeltétele lenne. Úgy fogalmaztak: az IMF gondolkodásmódja jelentősen megváltozott az elmúlt évtizedben. Más volt a szervezet stratégiája a latin-amerikai válságok időszakában, és más az ezredfordulót követően. Mindezt figyelembe véve nem számítanak a konzultációkon ilyen felvetésre. Londoni elemzők többsége áprilisra IMF-megállapodást remél. Varga Mihály egy lapinterjúban az mondta: az IMF-EU-megállapodással létrejövő védőháló összege 15-20 milliárd euró között alakulhat. A megállapodás gyors létrejötte mindkét félnek érdeke, így egy-két hónapon belül körvonalazódhat a megegyezés. Londoni elemzők szerint március vége felé kezdődhetnek és valószínűleg májusig eltartanak a magyar kormány, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az EU hivatalos tárgyalásai és akár még márciusban, vagy legkésőbb áprilisban lezárhatók.


MÁRCIUS

Márciusban londoni elemzők azt jósolták, hogy a harmadik negyedévre tolódhat ki az új IMF/EU-program indulása a várhatóan többfordulós, időigényes tárgyalások miatt. Az Európai Bizottság Magyarország ellen indított három kötelezettségszegési eljárásának tizenegy kérdéséből kilenc a Magyar Nemzeti Bankra vonatkozott, és mivel a jegybanktörvény ügyében nem folytatódik az eljárás, azt mondhatni, hogy 90 százalékos az egyetértés a testülettel - mondta március elején Giró-Szász András, kormányszóvivő. A szóvivő légből kapottnak nevezte azokat a híreket, hogy a magyar kabinet a tárgyalások halogatására játszik, a kormány ugyanis - mint mondta - mindig a lehető leggyorsabban lép, és
mindent megtesz, amit a nemzeti érdek megenged. A Nemzetközi Nőnapon Fellegi Tamás még mindig azt mondja: Magyarország célja a mielőbbi EU/IMF-megállapodás, nincs "B" terv.

ÁPRILIS

A kormány bármely percben vagy bármely másodpercben készen áll arra, hogy megkezdje a tárgyalásokat a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az Európai Unióval - közölte a miniszterelnök szóvivője. "Nekünk érdekünk az, hogy minél előbb megkezdjük a tárgyalásokat", és hogy azok mihamarabb megállapodással záruljanak, ebben "abszolút elkötelezettek vagyunk" - fejtette ki az akkori szóvivő, Szijjártó Péter. Az Európai Bizottság április 22-i sajtótájékoztatóján elhangzottak megerősítik a magyar kormány álláspontját, amely szerint továbbra sem ismertek Magyarország és az IMF/EU közötti hitelkonstrukció-igénylési tárgyalások megindulásának pontos előfeltételei - közölte Fellegi Tamás tárca nélküli miniszter sajtóirodája. A közlemény szerint, a magyar kormány eddig írott formában nem kapott hivatalos értesítést az Európai Bizottságtól a formális tárgyalások megkezdésének pontos előfeltételeiről. Április 25-én derült ki, hogy készen áll az Európai Bizottság arra, hogy megkezdődjenek a pénzügyi tárgyalások Magyarországgal és a Nemzetközi Valutaalappal - jelentette be a testület szóvivője Brüsszelben. Az uniós javaslattevő-végrehajtó testület ülésén úgy ítélték meg, hogy Magyarország "elégséges lépést tett és kötelezettséget vállalt" ahhoz, hogy elinduljanak a hivatalos tárgyalások - derül ki az Európai Bizottság közleményéből. Fellegi Tamás szerint miután megszületett a politikai döntés, a következő lépés az lesz, hogy szakértői szinten megkezdődnek a tárgyalások, egyeztetni kell a menetrendet. A szakértői tárgyalásokon az EU, az IMF, az Európai Központi Bank, az MNB és magyar kormány képviselői vesznek részt. Elmondta, hogy a tárgyalásokon várhatóan az adórendszer, a költségvetés és a növekedés kérdésköre is szóba kerül. Hozzátette: az egykulcsos adó is tárgyalási téma lehet az IMF/EU egyeztetésen, de jelezte: a kormány elvi pozíciót foglal el ebben a kérdésben, és nem áll szándékában az arányos egykulcsos adórendszeren változtatni.


