brusszel


Likvidálják az NFÜ-t

Figyelő Online
2013.01.17  07:01   
mail
nyomtatás
Eddig a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) sikereitől volt hangos a kormányzati kommunikáció, mire a múlt héten váratlanul bejelentették, hogy felszámolják. Félő, hogy az intézményrendszer átalakítása csak még jobban lelassítja az EU pénzek felhasználását.
Bizarr kontextusba került a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség megrendelésére januárban indult, az Új Széchenyi Terv keretében megvalósult fejlesztéseket népszerűsítő „ Az élmény személyes!"- szlogenű reklámkampány, ugyanis épp a források felhasználásának sikertelensége miatt alakítja át a kormány a következő uniós pénzügyi tervezési ciklustól az EU pénzek irányítási és pályáztatási intézményrendszerét. A hivatalos kommunikáció persze eredményességről szól.

A december közepén született kormányhatározat ténye azonban mégiscsak azt bizonyítja, hogy a kabinet sem elégedett a források felhasználásával. A kormány mostani lépése nem meglepő, hiszen mint egy névtelenséget kérő, az NFÜ-höz közelálló informátorunk fogalmazott „ ha tehette volna, már 2010 nyarán felszántja és sóval hinti be a Bajnai kormánytól örökölt pályáztatási intézményrendszert. Ám erre nem keríthetett sort, mert a pénzlehívás és kifizetés került volna veszélybe, s Brüsszel sem engedélyezte volna az átalakítást".

Ehelyett a kormány meglehetősen nagyarányú személycseréket hajtott végre: 2010-ben az NFÜ korábbi alkalmazottai és vezetői közül 117 embert küldtek el, s 173 embert vettek fel, s a kabinet újra tárgyalta a Gyurcsány és a Bajnai kormány által zöld utat kapott kiemelt fejlesztéseket. Azok közül jó néhányat törölt, s újakat emelt a helyükbe.

Egy ugyancsak névtelenséget kérő, a kormányhoz közelálló forrás szerint „a kormányváltás, a vezetői cserék önmagukban is lassították a pályáztatást, ezt a zökkenőt a rendszer gyakorlatilag máig nem heverte ki." Erről azonban hallgat a hivatalos kommunikáció, azt hangsúlyozza, hogy 100 százalékos lesz a forráslehívás, mint ahogy azt Orbán Viktor miniszterelnök célul tűzte ki.

A Figyelő által megkérdezett uniós pályáztatással foglalkozó cégvezetők azonban egyhangúan megkérdőjelezték a maximális felhasználási arányt. Tapasztalataik szerint az önkormányzati, állami szektorban állnak a fejlesztések, részben azért, mert az önkormányzati rendszer átszabásával, a járásrendszer bevezetésével bizonytalanná váltak a döntési kompetenciák. A kiüresített, hatásköreiktől és forrásaiktól részben megfosztott önkormányzatok már nem pörgetik a fejlesztéseket olyan lendülettel, mint korábban. Ugyanez igaz az egészségügyi és oktatási fejlesztésekre is, amelyek ugyancsak megtorpantak. „Az NFÜ kiüresítésével, az irányító hatóságok minisztériumokba integrálásával előre menekül a kormány, hogy ne égjen rá a felelősség a pénzek esetleges bennragadása miatt. A 2014-es választásokra legfeljebb torzóként maradhat meg az NFÜ, amelyre, mint a szocialista kormányoktól itt maradt bűnbakra lehet mutogatni"- hallottuk.

Lapunk az NFÜ-höz közelálló forrásból úgy értesült, heteken belül eldől, mely osztályai maradnak meg az ügynökségnek, illetve melyek azok, amelyek a gazdasági- vagy a nemzeti fejlesztési minisztériumba integrálódnak. Február közepére személyekre lebontva lehet majd tudni, hogy szervezetileg ki hova kerül, s kire nem lesz szükség - értesült lapunk.

Az ügynökség azonban hivatalosan 2013 végéig nem szűnhet meg, sőt, mivel a kifizetés 2015-ig tart, elképzelhető, hogy 2015 decemberéig sem. Így a Miniszterelnökségen belül működő új irányító testülettel párhuzamosan menedzseli a 2007 és 2013 között rendelkezésre álló források felhasználását, s a projektek zárásának ellenőrzését. Egyelőre nem tudni, hogy mi lesz Petykó Zoltánnal, az NFÜ elnökével. Csepreghy Nándort, az NFÜ korábbi, kommunikációért felelős vezetőjét, november elején átvitték a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumba fejlesztési programokért felelős helyettes államtitkárnak. A Figyelő úgy értesült, a kormány nemcsak az intézményi struktúra átszabását végzi el villámgyorsan, hanem a következő pénzügyi ciklusban felhasználható pénzek allokálására is készít tervet február 28-ig. Erről egyelőre annyit lehet tudni, hogy 2014-től a gazdaságfejlesztésre összpontosít, a források 60 százalékát szánja olyan gazdaságösztönző beruházásokra, amelyek magas hozzáadott értéket képviselnek, s javítják a foglalkoztatottságot.

Bővebben a témában a Figyelő 2013/3-as számában olvashat!
Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.