brusszel


Jöjjön az iráni embargó?

Figyelő Online
2012.12.19  09:51   
mail
nyomtatás
Az utóbbi idők tüntetései egyértelműen jelzik, hogy az Iránnal szemben alkalmazott pénzügyi és gazdasági szankciók alapvetően befolyásolják az ország vezetésének mozgásterét. A nyomásgyakorlás sikere alapján Mark Wallace a Real Clear World honlapján megjelent cikkében arra buzdít, hogy vonják Iránt teljes blokád alá.
Teherán már hiperinflációval küzd, valutájának (rial) értéke pedig az elmúlt évhez képest 80 százalékkal esett vissza. A történelmi tapasztalatok szerint a tartósan tomboló infláció köznyugtalanságot, és akár rezsimváltást is eredményezhet.

A nemzetközi hatalmak Irán atomprogramjának felgyorsulása, a Nemzetközi Atomenergia Ügynökséggel szemben tanúsított ellenállása, a terrorizmus támogatása, valamint a környező országok (például Szíria) stabilitásának aláaknázásában játszott szerepe nyomán szánták el magukat a beavatkozásra.

A korábbi vélekedés ellenére igen nagy hatása volt ezeknek az intézkedéseknek, és mivel Szaúd-Arábia, Irak és Líbia pótolták a hiányt, az olajpiacot sem borította föl Irán válsága.

Mindezek fényében a Mullahoknak (az országot 1982 óta irányítja a Mullah-rezsim) van miért aggódniuk, hiszen Indonéziában is utcai demonstrációkat eredményezett, amikor a dollár ára 2700-ról 16000 rúpiára ugrott, ez pedig Suharto (az Indonéz Köztársaság elnöke volt közel 30 éven keresztül, 1967-1998) bukásához vezetett.

Slobodan Milosevic szerb és jugoszláv államfő is egy újabb háborúval igyekezett elterelni a figyelmet a monetáris válságról, ám végül a harcokból is vesztesen került ki. Iránban ráadásul számolni kell a demográfiai széttagoltsággal is, az egyes etnikumok ellenállását ugyanis még inkább kiélezheti a tartós hiperinfláció.

Ebben a helyzetben az USA és az Unió vezetőinek Wallace szerint mindent el kell követniük a válsághelyzet fenntartása érdekében, amely rendszerváltáshoz vezethet Iránban. Ennek legjobb eszköze, hogy az országot teljes gazdasági blokád alá vegyék, ami sosem látott nyomás alá helyezné a rialt.

Az egykori nagykövet szerint az a legfontosabb cél, hogy döntéshelyzetbe kényszerítsék az ország vezetését: a nukleáris fegyverek, vagy a működő gazdaság útját választják. Természetesen a blokád nem garancia a változásra, azonban így egy esetleges háború közeledtével nem merülhetne föl a dilemma, hogy megpróbáltunk-e mindent annak elkerülése érdekében.

Mark Wallace egykori amerikai nagykövet és diplomata, jelenleg az UANI (United Against Nuclear Iran) vezérigazgatója.
Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Megújul a Figyelő

Magyarország egyik legrégebbi és legnagyobb presztízsű gazdasági hetilapja, a Figyelő erősíteni kívánja médiapiaci pozícióját.

Bíróság elé állíthatják Netanjahu feleségét

A rendőrség Sara Netanjahunak, az izraeli miniszterelnök feleségének a bíróság elé állítását javasolja

top200