MÁJUS
Magyarország készen áll az IMF-hitel tárgyalásra, a menetrendről még meg kell állapodni - mondta Fellegi Tamás, az egyes pénzügyi szervezetekkel való kapcsolattartásért felelős tárca nélküli miniszter május 1-én. Kifejtette: bízik abban, hogy május közepéig tisztázni tudják, milyen menetrend szerint, milyen tematikával, és hogyan legyenek a tárgyalások. Nagy kérdés, hogy a nyári szünet hogyan fog "belecsúszni" ebbe a folyamatba - jegyezte meg. A tárca nélküli miniszter nem zárta ki azt a lehetőséget, hogy még a nyáron megállapodás szülessen, de életszerű lenne az ősz is - tette hozzá. "Ha fogadni kéne, hogy melyik időpont a valószínűbb, akkor a nyár közelsége miatt, én az őszt mondanám valószínűbbnek" - fogalmazott Fellegi Tamás. De Fellegi Tamás még májusban távozik. Orbán Viktor miniszterelnök ezután kinevezi Varga Mihályt a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az Európai Unióval folytatandó tárgyalások vezetőjévé, vagyis IMF főtárgyalóvá. Londoni elemzők május utolsó napjaiban azt üzenték a brit fővárosból, több okból is "nagyon alacsony" a valószínűsége annak, hogy nem jön létre a megállapodás Magyarország, valamint a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az EU között az új finanszírozási programról, akik szerint továbbra sem kizárt, hogy még a nyáron megszületik az új IMF/EU-program.

JÚNIUS
Varga Mihály szerint július-augusztusban kezdődhetnek meg a tárgyalások a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), a magyar kormány pedig továbbra is tartja magát ahhoz, hogy egy biztonsági hálóról szeretne megállapodni - mondta az IMF főtárgyaló június elején. Június közepén a miniszterelnök azt mondta: Magyarország készen áll a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az Európai Unióval folytatandó hivatalos tárgyalásokra, és bármelyik pillanatban érkezhetnek olyan hírek az IMF-től, hogy ezek megindulhatnak.Varga Mihály tárca nélküli miniszter, IMF-főtárgyaló június végén azt mondta: Christine Lagarde, a Nemzetközi Valutalap vezérigazgatója levélben tudatta a magyar kormánnyal és a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnökével, hogy a jegybanktörvény módosításának parlamenti elfogadása után megkezdődhetnek a hivatalos tárgyalások a Nemzetközi Valutaalappal és az Európai Unióval.


