brusszel


A konzervatív világrend alapelvei

Figyelő Online - Németh Hilda
2012.12.23  08:57   
mail
nyomtatás
A kampány alatt Barack Obama és ellenfele, Mitt Romney is kerülte, hogy állást foglaljon az elkövetkező négy év stratégiájával kapcsolatban, így a legfontosabb kérdésekre most kell válaszokat találnunk - figyelmeztet Adam Garfinkle, a The American Interest szerkesztője.
Az Obama-kormány által képviselt politikáról az elmúlt ciklus alapján képet alkothatott már a világ, így várhatóan a hangsúly a továbbiakban is a belpolitikán lesz, a katonai akciók súlypontja a Közel-Keletről Ázsiára tevődik majd és Amerika kívánja betölteni a világ döntőbírójának szerepét.

Rejtély viszont, hogy a republikánusok milyen irányelvek szerint kormányozták volna az országot, ahogy az is, hogy milyen taktikát követ a párt most, hogy újra az ellenzék szerepét kell betöltenie. Mivel e kérdésekről a szervezet egyik vezetője sem beszélt, nem is olyan meglepő, hogy a választások nem a várt eredményt hozták a pártnak.

A választókban az a kép alakulhatott ki, hogy a republikánus politikusok egy része hajlik az elszigetelődés politikájára, mások továbbra is a hidegháború hatalommegosztásában gondolkodva Oroszországot tartják a fő riválisnak, míg egy harmadik csoport a fanatikus muszlimok terrorcselekményeitől tartanak leginkább. Bármi is legyen a valóság, közös gondolkodásra van szükség az egységes fellépéshez. Garfinkle cikkével ezt az űrt kívánja betölteni.

Szerinte az amerikai külpolitika három fő célkitűzés révén alakíthat ki egy olyan világrendet, mely egyúttal az USA érdekeit is szolgálja.

1. Szabadságot mindenkinek: az emberi jogokat mindenki számára szavatolni kell, azok sérülése semmilyen körülmények között sem tolerálható.
2. Nemzetközi biztonság a szuverenitás megerősítésével: a szuverenitás az államok elszámoltathatóságának alapja nemzetközi és nemzeti szinten egyaránt.
3. Élni és élni hagyni: Tiszteletben kell tartani minden kultúra egyediségét, jellegzetességeit.

Az államközi kapcsolatok története alapján megállapítható, hogy a nyugati értékek terjesztésének egyetlen járható módja a példamutatás, azaz aktív beavatkozásra csak akkor kerülhet sor, ha azt az érintett nemzet maga kéri. Minden nemzetközi akció esetében abból kell kiindulni, hogy a nemzeti és etnikai kultúrák önerőből is képesek a változásra.

Vajon milyen irányt venne az Amerikai Egyesült Államok és a világ történelme, ha a republikánusok, vagy bármely politikai hatalom valóban magáévá tenné a fenti elveket? Garfinkle szerint, ha szerencsénk van, egyszer megtudhatjuk.

Adam Garfinkle jelenleg a The American Interest szerkesztője, korábban ugyanezt a pozíciót töltötte be a The National Interestnél.

 

mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Megújul a Figyelő

Magyarország egyik legrégebbi és legnagyobb presztízsű gazdasági hetilapja, a Figyelő erősíteni kívánja médiapiaci pozícióját.

Bíróság elé állíthatják Netanjahu feleségét

A rendőrség Sara Netanjahunak, az izraeli miniszterelnök feleségének a bíróság elé állítását javasolja

top200