Negatívról stabilra
A magyar államadós-osztályzatok kilátásának javítását az államháztartási hiány csökkentésében és az államadósság-ráta stabilizálásában elért előrelépés, valamint a költségvetési és külső finanszírozási kondíciók javulása indokolja - közölte a Fitch Ratings.A nemzetközi hitelminősítő a magyar szuverén adósosztályzatok megerősítésével egy időben bejelentette, hogy a leminősítés lehetőségére utaló eddigi negatívról stabilra módosította a besorolások kilátását. Ehhez fűzött elemzésében a Fitch a kilátásjavítás kulcstényezőjének nevezte a magyar költségvetés viszonylag erőteljes finanszírozási rugalmasságát, amely a magasan fejlett hazai kötvénypiacot, a GDP-érték 5,5 százalékának megfelelő kormányzati készpénzbetétet, valamint a hazai össztermék 34 százalékával egyenlő jegybanki devizatartalékokat tükrözi. Emellett Magyarország a II. világháború óta maradéktalanul eleget tesz szuverén törlesztési kötelezettségeinek, és mindez együtt alátámasztja a forintban kibocsátott államadósság befektetési szintű - "BBB mínusz" - besorolását - áll a Fitch Ratings londoni elemzésében.
A nemzetközi hitelminősítő saját előrejelzése szerint a magyar kormány teljesíteni fogja a 2013-ra kitűzött államháztartási deficitcélt, és - szükség esetén további konszolidációs lépésekkel - 2014-ben is 3 százalék alatt tartja a GDP-arányos hiányt. A Fitch kiemelte, hogy az államadósság-ráta a 2010-ben mért 81 százalékos tetőzés után a becslések szerint a GDP-érték 77 százalékára csökkent az idén - a Magyarországhoz hasonlóan "BB" devizaadós-besorolási sávban nyilvántartott szuverén adósok mediánértéke 40 százalék -, és úgy tűnik, hogy a magyar közadósság-ráta enyhén lefelé ívelő pályára került. A Fitch Ratings szerint ugyanakkor a költségvetési fegyelemmel kontrasztban áll az "unortodox és kiszámíthatatlan" gazdaságpolitika, különösen a bankszektorral kapcsolatban.
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.