JÚLIUS
Július 17-én érkezik Budapestre az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) tárgyalóküldöttsége, s ezt követően hamarosan megkezdődhetnek a hiteltárgyalások Magyarországgal - jelentette be július első napjaiban, Brüsszelben az Európai Bizottság szóvivője. Olivier Bailly üdvözölte, hogy a magyar Országgyűlés a végre elfogadta a Magyar Nemzeti Bankról (MNB) szóló törvény módosítását. Varga Mihály szerint a kormány megállapodást akar az IMF-fel és az EU-val, erre törekszik már november óta. Az egykulcsos adó azonban az IMF-tárgyalásokért felelős tárca nélküli miniszter szerint olyan sarokpontja a gazdaságpolitikának, amelyben csak nagyon nehezen tudna engedni a magyar kormány. Az ingatlanadó vagy a vagyonadó kérdése szóba kerülhet az IMF-fel folytatandó tárgyalásokon, de ebben a magyar kormány nem enged. Varga Mihály szerint az IMF-fel folytatott első tárgyalási forduló nyugodt, tárgyilagos megbeszélés volt; a Figyelőben közölt interjúban a tárca nélküli miniszter elmondta, abban állapodtak meg, hogy a tárgyalásokat menet közben nem kommentálják. Közölte, két-három nap múlva már jobban kirajzolódnak az álláspontok, mielőtt pedig a jövő héten elutazna a delegáció, még tartanak egy záró egyeztetést. Az IMF-delegáció július 17-én érkezett és július 25-ig tartózkodott Magyarországon. Ez alatt a 9 nap alatt 50-55 találkozója különböző intézményekkel és a kormányzati hierarchia legkülönbözőbb képviselőivel. A delegáció elment és várhatóan szeptemberben tér vissza - mondta a tárgyalások után Orbán Viktor. Szavait összegezve úgy fogalmazott: "biztatóbbnak tűnik a dolog, mint amit az ember annak a három betűnek a hallatán, hogy IMF, egyébként gondolni szokott". "Mi sem vagyunk könnyű eset, de úgy láttam, ők sem azok" - tette hozzá a kormányfő, ismét hangsúlyozva, hogy a kabinet minél hamarabb sikeresen le akarja zárni a tárgyalásokat, de csak olyan megállapodást áll módjában megkötni, amely jól szolgálja Magyarország érdekét. Varga Mihály júliusban ősz végi IMF-megállapodást prognosztizál.


AUGUSZTUS
Az augusztus IMF-tárgyalások szempontjából nem volt túl eseménydús. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) kapcsolatot tart a magyar kormánnyal és az Európai Bizottsággal, de még nem tűzött ki dátumot, hogy mikor folytatódnak a júliusban megkezdett érdemi tárgyalások a hitelprogramról - mondta az IMF külkapcsolati igazgatója, Gerry Rice.


SZEPTEMBER
Magyarország továbbra is az IMF/EU-tárgyalások szeptemberi folytatásával számol. Orbán Viktor azonban egy rádióinterjúban bejelentette: "ezen az áron, így nem" kell biztonsági, pénzügyi garancia a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF) és az Európai Uniótól. Szeptemberben a Magyar Nemzetben megjelent információk szerint az IMF követelései a következők: nyugdíjcsökkentés, nyugdíjkorhatár-emelés, családipótlék-csökkentés, személyijövedelemadó-emelés, privatizáció, utazási kedvezmények csökkentése, bürokrácialeépítés, általános, értékalapú ingatlanadó, önkormányzatok kiadásainak csökkentése, bankadó eltörlése és pénzjuttatás a bankszférának.




Az IMF viszont júliusi, a kormány által titkosan kezelt levelében nem kérte a nyugdíjak csökkentését, vagy a vagyonadó bevezetését. A levélben kevés elvárás szerepel, az szja-átalakításra és a szociális kiadások áttekintésével kapcsolatban sincs szó konkrétumokról. "Jelentős pontatlanságokat" tartalmaznak a sajtóban megjelent információk arról, hogy milyen ajánlásai vannak a nemzetközi hitelezőknek a magyar hatóságok számára - tudatta Iryna Ivaschenko, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) budapesti irodavezetője is.

Ezután Orbán Viktor egy napirend előtti felszólalásában azt mondta: az ország ma erősebb, mint 2008-ban volt, nagyobb a mozgástere, ezért nem szorul arra, hogy a négy évvel ezelőttihez hasonló, "rossz megállapodást" kössön a Nemzetközi Valutalappal (IMF). Magyarországnak a saját problémái miatt egyébként nem is lenne szüksége biztosításihitel-típusú IMF-megállapodásra, arra az uniós problémák miatt van szüksége. Még szeptemberben a kormány elküldte az Európai Bizottságnak és a Nemzetközi Valutaalapnak (IMF) az alternatív javaslatait tartalmazó levelet, amelyben leírták, hogy a kabinet milyen lépéseket tenne az IMF-megállapodás érdekében - mondta Varga Mihály hiteltárgyalásokért felelős miniszter. A miniszter szerint hamarosan eldőlhet, mikor érkezik vissza Budapestre a tárgyalódelegáció. A levélhez olyan mellékleteket csatoltak, amelyek tartalmazzák a magyar kormány elmúlt két évben megtett intézkedéseit. Varga Mihály szerint további kiadáscsökkentés sem zárható ki. Az IMF-főtárgyaló az Indexnek megerősítette, hogy a bankadó kapcsán mindenképp tartani fogják magukat a bankszövetséggel kötött korábbi megállapodáshoz. Ezt jelenti, hogy a 2010 végén kivetett válságadó 2013-ban a korábbi érték felén marad, majd 2014-től megszűnik.


