brusszel


Hadjárat Havel emléke ellen

Figyelő Online - Kovács Gábor, Sárvári Balázs
2012.12.23  10:27   
mail
nyomtatás
Vaclav Klaus támadást indított Havel politikai öröksége ellen, hogy így mentse át politikai hatalmát - áll a cseh Respekt hírmagazin publicisztikájában.
Majdnem pontosan egy évvel ezelőtt a korábbi cseh elnök, Vaclav Havel temetésén Klaus még úgy méltatta elődjét, mint „a modern cseh történelem nagy alakját", aki sokat tett az „anyagi és szellemi szabadságért és jólétért". Az elmúlt hetekben azonban két kijelentésével is támadta a korábbi elnököt és politikai hagyatékát. Egy Ivan Gasparovic szlovák elnökkel tartott találkozón úgy nyilatkozott, hogy Szlovákiában a politikai élet sokkal egészségesebb, mivel ott a „nempolitikus politikusok" (Havel kifejezése a civil szféra tagjaira) sokkal kisebb rombolást vittek véghez, mint Csehországban, ahol nekik köszönhetően a társadalomban nincsen tekintélytisztelet. A hivatalából hamarosan távozó Vaclav Klaus ezen kívül nyilvánosan kiállt Peter Hajek könyve mellett, amelyben a szerző Havelt a „hazugság és gyűlölet erőinek eszközeként", az Antikrisztus ügynökekét mutatja be. Klaus szerint Hajek könyve „majdhogynem kötelező olvasmány".

Havel élete során határozottan kiállt a demokrácia, a szabadság, a nyílt társadalom eszméi mellett; hitt a társadalmi szolidaritásban és a felelős politizálásban. Klaus egészen más elveket vall az állam működéséről - véli a Respekt publicistája. Klaus szerint fenn kell tartani a demokratikus rendszer alapvető külsőségeit, a valódi döntéseket azonban a vezetők egy szűk körének kell meghoznia. A társadalmat az ő nézete szerint állandó feszültségben kell tartani egyre újabb és újabb ellenségképek és viták segítségével, és biztosítani kell az embereket arról, hogy csak a vezetők fent említett szűk köre nyújthat biztonságot egy bizonytalan világban.

Klaus Szlovákiát tekinti példaképének. Azt a tekintélyelvű államot, amelyben nem jut szerep a civil szféra számára. A cikk szerzője szerint azonban az ilyen állam lényegében maffiaállam, ahol a politikai ellenfeleket megfélemlítik, a szólás szabadságát korlátozzák, a titkosszolgálatok pedig indoklás nélkül tartóztathatnak le embereket.

Csehországnak márciustól új elnöke lesz, Vaclav Klaus azonban szeretné megőrizni befolyását a cseh politikai életben; a Havel ellen indított támadássorozata feltehetően az erre irányuló stratégia része.

mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Megújul a Figyelő

Magyarország egyik legrégebbi és legnagyobb presztízsű gazdasági hetilapja, a Figyelő erősíteni kívánja médiapiaci pozícióját.

Bíróság elé állíthatják Netanjahu feleségét

A rendőrség Sara Netanjahunak, az izraeli miniszterelnök feleségének a bíróság elé állítását javasolja

top200