brusszel


Ezekért álltak sorban 2012-ben

Figyelő Online - Halaska Gábor
2013.01.03  08:13   
mail
nyomtatás
Számos technikai újdonságot dobtak piacra a nagyok: az Iphone 5-ért megőrültek az emberek, kijött a Windows 8, az okostévék pedig rohamosan terjednek.
Telefoncsaták: iPhone 5 (vagy SIII)?
A felhajtások felhajtása zajlott ősszel az új iPhone körül, az első napokban megint rekordszámú, ötmillió vásárló állt sorban. Pedig az ötös igazi nagy dobással nem rukkolt elő: mindössze kicsivel könnyebb, keskenyebb, és persze elődjénél is divatosabb (és drágább) volt. Bár a hatalmas kezdeti sikerek nem maradtak el, a karácsonyi eladások már nem alakultak ilyen jól, ami az Apple részvényárfolyamában is meglátszott. Kérdés, hogy a 2013 második felére árt ráncfelvarrott változat (5S) tudja-e tovább fokozni az eladásokat, vagy az újév inkább a Samsung Galaxy S IV-ről, a HTC One X újabb kaidásáról, vagy más konkurensről fog szólni? A Galaxy S IV akár hónapokon belül megérkezhet, akár a HTC, az LG, a Nokia, vagy a Sony még újabb csúcsgépei, nem is szólva az Amerikában már kapható, 65 ezer forintos árával (is) hódító Google Nexus 4-ről. Az igazat megvallva - pusztán technológiai értelemben, nem a divatfaktort nézve - az Apple-nál már 2012-ben sem volt rosszabb a legtöbb konkurens csúcstelefonja.

Filléres mini PC: Rapsberry Pi

Akár hatezer forintból is építhető közel teljes értékű miniszámítógép. Erre bizonyíték a bankkártya méretű Rapsberry Pi, amely nem csak szemérmetlenül olcsó, hanem igen népszerű is. Az első verziói 2012-ben még előrendelésben elfogytak, újabb generációs modelljei pedig már-már igazi kis munkaállomások. Főleg persze egy szűk közösség vásárolja, hiszen kiváltani nem váltja ki a nagyobb masinákat, igaz egy monitor mögé rejtve a modern, 100-200 ezerf forinttól induló mindent egybe (all-in-one) gépek látványát is megkaphatjuk. Bár nagy kérdés, hogy a Windows 8-at mikor fogják tudni futtatni ezek a filléres, de csak Linuxot ismerő mini masinák.

Terjedőben a 4G- LTE hálózatok

Szeretünk panaszkodni, így kevesen tudják, hogy Magyarországon van az egyik legfejlettebb mobil-internetes hálózat. A villámgyors, nagyfelbontású videók letöltésére alkalmas 4G-LTE hálózat bevezetésében is élen járunk: már több szolgáltató kínál ilyet. Bár az árak nem alacsonyak, az elérhetőség, a lefedettség és a valós sávszélesség tekintetében a több nyugati országot megelőzünk, különösen Budapesten. Igaz ez azért is van, mert nálunk kevesebb az emelt szintű szolgáltatásokra előfizetők száma, így kevéssé leterheltek a hálózatok.

Tábla-forradalom

A 2012-es évben - a 2011-es 60 millió helyett - nem kevesebb, mint 120 millió darab táblagépet sikerült eladni világszerte. Pedig csak az év második felére árasztották el igazán a piacot a már 20-30 ezer forinttól kapható, nevesincs kínai dömping-táblák. Ezek 3G kapcsolatra nem alkalmasak, de wifi kapcsolatra igen, képernyőjük, hardverük és legtöbbször összeszerelési minőségük, tartósságuk nyomába sem érhet a márkásabb konkurenseknek. Igaz a Apple és Samsung uralta térben egyre több középkategóriás versenyző is helyet követel magának, főleg Amerikában. Mind az Amazon Kindle Fire, mind a Google Nexus 7 tábla kint 200 dollártól, azaz bő 40 ezer forinttól kapható. Képernyőjük, minőségük pedig a korábban csak a 80-100 ezer forinttól elérhető kategóriát képviseli, gyártóik pedig neves cégek. Az újévben még intenzívebb nyomulás folyik majd e téren, így ne búsuljon aki még idén karácsonyra sem kapott ilyen gépet. És ami a legjobb: filléres kiegészítőként olyan tokot lehet kapni, amely billentyűzetként is funkcionál, így egyszerűbb netezési, gépelési szükségfeladatokkal is megbirkóznak a mini gépek. Igaz rajtuk 99%-ban Android fut, így a Windows és iOS gépeken megszokott könnyű összekapcsolhatóság (nyomtatóval, fényképezővel, vagy akár egy flashdrive-al is) igen nagy kihívás.