OKTÓBER
Megérkezett a Nemzetközi Valutaalap (IMF) válasza a magyar kormány korábbi levelére; a valutaalap ebben főként pontosításokat kért a kabinettől. A magyar fél erre a levélre is válaszolni fog, azután pedig újból megkezdődhet a konzultáció a nemzetközi szervezet delegációjával - mondta Rogán Antal.
A kormány azonban médiakampányba kezdett, napilapokban jelentetett meg hirdetéseket, melyekben a többi között az olvasható: "Nem engedünk az IMF-nek!", "Nem adjuk fel Magyarország függetlenségét!" A hirdetések nemet mondanak az ingatlanadóra és elutasítják a családtámogatások csökkentését. Giró-Szász azt mondta: az állampolgárok minél pontosabb és szélesebb körű tájékoztatását szolgálja a kampány. A kormányszóvivő hozzátett: a kormány nem az IMF ellen harcol. A miniszterelnök szerint a 400 milliárd forintos egyenlegjavító program intézkedéseinek a felére sem lenne szükség, ha az Európai Unió nem kényszerítené rá ezekre Magyarországot. A kormány szeretné, hogy legyen megállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), illetve az Európai Unióval - mondta egy tévéinterjúban Varga Mihály hiteltárgyalásokért felelős tárca nélküli miniszter és úgy fogalmazott: "nyilván nem dől össze a világ", ha nem születik megállapodás a nemzetközi szervezetekkel.


NOVEMBER
Továbbra sincs időpontja annak, hogy mikor folytatódnak a hivatalos tárgyalások a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és Magyarország között - jelentette ki Washingtonban Gerry Rice, az IMF külkapcsolatokért felelős igazgatója. Rice szerint az IMF jelenleg nem tervezi, hogy missziót küldjön Magyarországra. Az IMF külkapcsolati igazgatója megismételte, hogy a valutaalap fő irányvonalait az IMF küldöttségének július 26-án kiadott sajtóközleménye tartalmazza. A kormány bízik benne, hogy még az idén folytatódhatnak a hiteltárgyalások a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az Európai Bizottsággal - mondta Varga Mihály tárgyalásokért felelős tárca nélküli miniszter.

DECEMBER

Magyarországon lesz január 16. és 28. között a Nemzetközi Valutaalap (IMF) delegációja, de ezúttal nem lesznek hiteltárgyalások, az IMF szakértői csupán a szervezet éves, Magyarországról szóló országjelentésének előkészítése, illetve a 2008-as hitelprogram utólagos ellenőrzése miatt érkeznek - közölte az IMF budapesti irodájának vezetője.


Iryna Ivaschenko hangsúlyozta: az IMF valamennyi tagországában tart ilyen rendszeres, a szervezet alapszerződésének négyes cikkelye szerinti egyeztetéseket. Varga Mihály tárca nélküli miniszter egy üzleti konferencián úgy fogalmazott: az IMF-fel egyelőre csak egyeztetések zajlanak, az IMF küldöttsége jövő év januárjában Magyarországon tartózkodik, és akkor akár hivatalos tárgyalások is lehetnek.

Konklúziót nem akarunk levonni, a Figyelő Online továbbra is figyelemmel kíséri az IMF/Magyarország egyeztetéseket 2013-ban is.

mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.