brusszel


Fontolva haladók

Guntram B. Wolff az euróválság megoldásának állásáról
Figyelő Online - Guntram B. Wolff
2013.01.17  06:22   
mail
nyomtatás
A közelmúltban tartott eurózónacsúcson a tagállamok pénzügyminiszterei fontos lépést tettek a zóna szerkezetének átalakításában. Ugyanakkor az is igaz, hogy a csúcs adós maradt a korábban remélt áttöréssel.
Kezdjük a bankunióval! A projektet tavaly június 29-én jelentették be, és a piacok szinte egyöntetűen kedvezően fogadták. Úgy értékelték, hogy az európai vezetés immár más módon viszonyul a válsághoz. Korábban a politikusok olyan jelzéseket adtak, amelyek szerint a már meglévő költségvetési szabályok szigorítása elegendő lenne az euróval szembeni bizalom helyreállításához. Júniusban azonban úgy tűnt, felismerik: a zónán belüli problémáknak mélyebb gyökereik vannak. A bankunió az első része volt egy rendszerszintű problémára adott rendszerszintű válasznak. Az akkori bejelentéssel egy időben az Európai Központi Bank (EKB) is közölte, hogy új kötvényvásárlási programot indít. A két lépés meg is nyugtatta az euró jövőjéért aggódó piacokat.

A nemrégiben tartott csúcson az uniós pénzügyminiszterek megállapodtak a bankunióhoz vezető első fontos lépésben. Létrehozták az egységes bankfelügyeletet. Az EKB pozíciója erős marad, szoros felügyelete lesz az eurózóna pénzintézetei felett, persze mérettől függően más-más módon. A bankok eszközeinek 85 százaléka felett – több mint 150 intézetről van szó – közvetlen lesz a felügyelet. Ebbe a körbe azok a bankok tartoznak, amelyek eszközértéke meghaladja a 30 milliárd eurót. Ugyanakkor a központi banknak arra is meglesz a jogosítványa, hogy alaposan megvizsgálja a határérték alatti eszközértékű pénzintézeteket is. Ezzel megszűnik az a lehetőség, hogy egy bank úgymond játsszon ezzel a határértékkel, így vonva ki magát a szorosabb ellenőrzés alól. További előnye az ilyen típusú szabályozásnak, hogy a felügyelet a kis hitelintézetekre is kiterjed, amelyek bár egymagukban nem jelentős szereplői a szektornak, de együttesen komoly tényezői az európai bankrendszernek.

Az egységes felügyelet létrehozása mint első lépés volt a legkönnyebb az EU-s integrált pénzügyi rendszerhez vezető három lépésből. A következő már korántsem néz ki ilyen simának. Ennek során ugyanis egy olyan hatóságot kell felállítani, amely például egy bank esetleges veszteségét szétterítheti a részvényesek és a hitelezők között, adott esetben bezárhat pénzintézeteket, és alkalmazottakat bocsáthat el. Ennek az új hatóságnak a felállítása egyelőre kezdeti fázisban van. A tagállamok csupán abban tudtak megállapodni, hogy szükség van egy ilyen intézményre, és annak működési mechanizmusát a 2014-es európai választásokig ki kell dolgozni. A bankunió tehát, ha lassan is, de azért halad előre.

A fiskális unió ügyében az EU-csúcs csalódást okozott. Az euró alapító atyjai tisztában voltak azzal, hogy a monetáris uniót ki kell egészíteni a fiskális unióval is, de e nehéz kérdés megoldását utódaikra hagyták. Most itt az idő, hogy néhány megválaszolatlan kérdést feltegyünk. Lesz-e végre rendes költségvetése az eurózónának? Az új rendszert vajon kormányok közötti transzferekként kell tekintenünk, vagy az egyes országok a közös kasszához járulnak hozzá, s ez végzi az elosztást? Mit jelent az eurózóna pénzügyi uniója a teljes EU-ra nézve? Világos, hogy ezekre a kérdésekre túl korai még választ várnunk. Foglalkozni azonban muszáj velük. Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke korábban már jelezte, hogy összefogná ezt a válaszkeresési folyamatot. Ha Európa vezetői megadják neki az ehhez szükséges mandátumot, megmutathatják, hogy valóban stratégiailag gondolkodnak, s nem pusztán a piaci nyomásnak engedelmeskednek.

A szerző a brüsszeli kutató- és tanácsadó intézet, a Bruegel Institute vezetője
Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Félelmek és tények

Lánczi Tamás személyes álláspontja

Családi pótlék itt és ott

Kiszelly Zoltán nézőpontja

Pontozással nyert az EU

Kína igen ügyesen Oroszországot használja fel saját érdekei előmozdítására

A holland választás tanulságai: „jó” populizmus és mélyreható vita

A hollandok elmúlt 15-20 éve azt mutatja meg nekünk, hogy az olykor késhegyre menő vitáknak komoly hozadéka van

top200