brusszel


A kényszernyugdíj miatt veszélybe kerülhet a betegellátás

Figyelő Online
2013.01.04  16:01   
mail
nyomtatás
Levélben fordultak Orbán Viktor kormányfőhöz és Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkárhoz az ágazat szakmai és érdekvédelmi szervezetei a kényszernyugdíjazás miatt. Az ezt szabályozó törvény végrehajtásával az ágazatból akár 10-15 ezer, ma a nyugdíj mellett alkalmazottként foglalkoztatott orvos és szakdolgozó távozhat, ami súlyosan veszélyeztetheti a gyógyítást.
A Magyar Kórházszövetség és az Egészségügyi Gazdasági Vezetők Egyesülete tegnap írt közös levelet az ágazatért felelős államtitkárnak, hogy egyeztessenek az egészségügyi dolgozók kötelező nyugdíjazásáról. Ma a Magyar Orvosok Szövetsége, az Orvosegyetemek Szakszervezete, a Mentődolgozók Szakszervezete, a Független Egészségügyi Szakszervezet arról tájékoztatta az MTI-t, hogy Orbán Viktorhoz fordultak, a Magyar Orvosi Kamara és a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara pedig a kormányfőnek és Balog Zoltán emberierőforrás-miniszternek juttatta el levelét a kötelező nyugdíjazással kapcsolatos aggodalmaik miatt.
A szakmai szervezetek kifogásolják, hogy az érintettek nagy száma miatt a kormányhatározatban leírt egyedi mentességi eljárásrend kezelhetetlen lesz az egészségügyben. Arról van szó ugyanis, hogy a munkavállalónak kellene kérvényezni munkáltatójától a tovább foglalkoztatást, aki azt továbbítaná az egészségügyért is felelős miniszternek, majd a levél a miniszterelnökségen kötne ki, 8-8 napos határidőkkel. A válaszlevélhez 5-5 napot szabtak meg.
Szócska Miklós pénteken azt mondta, hogy a következő héten kezdődő egyeztetések egyik célja épp az, hogy megtalálják azt a megoldást, amellyel szervezett formában lehet alkalmazni az új szabályozást, de mindeközben az egészségügy működőképessége is fenntartható.
Orbán Viktor miniszterelnök december 18-án az Idősügyi Tanács ülésén úgy fogalmazott, hogy egyedi, engedéllyel a nyugdíjkorhatár elérése után is maradhatnak a közszférában azok a munkavállalók, akiknek a szakmájában, mint például az orvosoknál, utánpótlásgondok vannak. A kettős juttatást, vagyis a nyugdíj és a munkabér egyidejű folyósítását nekik is megtiltják, de a fizetésüket olyan szintre emelik, hogy ne keressenek kevesebbet, mint amikor két forrásból volt jövedelmük. Ám a gond „csupán" annyi, hogy nem tudni, honnan lenne forrás a jövedelmek kiegészítésére.
A közszférában alkalmazandó nyugdíjpolitikai elveket rögzítő kormányhatározat alapján a kabinet január 31-i határidővel kérte fel a tárcavezetőket és a Miniszterelnökséget vezető államtitkárt, hogy intézkedjenek azok munkaviszonyának megszüntetéséről, akik a hozzájuk tartozó költségvetési szervekkel közalkalmazotti vagy kormányzati szolgálati jogviszonyban állnak, és betöltötték a rájuk irányadó nyugdíjkorhatárt, és megszerezték az öregségi nyugdíjhoz szükséges szolgálati időt.

A határozat viszont ugyan nem egyértelmű, de azt is rögzíti, hogy ha a foglalkoztató különösen fontos érdeke vagy a költségvetési szerv alaptevékenysége indokolja, a munkáltatói jogok gyakorlója - a kormány véleményének kikérését követően - dönthet más közalkalmazott, illetve kormánytisztviselő vagy kormányzati ügykezelő továbbfoglalkoztatásáról is.

 

Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.