SZÁMHÁBORÚ
„A közterhek alatt rogyadozó önkormányzati tulajdonú cégek megjósolhatóan tartósan veszteségbe fordulnak" - magyarázta Tüttő Kata, ami miatt nemcsak a fejlesztéseket, hanem a szinten tartó beruházásaikat is visszafogják. Más, névtelenséget kérő szakértők is úgy vélik, a 2012-es év végén, utólag visszatekintve, közgazdaságilag nem volt egyértelműen jó lépés az, hogy a franciáktól visszavásárolták a Vízműveket. A szerződés lejártakor az 1997-es vételárért, mintegy 16 milliárd forintért kellett volna „visszavásárolni" a tulajdoni hányadot , emellett éves szinten 1,5- 2 milliárd forint lett volna a management-díj. Azóta is folyik a számháború, előnyös vagy kevésbé előnyös üzletet kötött a főváros a külföldi tulajdonosokkal, amikor a vételárat 1 milliárd forinttal csökkentették. A részvények visszavásárlására azonban hitelt kellett felvennie, aminek a törlesztése kamatokkal együtt közelíti az évi 1 milliárd forintot. „A korábbi évi 1 milliárdos eredmény abszolút eltűnik, üzletileg fenntarthatatlanná válik a működése, azzal együtt is, hogy ingatlan eladásból 2013-ra beterveztek egy egyszeri 600 millió forintos tételt" - magyarázta Tüttő Kata. Meglátása szerint, ha nem kapkodja el a főváros a Vízművek visszavételét, a közműcégekre nehezedő különféle adók miatt- amelyek rontják az eredményességet - most decemberben lényegesen olcsóbban tudták volna visszavásárolni. „Ma a Vízművek értéke egészen más, hiszen veszteségessé vált a működése, eltűnt az eredményessége, ezzel együtt ez azt is eredményezi, hogy fenntarthatatlan helyzetbe sodorta magát."
FŐVÁROSI CÉGEK - ELTŰNŐ EREDMÉNYESSÉG
Fővárosi Vízművek Zrt.
Várható adózás előtti eredménye 2012-ben 1,7 milliárd forint, ami 2013-ban várhatóan 0 lesz, de csak úgy, hogy a cég 600 millió forintért tervez ingatlaneladást, ami nyilvánvalóan egyszeri tétel. Mi történt egy év alatt? A Vízművek felvett 12 milliárd forint hitelt a saját részvény vásárlásra, aminek éves kamata 930 millió forint. Új elemként 2012-től évi 400 millió forintot kell fizetnie a Magyar Energia Hivatalnak. A közműadó - a vezetékek után - szakértői becslések szerint kb. 650 millió fizetési kötelezettséget ró rá. A Robin Hood adó, ami közszolgálati adó néven fut, szintén új fizetési kötelezettség a Vízművek életében, 11 százalék lenne, de ezt már vélhetően nem is tudja kifizetni, egyszerűen azért, mert nem lesz eredménye. Eközben, folyamatosan csökken a vízfogyasztás, aminek hatása évi 1 milliárd forint bevétel csökkenés. A cég- mint azt a szakértőtől hallottuk- kétféleképpen reagál az új adókra: egyrészt ingatlan eladással, másrészt a beruházások visszafogásával. A szükséges évi 1 százaléknyi megújítás helyett tized annyit, 1 ezreléket fordít 2013-ban felújításra, ami 1000 évente való csőmegújítást jelent. Az elavuló és meg nem újított vezetékek egy idő után sorozatos csőtöréseket eredményeznek - figyelmeztetnek a szakértők.
FŐVÁROSI GÁZMŰVEK
2011-ben még 8 milliárd forint adózott eredménye volt, az idei 5 milliárd forint körül alakul ,2013-tól azonban a különféle adóterhek és fizetési kötelezettségek alaposan megcsappantják az eredményességét. A közműadó fizetési kötelezettsége több száz millió forint lesz, a Robin Hood adó szintén jelentős teher lenne a Gázművek számára, ám vélhetően nem fogja érinteni, mert 2013-ban szintén nem lesz eredménye. Az új iparűzési adószámítás folytán 2013-ban 700 millió forint többletteher hárul rá. Ezt az összeget akkor is fizetnie kell, ha veszteségbe fordul a működése. A 10 százalékos rezsicsökkentés hatása évi 10 milliárd forint mínusz, kivéve, ha az állam kompenzál. A Figyelő Online-nak nyilatkozó szakértő valószínűsítette, hogy valamiféle állami kompenzáció mégis lesz, de ezzel együtt is a 2013-ra tervezett 4 milliárd forint körüli eredmény, az adók és a központi árcsökkentés hatására a legjobb esetben is 0 lesz. „Amivel viszont eddig még senki sem számolt, a FŐGÁZ TAO felajánlásából éltek az elmúlt években a fővárosi színházak, amelyek a jegybevételük 80 százalékát kapták meg így pluszban, és az FTC több sportága" - hívta fel a figyelmet az MSZP fővárosi képviselője. Mivel várhatóan a többi fővárosi közműcég is veszteséges vagy legjobb esetben is csak nullszaldós lesz, így a piacról kellene összeszedni a TAO pénzeket, amire vélhetően nem lesznek képesek.
FŐTÁV ZRT.
A FŐTÁV-ot is érinti az összes adó, ami a FŐGÁZT és a Vízműveket, itt kisebbek az összegek, de itt is eltűnik a minimális eredmény. A FŐTÁV éves árbevétele: 53-56 milliárd forint, a tervezett adózott eredménye 2 milliárd forint körül lenne, ebből jön le közműadó, a megemelt Robin-Hood adó és a megemelt iparűzési adó, ami eddig 70 millió forint körül volt, most ez megduplázódik. A 10 százalékos árcsökkenés hatása évi 2-3 milliárd forint kompenzáció nélkül.
Fővárosi Közterület Felügyelet
Az FKF-et is érinti a MEH felügyeleti díja: a törvényi szabályozás szerint 100 forint érintett lakosonként, amit maguk a szakértők sem tudnak pontosan értelmezni. „Nem tudjuk biztosan, mit jelent, kb.170 millió forint körül becsüljük"- hallottuk. Az FKF-et érinti a közszolgálati adó ( a közműtársaságok jövedelemadója), ami 11 százalék. Szakértők egyelőre nem tudják, hogy az új IPA szabály mekkora terhet ró a cégre. A változások előtt körülbelül 1 milliárd forint éves eredménnyel kalkulált, ez az új terhek miatt eltűnik, ezért 0-ra várják az eredményét 2013-ban.
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.