brusszel


Ez nem megszorítás? - Kicsomagoltuk Matolcsy György pakkjait

Figyelő Online
2012.12.28  07:46   
mail
nyomtatás
Matolcsy csomagjai jöttek és jöttek. Az Orbán- kormány persze sosem nevezte ezeket az egyenlegjavítókat sem megszorításnak sem csomagnak. Pedig jövőre jön a csekkadó, a közművezeték adó, marad a bankadó és megadóztatják az online szerencsejátékokat és még sorolhatnánk... 2012-ben három Matolcsy-csomagot kapott Magyarország.
A szavak súlya„Megszorítások azért nem lesznek, mert a megszorítások nem vezetnek sehova. (...) Jól látható, hogy a megszorítások nem vezetnek semmire" - mondta Orbán Viktor 2011. május 1-én egy talk showban...

„Lassan mondom, nincs megszorítás és nem is lesz!"- jelentette ki Szijjártó Péter 2011. augusztusában.
A 2012-es év megszorításai
Január elején Matolcsy György azt nyilatkozta: minden szükséges döntést meghoz a kormány annak érdekében, hogy az államháztartás hiányát jövőre is az Európai Unióban előírt, a bruttó hazai termékhez (GDP) képest 3 százalékban meghatározott határ alatt tartsa. De jöttek a recesszióról szóló hírek, az IMF-delegációja is elégedetlen volt a magyar gazdaság teljesítményével és az EU- is többet várt el tőlünk. Jó pár havi gondolkodás idő után ősszel, októberben megérkezett az Matolcsy 1.0-ás, rá két hétre pedig a Matolcsy 2.0-ás verzió. Novemberben pedig a harmadik pakk.
Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter előbb október 5-én jelentett be egy 397 milliárd forintos egyenlegjavító csomagot, majd október 17-én egy újabb, 367 milliárdosat. Utóbbira azért volt szükség mivel az Európai Bizottság nem látta megalapozottnak a korábban ismertetett intézkedések egyenlegjavító hatásának számítását.

AdószakértőMinden adóemelést így vagy úgy, de a lakosság fizet meg, mondta Vámosi-Nagy Szabolcs adószakértő. A gazdasági növekedésre egyértelműen negatívan hat, hogy azokban a szektorokban, ahol komolyabb nyereség képződik, és fejlesztések indulnának be, és ezek a különadók miatt leállnak - tette hozzá.

Az első csomag 400 milliárdot tartalmazott

Október elején egy 397 milliárd forintos kiigazítási programról döntött a kormány, nem sokkal később pedig egy 367 milliárdosról. Ennek értelmében 2013. január 1-jétől illetéket kell fizetni az átutalások, a beszedések, a postai csekkbefizetések, a készpénzkifizetések és - átutalások, valamint a készpénzfizetésre szóló csekkek beváltása után. Jövőre a készpénzfelvétel után 3 ezrelékes pénzügyi tranzakciós illetéket kell fizetni; a tranzakciós illetéket nem terjesztik ki a Magyar Nemzeti Bankra, de 30 milliárd forinttal emelik a Magyar Államkincstár által fizetendő tranzakciós illetéket - jelentette be Matolcsy György októberben.


A kormány 133 milliárd forinttal kiigazítja az idei költségvetést is: a minisztériumok és kormányzati intézmények idei költségvetéséből meghatározott összegeket, illetve a vagyoni fejezetekben maradványokat zárol többek között a Nemzeti Földalapnál és a Nemzeti Foglalkoztatási Alapnál. Ugyanekkor egy bürokráciacsökkentő csomagról is döntöttek, amely 30 milliárd forinttal javítja a költségvetési egyenleget. Ennek keretében a közszférában megszűnik az a lehetőség, hogy a munkavállaló egyszerre kapjon munkabért és nyugdíjat. Az önkormányzati rendszer átalakítása során a központi kormányzat által átvett iskolák, kórházak, illetve a járási rendszer bevezetése révén nagyjából 22 ezerrel csökken a közszféra létszáma már 2013-tól.


