Hatalmas piaci potenciált rejt a videójáték ipar, amely világszerte 70 milliárd dollár feletti üzletté vált tavaly. Idén új konzolok érkeznek - írja a Figyelő hetilap 2013/3. száma.
A Call of Duty Black Ops II videójátéknak november 13-ai megjelenése után mindössze 15 napra volt szüksége, hogy elérje a mérföldkőnek számító egymilliárd dolláros árbevételt. Ezzel a belső nézetű, lőj mindenkire, ami mozog, és nem túl szimpatikus (first person shooter - FPS) játék megdöntötte James Cameron Avatar című szuperfilmjének rekordját is.
A kifejezetten játékplatformokra (azaz a kézi és asztali konzolokra) gyártott szoftverek és a hardverek eladásaiból származó bevétel a Reuters szerint 2012-ben meghaladta a 70 milliárd dollárt, ami 5 milliárddal több, mint az előző évben, míg a mobilplatformok 8,5 milliárd jövedelmet produkáltak, cserébe teret vettek el az előbbiektől. Jelentős csökkenés figyelhető meg a hardver eladásokban, ennek az az oka, hogy valamennyi gyártó 6-7 éves technológiával van jelen a piacon, és a fogyasztók inkább kivárják a 2013-ra beharangozott, sokat ígérő új konzolokat.
Az ingyenes online játékok viszont, annak ellenére, hogy átalakították a piacot, nem kínáltak igazán működőképes üzleti modellt, ugyanis a kiegészítő küldetésekből vagy extra tartalmakból befolyó összegek elmaradtak a vártnál. Ez okozta a sikersztoriként emlegetett, de ma már eltűnő félben lévő Farmville és vele együtt a fejlesztő Zynga tőzsdei lejtmenetét is (Lufisztorik? - Lejtmenetben a netes nagyvállalatok, Figyelő 2012/35. szám).
A legnagyobb játékújdonságot a Sony Wonderbook-ja jelenti, mely első kötetének, a Book of Spells történetének megírására nem mást kértek fel, mint a Harry Potter szerzőjét, J. K. Rawlingot. Maga a technológia is azért érdekes, mert a sokszor megsiratott nyomtatott könyv új szerephez jut a képernyők világában. A Book of Spells egy olyan Wonderbook (magyarul leginkább varázskönyvnek fordíthatnánk), amely a Sony Playstation 3-as konzol legújabb kiegészítője. A játékot nagyon komoly kampány kísérte, és nálunk is kapható a magyar szinkronizált változat. Lényege, hogy miközben Wonderbookból olvasunk, a Sony PlayStation Eye and Move kontroller a könyv képe fölé vetítve a tévénken kiegészítő tartalmakat jelenít meg. Például mintha az elővarázsolt sárkány a könyvből repülne ki. A könyvek oldalain rejtett markerek vannak. Ezek érzékelik a történet előrehaladást, a kontroller pedig varázspálcaként jelenik meg a képernyőn. Így már nem lepődünk meg, hogy a kijelzők tükröződik a karakterünk, az előttünk heverő könyvet pedig csak azután tudjuk kinyitni, hogy egy, a kamera által érzékelt kézmozdulattal lesöpörtök róla virtuális port.