brusszel


Belepiszkáltak az INA felügyelőbizottságába

Figyelő Online
2012.12.18  20:21   
mail
nyomtatás
Leváltották a horvát kormány képviselőit és újraválasztották a Mol küldötteit az INA felügyelőbizottságában - derül ki a horvát olajvállalat kedden tartott, soron kívüli közgyűlése után kiadott INA-közleményből.
A közlés szerint az INA horvát olajcég közgyűlése felmentette tisztségéből Gordana Sekulic, Davorn Stern és Damir Vandjelic felügyelőbizottsági tagokat és helyettük Zeljko Peric, Sinisa Petrovic, valamint Mladen Prostenik személyében új tagokat választott a testületbe. Ezzel együtt a közgyűlés Ferencz I. Szabolcs, Horváth Ferenc, Molnár József, Mosonyi György és Világi Oszkár felügyelőbizottsági tagok felmentését is megszavazta, ugyanakkor őket újra is választotta a következő négy évre.

Az INA horvát olajvállalat részvényeinek 44,8 százaléka a horvát kormány, 49,1 százaléka pedig a Mol magyar olajipari társaság tulajdonában van. Az összesen kilenctagú felügyelőbizottságban három hely illeti meg a horvát kormányt, egy a dolgozókat, öt pedig a Molt. A horvát kormány október végén döntött arról, hogy új embereket ültet a felügyelőbizottságba. Horvát részről korábban többször kritizálták az INA igazgatóságán belüli viszonyokat, azt állítva, hogy a horvát felet képviselő igazgatósági és felügyelőbizottsági tagok hátrányban vannak a Mol delegáltjaival szemben, és az INÁ-t gyakorlatilag Budapestről irányítják. A horvát kormányt képviselő fb-tagok Áldott Zoltán elnök-vezérigazgató lemondását is követelték.

A Jutarnji list horvát napilap október végén azt írta, hogy Zoran Milanovic miniszterelnök azért ültet új tagokat a felügyelőbizottságba, mert így akarja csillapítani a horvát kormány és a Mol, illetve a magyar kormány között kialakult feszültséget. Közben a zágrábi megyei bíróság novemberben tíz év börtönbüntetésre ítélte nem jogerősen Ivo Sanader volt horvát kormányfőt. Az egyesített korrupciós per vádiratának egyik pontja szerint Sanadert a Mol megvesztegette az INA irányítói jogaiért cserében. Az ítélet nyomán Horvátországban többekben felvetődött, hogy a horvát kormánynak felül kellene vizsgáltatni az INA részvényesi szerződést.

A Mol az ítélet után közleményben utasította vissza a társaságot érintő vádakat, és közölte, hogy az ítéletet előzetes döntésnek tekinti. A Központi Nyomozó Főügyészség pedig arra emlékeztetett, hogy 2012 januárjában bűncselekmény hiányában megszüntette a nyomozást a Mol-INA-ügyben. A részvényesi szerződés felülvizsgálatával kapcsolatban Milanovic nemrég Splitben egyetemi hallgatók kérdéseire válaszolva azt mondta: az INA-Mol-ügybe nem kell belekeverni a magyar államot, "mert az egyike azon keveseknek, akik támogatták Horvátországot" az uniós csatlakozási folyamatban.

Ugyanott kifejtette, hogy a szerződés felülvizsgálatára esetleg akkor kerülhet sor, ha jogerős ítélet születik a Sanader elleni perben. Ezt megelőzően, november végén a horvát-magyar kormányközi vegyesbizottság budapesti ülésén Németh Zsolt magyar külügyi államtitkár és Josko Klisovic horvát külügyminiszter-helyettes egybehangzóan megállapította, hogy Horvátország és Magyarország egyaránt elkötelezett a Mol és az INA együttműködésének erősítésében, aminek következtében a két cég továbbra is meghatározó stratégiai szereplője maradhat a régió energiapiacának.
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.