Okostévék és a Youtube térnyerése

Egy-két éve még nagy szám volt az is, ha egy USB-s külső háttértárat vagy egy pendrive-ot a tévére lehetett dugni, vagy a készülék digitális adásokat is fogott. Ma már ez természetes, de a gyártók megint találtak valamit, amivel megdobhatják az eladásokat: az okostévét. Mivel minden lapostévé már eleve tartalmaz egy számítógépet, ami a készüléket vezérli, így - kis túlzással - csak egy internet csatlakozót, egy jobb távirányítót, és egy új szoftvert kellett hozzátenni a meglévő készülékekhez. Így viszont a nappali fő helyére költözhet az internet, méghozzá úgy, hogy nem kell egy már meglévő számítógépet, vagy set top boxot a tévéhez kötni. Mivel a fejlett világban a mostani karácsonyi szezonban eladott új tévék fele-harmada már netképes volt, 2013-ban tovább erősödhet az internetes média térnyerése is. Különösen a Youtube-ot és más netes tévészolgáltatókat érdemes itt említeni. Ezek nálunk is alapjaiban rengetik majd meg a kábeltévék és más tévéműsor szolgáltatók üzleti modelljeit, bár ehhez a magyar nyelvű netes tévtartalom talán még2013-ban s kevés lesz.

Tapogatós Windows

A Windows 8-as érkezésével új dimenzióba katapultál a gépekkel történő interakció élménye. Már ha kellően sokan rugaszkodnak neki az új Microsoft rendszernek, amely, teljesen új megközelítésével, elsőre igencsak elijeszti az átlagfelhasználót. No persze a 2013-ban egyre gyakoribbá váló érintőképernyős notesz-, asztali-, és notebookká alakítható táblagépek idején a tapogatós kezelőfelület valódi értelmet kap. A Windows 8 azonban csak a drágább, 100 ezer forint feletti táblagépek némelyikén fog megjelenni és Windowsos okostelefonokból sincsen határtalan választék. Az Andorid és iOs párosával szemben a windowos okostelefonok világpiaci részesedése mindössze két százalék körüli. Az, hogy a későn ébredők hátrányából a Microsoft (és fő partnere a Nokia) előnyt tud-e kovácsolni, az ebben az évben kiderül. Technológiailag a lemaradást behozták, a piaci súlyuk a hagyományos gépek és telefonok terén ma is nagy, ám a renomén, a klassz-faktoron még lenne mit javítani.

Térbeli nyomtatás

A 3D nyomtató nagy tekercsekben, olcsón kapható műanyag szálakat használ: melegen lágy, de gyorsan megkeményedő műanyagrétegeket fecskendez egymásra. Ezzel mindenféle, számítógéppel megtervezhető formát képes kinyomtatni, azaz legyártani. Többé nem lehet gond egy apró, műanyagalkatrész pótlása, vagy bármilyen szobor rekonstruálása. Bár korábban csak a térbeli modellek megformálására használták az akkor még méregdrága technológiát, ma már az interneten olcsón elérhető 3D nyomtatók kelletik magukat, térbeli tervek ezreivel együtt. A kreativitásnak csak a képzelet szab határt: akad aki színészek szobrát nyomtatná és árusítaná, vagy épp már javíthatatlannak hitt, öreg háztartási gépeket reparálna meg a módszer segítségével. Azaz akár a fogyasztói társadalom kordában tartására, egy új gazdaság alapjainak lerakására is alkalmas lehet az eszköz - legalább is az Y és Z generáció lelkes tagjai szerint.

mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Ötvenmilliárd feletti tőke a startupoknak

Az új ciklus első Európai Uniós forrásból finanszírozott kockázati tőkebefektetése a debreceni Insimu Patient volt, amely tőkét kapott a Hiventurestől.

Budapesti konferenciával indul a FabLaBNet

Az Európai Unió által támogatott új projekt, a FabLabNet március 28-án indul a partnerek által közösen, 3D-nyomtatott alkatrészekből épült rakéta jelképes kilövésével..

Kaposváron oktatják a jövő startup vállalkozóit

Európában is egyedülálló digitális oktatási platformmal és a diploma mellett akár befektetési lehetőségekkel is várja a Kaposvári Egyetem 2017-ben hallgatóit.

Másfél milliárd 6 erős nagyprojektre

A Bay Zoltán Kft. másfél milliárd forintnyi magas hozzáadott értékű kutatási, fejlesztési és innovációs projektek fejlesztését kezdi meg.

top200