Egymillió eurót keres egy kis hazai fejlesztőcég, hogy a legnagyobb szoftvervállalatokkal is versenybe szálljon a számítási felhő egyik fontos réspiacán.
|
Gere Péter, a Xemeti alapítója.Viharos gyorsasággal terjeszkednének |
Gere Péter élete első hét évét Enver Hodzsa Albániájában töltötte, diplomataszülők gyermekeként. Később élt és dolgozott Ausztriában, Németországban, Belgiumban és Thaiföldön, de tanulmányai és munkahelyei többnyire mégis Magyarországhoz kötötték.
A 38 éves üzletember volt egy belga cég hazai képviselője, a malomipar számára értékesített vállalatirányítási szoftvereket, majd a norvég Telenorhoz tartozó Digitania nevű társaságnál dolgozott második emberként. Ott ismerte meg az akkoriban technológiai vezetői pozícióban lévő Kiss Mártont. Hamarosan közös vállalatot alapítottak Xemeti néven, amely a felhőben, vagyis a távoli szervereken futó informatikai alkalmazások terén igyekszik minél nagyobbat dobbantani.
A munkatársak létszáma jelenleg 9 fő, és a vállalkozás ma is nyereségesen működik. A globális, sok százmilliárd dolláros felhőalapú számítástechnikára épülő üzletben egy kifejezetten ígéretesnek tűnő réspiacot céloznak meg: óriás méretű szerverek számára írnak operációs rendszert. Bár a kívülállók számára mindez idegenül hangzik, az ötlet nagy növekedési lehetőségeket hordoz magában. A mindennaposnak mondható, asztali számítógépekhez vagy laptopokhoz hasonlóan
– amelyek például Windows vagy Apple OS programokra épülnek – a szervereknek és a vállalati informatikai infrastruktúráknak is megvan a maguk operációs rendszere.
Múlt és jövő
– Mennyi a Xemeti eddigi befektetése?
– Két ember kétéves munkája, a termék, a prototípus kifejlesztése, az OpenStack-tagsággal járó költségek és a regionális OpenStack-közösség megteremtése.
– Hol lesz a cég 2-3 év múlva?
– Először a német nyelvterületre, majd a további európai piacokra terjesztenénk ki az operációs rendszert. Szeretnénk az egyik legismertebb európai OpenStack-disztribúcióvá válni.
Ezen a piacon négy meghatározó szereplő versenyez, a VMware, az Oracle, a Microsoft és az OpenStack. Utóbbi a NASA és a Rackspace (a világ második legnagyobb publikusfelhő-szolgáltatója) közös fejlesztése, amely mögé olyan cégek sorakoztak fel, mint az AMD, az Intel, a SUSE Linux, a Red Hat, a Cisco, a Dell, a HP, az IBM vagy a Yahoo! E vállalatok mellett azonban ma már a Xemeti neve is feltűnik az OpenStack-tagok között, a kelet-közép-európai régióból egyetlenként.
Az OpenStack a világ legnagyobb, bár még csak 2,5 éves nyílt forráskódú felhőszoftvere. Különlegességét az adja, hogy a közösség tagjai a piacon jelen lévő termékek előnyeit igyekeznek eggyé kovácsolni benne. Ugyanakkor az ilyen nyers, nyílt forráskódú rendszerek nincsenek felkészítve vállalati környezetre, azaz nincsenek megfelelően csomagolva és dokumentálva, illetve a magas szintű háttértámogatás is
hiányzik mögülük. A Xemeti pontosan ezt kínálja, gyors a telepítési automatizmusa, amelynek segítségével egy cég informatikai infrastruktúrájának felhőalapú telepítése az eddigi több hétről akár 15 percre is lerövidülhet.
Mivel a Xemeti nagy ügyfeleknek vállal egyedi fejlesztési feladatokat, kézenfekvő volt az ötlet, hogy a napi munkájukhoz szükséges informatikai rendszert is saját maguk alakítsák ki. Így jött létre a magyar fejlesztésű saját operációs rendszer, anyakönyvi nevén a XemetiCloud, amelyet két közepes méretű ügyfélnél – egy webáruházban és egy utazási iroda webes rendszerében – már használnak is. A projektben két ember kétéves munkája van eddig benne, a rendszer megérett az éles piaci bevezetésre. Persze nem elsősorban a magyar vásárlókra számítanak, szeretnék először a német nyelvterületen megvetni a lábukat, és ehhez egymillió euró kockázati tőkét kívánnak bevonni. Szakértőnek megnyerték maguknak Makra Zsoltot, a kockázatitőke-berkekben ismert szakembert, segítségével meg is kezdték a célirányos felkészülést a tőkebevonásra.