Matolcsy György és Orbán Viktor egyeztet
Fotó: MTI: Kovács Tamás

A kabinet a tanári fizetések 2013. szeptember 1-i emelését 2014 elejéig elhalasztja, amivel 73 milliárd forintot takarít meg. Ha viszont 2013-ban a tervezett 1 százaléknál jobb lesz a gazdasági növekedés, akkor visszahozzák a korábbi időpontot. A tanárok még nem döntötték el, hogy sztrájkba lépnek-e emiatt. A pedagógus szakszervezetek és a kabinet folyamatos tárgyalásokat folytatnak. De a tanárok a sztrájk lehetőségét továbbra is fenntartják.

A kormány 95 milliárd forintos többletbevételt remél az adóbeszedés hatékonyságának növelésétől. Matolcsy György a "egyik legfontosabb döntésének" nevezte, hogy a kormány a jövő év során, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) közreműködésével valamennyi pénztárgéphez bevezeti az online kapcsolatot.

A miniszter számításai szerint 51 milliárd forint egyenlegjavítást hoz a társadalombiztosítási hozzájárulásra vonatkozó plafon eltörlése. Megszűnik az a jelenlegi rendelkezés, hogy havi 661 ezer forint felett 0 százalék a TB-hozzájárulás kulcsa. Matolcsy György azt mondta: ezzel az intézkedéssel az adófizetők 1 százaléka valamivel többet fog befizetni 2013-ban, mint idén, de ezek az adófizetők így is többet tarthatnak meg, mint az arányos egykulcsos személyi jövedelemadó bevezetése előtt. A két pakk összértéke 764 milliárd forintot tesz ki, ami a költségvetés egyenlegét ténylegesen 453 milliárd forinttal javítja majd.



Novemberben Matolcsy György újabb csomaggal állt a nyilvánosság elé, ezek szerint a kormány még 90 milliárd forintos egyenlegjavításról döntött, ennek keretében az energiaszolgáltatók jövedelemadóját 50%-ra emeli, a közmûvezetékek adóját központi adóként határozza meg. Eldőlt az is, hogy "a bankadót végleges adónemként rögzíti a 2013-as mértéken". Ez azt vetíti előre, hogy a bankok különadója végleg megmarad. A föld alatti vezetékek adójából pedig 30 milliárdos bevételt várnak.

A csomagoktól a kormány azt reméli, hogy a jövő évi államháztartási hiányt, amely az Európai Bizottság november 7-i előrejelzése szerint a GDP 2,9 százaléka lesz, a kormány céljának számító 2,7 százalékra mérsékelje. Az intézkedések ezen kívül a GDP 0,1 százalékával emelik a költségvetési tartalékot.

 

November közepén azért kapott egy kisebb bírálatot a kormány és a pakkok. November 13-án ugyanis lemondott Patai Mihály, a Magyar Bankszövetség elnöke, miután az Országgyűlés előző este megszavazta a jövő évi adótörvényekről szóló javaslatot, amelynek keretében a törvénybe foglalták Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter októberben bejelentett, összesen 764 milliárd forintos költségvetési kiigazító intézkedéseit.

Elemzők a szükségesnél nagyobb mértékűnek tartják Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter több száz milliárdos jövő évi költségvetési kiigazítási csomagját, amely véleményük szerint tovább ronthatja a növekedési kilátásokat és emelheti az inflációt.

Jövőre újabb csomagok érkezhetnek

A Költségvetési Tanács véleménye szerint a 2013-as költségvetésbe tervezett egyes intézkedések növelik a növekedés beindulásával és fenntarthatóságával kapcsolatos kockázatokat. A KT azonban arra is felhívta a figyelmet, hogy a jelentősre növelt tartalékokat a kormány nem használhatja fel a már most látható kockázatok miatt. Mindez azt is jelenti, hogy az év közben jelentkező kockázatokra nincs tartalék, emiatt jövőre további megszorító intézkedésekre kényszerülhet a kormány - véli a Költségvetési Tanács.

mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.