A fejlett országokban jóval kisebb emelkedésekkel számolnak. Japánban 2 százalékra teszik az idén várható béremelést. Észak-Amerikában lesz a legkisebb a regionális növekedés: 2,9 százalék.
A fejlett nyugat-európai országok átlaga 3,3 körül várható: a legnagyobb gazdaságokban, így Németországban és Nagy-Britanniában 3 százalék lesz, Franciaországban 2,6 százalék a béremelkedés.
2013 döntő év lesz a fejlődő piacgazdaságok számára, hiszen a jelentős mértékű gazdasági növekedés jövőre csapódik le látványos fizetésemelésekben - mondja Ian Fitzpatrick, a Hay Group javadalmazásért felelős alelnöke. Ugyanez nem mondható el Nyugat-Európáról, Észak-Amerikáról és a Csendes-óceáni térségről, ahol a pénzügyi válság nem csak a GDP, hanem a bérek emelkedését is visszafogja. Magyarországon a béremelés a Hay Group nyári adatai szerint 3,9 százalék körül alakul, viszont a várható közel 6 százalékos inflációhoz képest ez reálbér -csökkenést vetít előre éves szinten.
A lényeges tendenciákról röviden:
• A fejlődő országokban jelentős béremelésekre kerül sor 2013-ban, miközben a fejlett nyugati piacokon jelentősen kisebb lesz a bérnövekedés
• A régiók között Latin-Amerikában lesz a legnagyobb az átlagos növekedés: 9 százalék
• A bérek Nyugat-Európában stagnálnak, miközben a régióbeli fejlődő piacokon 10 százalékos növekedés várható
• Magyarországon reálbér-csökkenést tapasztalunk 2012-ben, s ez jövőre is folytatódik
A magyar Hay Group 2013-ban is hasonló eredményre számít. Most zajlik a jövő évben várható béremelésekre vonatkozó felmérésünk. A mi feltételezésünk az, hogy a vállalatok 2013-ban is csak az infláció alatti béremelésre vállalkoznak majd - mondja Jakabos Tünde, a Hay Group Magyarország vezetője.
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.