brusszel


IBM, Yahoo!, Xemeti?

Magyar szerverszoftver
Figyelő Online - Halaska Gábor
2013.01.20  15:00   
mail
nyomtatás
Egymillió eurót keres egy kis hazai fejlesztőcég, hogy a legnagyobb szoftvervállalatokkal is versenybe szálljon a számítási felhő egyik fontos réspiacán.

Gere Péter, a Xemeti alapítója.Viharos gyorsasággal terjeszkednének

Gere Péter élete első hét évét Enver Hodzsa Albániájában töltötte, diplomataszülők gyermekeként. Később élt és dolgozott Ausztriában, Németországban, Belgiumban és Thaiföldön, de tanulmányai és munkahelyei többnyire mégis Magyarországhoz kötötték.

A 38 éves üzletember volt egy belga cég hazai képviselője, a malomipar számára értékesített vállalatirányítási szoftvereket, majd a norvég Telenorhoz tartozó Digitania nevű társaságnál dolgozott második emberként. Ott ismerte meg az akkoriban technológiai vezetői pozícióban lévő Kiss Mártont. Hamarosan közös vállalatot alapítottak Xemeti néven, amely a felhőben, vagyis a távoli szervereken futó informatikai alkalmazások terén igyekszik minél nagyobbat dobbantani.

A munkatársak létszáma jelenleg 9 fő, és a vállalkozás ma is nyereségesen működik. A globális, sok százmilliárd dolláros felhőalapú számítástechnikára épülő üzletben egy kifejezetten ígéretesnek tűnő réspiacot céloznak meg: óriás méretű szerverek számára írnak operációs rendszert. Bár a kívülállók számára mindez idegenül hangzik, az ötlet nagy növekedési lehetőségeket hordoz magában. A mindennaposnak mondható, asztali számítógépekhez vagy laptopokhoz hasonlóan 
– amelyek például Windows vagy Apple OS programokra épülnek – a szervereknek és a vállalati informatikai infrastruktúráknak is megvan a maguk operációs rendszere.

Múlt és jövő

– Mennyi a Xemeti eddigi befektetése?
– Két ember kétéves munkája, a termék, a prototípus kifejlesztése, az OpenStack-tagsággal járó költségek és a regionális OpenStack-közösség megteremtése.

– Hol lesz a cég 2-3 év múlva?
– Először a német nyelvterületre, majd a további európai piacokra terjesztenénk ki az operációs rendszert. Szeretnénk az egyik legismertebb európai OpenStack-disztribúcióvá válni.
Ezen a piacon négy meghatározó szereplő versenyez, a VMware, az Oracle, a Microsoft és az OpenStack. Utóbbi a NASA és a Rackspace (a világ második legnagyobb publikusfelhő-szolgáltatója) közös fejlesztése, amely mögé olyan cégek sorakoztak fel, mint az AMD, az Intel, a SUSE Linux, a Red Hat, a Cisco, a Dell, a HP, az IBM vagy a Yahoo! E vállalatok mellett azonban ma már a Xemeti neve is feltűnik az OpenStack-tagok között, a kelet-közép-európai régióból egyetlenként.

Az OpenStack a világ legnagyobb, bár még csak 2,5 éves nyílt forráskódú felhőszoftvere. Különlegességét az adja, hogy a közösség tagjai a piacon jelen lévő termékek előnyeit igyekeznek eggyé kovácsolni benne. Ugyanakkor az ilyen nyers, nyílt forráskódú rendszerek nincsenek felkészítve vállalati környezetre, azaz nincsenek megfelelően csomagolva és dokumentálva, illetve a magas szintű háttértámogatás is 
hiányzik mögülük. A Xemeti pontosan ezt kínálja, gyors a telepítési automatizmusa, amelynek segítségével egy cég informatikai infrastruktúrájának felhőalapú telepítése az eddigi több hétről akár 15 percre is lerövidülhet.

Mivel a Xemeti nagy ügyfeleknek vállal egyedi fejlesztési feladatokat, kézenfekvő volt az ötlet, hogy a napi munkájukhoz szükséges informatikai rendszert is saját maguk alakítsák ki. Így jött létre a magyar fejlesztésű saját operációs rendszer, anyakönyvi nevén a XemetiCloud, amelyet két közepes méretű ügyfélnél – egy webáruházban és egy utazási iroda webes rendszerében – már használnak is. A projektben két ember kétéves munkája van eddig benne, a rendszer megérett az éles piaci bevezetésre. Persze nem elsősorban a magyar vásárlókra számítanak, szeretnék először a német nyelvterületen megvetni a lábukat, és ehhez egymillió euró kockázati tőkét kívánnak bevonni. Szakértőnek megnyerték maguknak Makra Zsoltot, a kockázatitőke-berkekben ismert szakembert, segítségével meg is kezdték a célirányos felkészülést a tőkebevonásra.
Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Ötvenmilliárd feletti tőke a startupoknak

Az új ciklus első Európai Uniós forrásból finanszírozott kockázati tőkebefektetése a debreceni Insimu Patient volt, amely tőkét kapott a Hiventurestől.

Budapesti konferenciával indul a FabLaBNet

Az Európai Unió által támogatott új projekt, a FabLabNet március 28-án indul a partnerek által közösen, 3D-nyomtatott alkatrészekből épült rakéta jelképes kilövésével..

Kaposváron oktatják a jövő startup vállalkozóit

Európában is egyedülálló digitális oktatási platformmal és a diploma mellett akár befektetési lehetőségekkel is várja a Kaposvári Egyetem 2017-ben hallgatóit.

Másfél milliárd 6 erős nagyprojektre

A Bay Zoltán Kft. másfél milliárd forintnyi magas hozzáadott értékű kutatási, fejlesztési és innovációs projektek fejlesztését kezdi meg.

top200