A Facebookon csak elrontani lehet
Figyelő Online
- WILLIN-TÓTH KORNÉLIA
2013.01.17 07:14
A gazdasági helyzet és az infokommunikációs fejlődés új kiválasztási eljárásokat hoz, idehaza elsősorban a LinkedIn volt nagy hatással a kiválasztásra.
Mivel a válság hatásaként csaknem minden országban megugrottak a munkanélküliségi mutatók, az igazán jó alkalmazottakra vadászó cégeknek a korábbinál lényegesen több ember közül kell válogatniuk. Emellett a részben a krízis által kikényszerített hatékonyságnövelés minőségi cserékre, a tehetségek megszerzésére ösztönzi a HR-eseket.
A gazdasági nehézségek hozta kihívások mellett az internet, azon belül a közösségi oldalak robbanásszerű sikere is a korábbi gyakorlat felülvizsgálatára, megváltoztatására ösztönzi a HR-eseket. „Magyarországon az elmúlt időszakban első-sorban a LinkedIn változtatta meg a kiválasztási szokásokat" - véli Juhos Andrea karrier-tanácsadó, fejvadász, a humánerőforrás-tanácsadással foglalkozó LLH Magyarország vezetője.
A Facebookot szintén rendszeresen használják a toborzó cégek, HR-esek, hogy közzétegyék álláshirdetéseiket és ellenőrizzék a jelentkezők profilját. Itt inkább azonban csak elpuskázni lehet egy-egy munkahelyet, hiába a sok tájékoztató cikk arról, mit nem szabad feltenni a közösségi oldalra a munkakeresőknek.
A témáról részletesebben a Figyelő hetilap 2013. január 17-én megjelenő idei 3. számában olvashat.
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.