brusszel


Kifakadt Roubini elemzője - Magyarország a térség leggyengébb láncszeme

Figyelő Online
2013.01.17  14:28   
mail
nyomtatás
Magyarország a térség leggyengébb láncszeme, a forint van a közép-európai devizák közül a legnagyobb veszélynek kitéve - mondta a magyar alapblog.hu-nak adott interjúban a híresen befolyásos amerikai közgazdasági agytröszt, a Roubini Global Economics vezető elemzője, Jelena Vukotic, aki Nouriel Roubini legközelebbi munkatársa és szerzője az elhíresült, - Matolcsy György szerint - a forint elleni nemzetközi spekulációt útnak indító tanulmánynak.
Vukotic az interjúban háromszáz forintnál is drágább eurót prognosztizál az idei esztendő első félévére arra az esetre, ha rosszabbodik a nemzetközi piaci környezet hangulata és Matolcsy úr vagy valamely követője kerül a Nemzeti Bank élére. Márpedig az interjúalany szerint a környezet hangulata valószínűleg rosszabbodni fog az amerikai adósságállomány, az eurózóna jövője és a németországi választások kimenetele körüli bizonytalanságok várható fellángolása miatt.

A piacok szerinte azért félnek a Nemzeti Bank élén történő személyi változástól, mert Matolcsyék vélhetőleg a jegybankot ugyanolyan következetlenséggel és a nemzetközi piacokat elbizonytalanító eszközökkel irányítanák, mint ahogy az elmúlt időszakban a gazdaságpolitikát, például államosították a magánnyugdíjpénztárakat, bevezették az Európában példátlanul nagy arányú bankadót.

Vukotic erőteljesen hangsúlyozza az interjúban, hogy a piacokat nem annyira a várható nem szokványos lépések megtétele aggasztja, ebben semmi új sincs, hanem magának Matolcsynak a személye, mert őt - Simorral ellentétben - megbízhatatlannak tartják.

Az interjúalany elmagyarázza, hogy a forint gyengülését az általa néhány héttel ezelőtt publikált és valóban aggodalmakat tükröző tanulmány azért nem okozhatta, mert annak hatására az égvilágon semmi sem történt a forint piacán. A forint attól a pillanattól kezdve gyengült, hogy megjelent Matolcsy Györgynek a forintgyengülés érdekében írt cikke és annak a magyar sajtóban - nyilván nem véletlenül - nagy publicitást adtak. A gyengülés eleve nem is volt erőteljes, ami még inkább azt támasztja alá, hogy a piacokat csak Matolcsy György mozgatta.

Nouriel Roubini Magyarország és Kelet-Európa specialistája az interjúban ugyanakkor helyesli a magyar kormány törekvését az eurózónától való függőség lazítására és az exportpiacok diverzifikálására, például az ázsiai nyitásra.

Magyarország után, de Magyarországhoz képest kevésbé sérülékenynek a vezető közgazdász Románia gazdaságát nevezi meg. Románia előnyére válik szerinte az, hogy - ellentétben Magyarországgal - az ottani kormány új megállapodás megkötésére készül a Nemzetközi Valutaalappal. Egy ennyire labilis nemzetközi környezetben, ennyire az eurózónától függő országokban az ilyen megegyezési szándék megnyugtatja a - hamarosan - egyre kisebb rizikót felvállalni kész főbb külföldi befektetőket.

Az interjút az alapblog.hu oldalán olvashatja el.
Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.