A szíriai vegyi fegyverek bevetésének kockázatai
Figyelő Online
- Kis-Benedek József
2012.12.13 14:41
Az elmúlt hetekben egyre több hír érkezik arról, hogy az Aszad rezsim a végéhez közeledik, a felkelők az ország északi és keleti részén komoly előrehaladást értek el, fennáll a lehetősége annak, hogy Damaszkusz nagy része ellenőrzésük alá kerül.
A felkelők egyre nagyobb légvédelmi képességgel rendelkeznek, ami főként különböző űrméretű gépágyúk birtoklását jelenti. Ezzel párhuzamosan, főleg nyugati körökből számos figyelmeztetés érkezik, hogy ha a szír vezetés beveti a vegyi fegyvereket, akkor igen gyors és kemény ellencsapással kell számolnia. Hivatalos szír állami körök cáfolják, hogy vegyi fegyvert vetnének be a saját lakosság ellen, azonban egy szorult helyzetben nehéz előre tervezni.
Jelenleg Szíriának szarin 650 tonna, tabun 200 tonna, ennél kevesebb VX és mustárgáz készletei vannak, amelyeket hat helyen tárolnak (Homs, Hama, Damaszkusz, Aleppo, Latakia, Palmira térségében). A vegyi fegyvereket irányító parancsnokságot 2011 márciusa óta kétszer is átszervezték, de az irányító parancsnok továbbra is Ali Mamluk tábornok, a Nemzetbiztonsági Tanács elnöke, aki közvetlen Aszad elnök irányítása alatt áll. A konfliktus kitörése előtt a szír vegyifegyver gyártó kapacitás jobban szét volt telepítve az ország területén (40-50 kisebb üzem létezett), a konfliktus kezdete óta azonban a gyártást a jelzett helyekre koncentrálták. Szakértők szerint a gyártó kapacitás évi néhány száz tonnában mérhető. Az ilyen eszközök alkalmazásához komoly vezetési, irányítási és logisztikai képességekre van szükség, amivel nem biztos, hogy a jelenlegi vezetés rendelkezik.
Ami a vegyifegyver célba juttató eszközöket illeti, ezekből több fajta áll készenlétben. A tüzérségi fegyverek közül a szír haderőnek jelentős számú aknavető, vontatott és önjáró eszközei vannak. Jóllehet a tüzérség szinte az ország egész területén diszlokál, nem hagyható figyelmen kívül, hogy a katonai bázisokat a felkelők folyamatosan támadják, így a mozgási lehetőség erősen korlátozott, az északi és a keleti területeken lévő katonai objektumok el vannak vágva a vegyifegyver tároló helyektől. A vegyifegyver másik célba juttató eszközei lehetnek a ballisztikus rakéták, amelyek lőtávolsága 30 kilométertől 700 kilométerig terjed, de ezek közül nem mind alkalmas vegyi töltet kilövésére.
A legnagyobb lőtávolsággal a SCUD D típusú rakéták rendelkeznek, amelyek lőtávolsága 700 kilométer (Izrael teljes területét lefedi). Az ilyen típusú rakétákból Szíriának kb 2-300 darab áll rendelkezésére, de ezek közül hozzávetőleg 50 darab alkalmas vegyi töltet kilövésére. Megjegyzendő, hogy a szír SCUD rakéták nem szilárd, hanem folyékony hajtóanyaggal működnek, ami azt jelenti, hogy használat előtt valamennyit fel kell tölteni hajtóanyaggal. Elvileg lehetőség van a vegyi fegyverek levegőből való alkalmazására is, azonban nem feledhetjük el, hogy a szír légierő jelentős veszteséget szenvedett, a gépek szervízelése alacsony színvonalú, így a bevetési lehetőségük is erősen korlátozott. Mindettől függetlenül a szír légierő 50 MiG-23, 20 Szu-24 és 60 darab Szu-22 típusú repülőgéppel rendelkezik, ezek közül nyílván kevés azoknak a száma, amelyek bevethetők vegyi bombák alkalmazására.
A felkelők nem rendelkeznek vegyivédelmi eszközökkel így a veszteség bizonyára jelentős lenne. A vegyi fegyverek alkalmazása esetén azonban nem mellőzhető az a körülmény, hogy a hatékonyság nagyban függ az időjárástól és a földrajzi viszonyoktól. A lakott területek, épületek védelmet jelentenek.
A szél és a nedvesség a vegyi fegyverek hatékonyságát nagymértékben csökkenti. Jól alkalmazható viszont völgyekben és szélcsendes időben. Mivel a vegyi fegyverek a levegőnél nehezebbek, mélyebb területen tovább megmaradnak és hegyről lefelé haladnak. Lakott területen, még ha nem is okoznak nagy veszteséget, a pszichológiai hatásuk nem hanyagolható el. Nagy veszteséget tudnak okozni azonban a szabadban lévő harcos erőknél, különösen a kora reggeli órákban.
A legnagyobb pusztító hatást kis völgyekben, árkokban, bunkerekben lehet elérni, főleg, ha tömegesen vetik be a fegyvert. Ami a hatékony mennyiséget illeti, egy 10 négyzetkilométeres terület hatékony gázosításához VX gáz esetén nagyjából négy literre van szükség. Levegőből történő alkalmazáskor az ideális magasság 30-60 méter. Igen jó hatást lehet elérni fürtös bombákkal is, különösen, ha azok levegőből kerülnek bevetésre. Ezzel a képességgel Szíria azonban nem valószínű, hogy rendelkezik.
Összességében Szíria számára rendkívül nagy kockázattal jár ilyen eszközök bevetése, a jelenlegi helyzetben pedig az alkalmazás komoly előkészületeket vesz igénybe, nem beszélve arról, hogy az eszközök szoros megfigyelés alatt vannak, így az előkészületek nemcsak felfedhetők, hanem időben semlegesíthetők. Ha bevetnék, a hatás legfeljebb pszichológiai jellegű lenne, a nemzetközi reakció pedig minden műveleti célú alkalmazást értelmetlenné tenne.
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.