brusszel


Fausti alku

Figyelő Online - Sárvári Marcell
2012.12.21  12:25   
mail
nyomtatás
Goethe leghíresebb művében, a Faustban a pénznyomtatást az alkímia modern megfelelőjeként ábrázolja. Faust gondolatainak, és napjaink német monetáris politikájának hasonlóságait Derek Scally foglalta össze az Irish Timesban.
Frankfurt egyrészt Németország pénzügyi fővárosa, mert itt található a Bundesbank és az Európai Központi Bank székhelye is. Másrészt pedig itt található a német irodalom óriása, Johann Wolfgang Goethe szülőháza, és az abban berendezett „Goethe és a Pénz" című kiállítás is.

A jómódú családba született író pazarló életmódjáról volt ismert egészen addig, míg a mai Észak-thuringiai tartomány pénzügyminisztere nem lett. Ez a tapasztalat jóval árnyaltabbá tette nem csak az ő, de az egész ország fiskális filozófiáját.

Goethe mesterművének központi problémája a Fausti alku, melyet a címszereplő köt Mephistoval, aki végtelen vagyont biztosít Faustnak, annak lelkéért cserébe. Mephisto szerepét napjainkban az EKB, a pénz elértéktelenedésére figyelmeztető kancellárét pedig a Bundesbank elnöke játssza. „Ha a központi bank korlátlan mennyiségű pénzt hozhat létre a semmiből, hogyan biztosítható, hogy az visszanyerje az értékét?" - tette föl a kérdést Jens Weidmann frankfurti sajtótájékoztatóján.

Ezzel szemben az EKB a „Schuld" szó kettős jelentésére hívja föl a figyelmet, mely egyaránt jelenthet adósságot és morális bűnt. Az intézmény szerint tehát politikájuk a németekben szunnyadó alapvető kulturális törésvonalat élesztette fel újra. A bank korábbi elnöke, Jean-Claude Trichet is ennek szellemében méltatja Goethe kettős viszonyát a papír alapú pénzhez.

Goethe a pénznyomtatást az alkímiához hasonlította, ennek veszélye pedig, hogy mindent a „termelés izzó parazsához láncol". Ez a félelem tükröződik most vissza a német szemléletben, mely szerint az eurózóna válságát a felelőtlen kölcsönpolitika idézte elő, mivel a döntéshozók nem voltak hajlandók tudomást venni a pénzügyi korlátokról. A pénz Goethe szerint is új lehetőségek kulcsa lehet, a mértéktelenség azonban annál nagyobb veszélyt jelent.

Derek Scally a The Irish Times berlini tudósítója, szakterülete a politika és az üzleti élet kapcsolata.
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Megújul a Figyelő

Magyarország egyik legrégebbi és legnagyobb presztízsű gazdasági hetilapja, a Figyelő erősíteni kívánja médiapiaci pozícióját.

Bíróság elé állíthatják Netanjahu feleségét

A rendőrség Sara Netanjahunak, az izraeli miniszterelnök feleségének a bíróság elé állítását javasolja

top200