brusszel


Áramszolgáltatót államosítottak Bolíviában

Figyelő Online
2012.12.30  17:29   
mail
nyomtatás
Evo Morales bolíviai elnök elrendelte szombaton az Iberdrola spanyol energiaipari nagyvállalat két helyi leányvállalatának állami kézbe vételét.
Az intézkedés célja, hogy vidéken is ugyanolyan színvonalú legyen az áramellátás, mint a városokban - közölte a bolíviai elnök.

Az elnöki rendelet szerint a bolíviai állam 180 napon belül megbíz egy független céget, amely megállapítja az államosított tulajdon értékét. Spanyol lapok szerint az államosított vagyon piaci értéke nagyjából 100 millió dollár.

Az érintett leányvállalatok az Electropaz és az Elfeo áramszolgáltató. Előbbi 470 ezer fogyasztót lát el La Pazban és El Alto városban, a másik nagyjából 80 ezret Oruro városában. Az Iberdrola a 90-es évek vége óta van jelen Bolíviában.A spanyol kormány közölte: sajnálattal értesült a dél-amerikai ország intézkedéséről és reményét fejezte ki, hogy objektíven fogják megállapítani az államosított vállalatok értékét.

Evo Morales már hivatalba lépésének évében, 2006-ban elrendelte, hogy tucatnyi külföldi olajvállalat - a többi között a spanyol Repsol, a brazil Petrobras és a francia Total - azonnali hatállyal adja át a bolíviai kőolaj- és a földgázkészletek feletti ellenőrzést az államnak. 2009-ben államosították Bolívia legnagyobb - addig olasz többségi tulajdonban lévő - távközlési cégét, 2010-ben pedig a négy legnagyobb áramtermelő vállalatot, köztük a francia GDF Suez helyi leányvállalatát. Idén júniusban állami ellenőrzés alá került a svájci székhelyű Glencore ón- és cinkbányája Orurótól északra.

Az indián származású bolíviai elnök - korábbi befolyásos szakszervezeti vezér - "második dekolonizációként" is emlegeti az államosítási hullámot, mondván, a folyamat tulajdonképpen az ország erőforrásainak újraelosztása.
MTI
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.