brusszel


Egész Európáért háborúznak a franciák Maliban

Figyelő Online
2013.01.18  15:26   
mail
nyomtatás
Az európai érdekek védelmében avatkozott bele Franciaország a Maliban dúló polgárháborúba, az Unió tagállamai azonban csak szavakban nyújtanak támogatást. Közös védelmi politika nélkül Európa lemondhat nagyhatalmi ambícióiról - véli Martin Winter, a német Süddeutsche Zeitung brüsszeli tudósítója.
Az Unió már több mint egy éve tisztában van a Maliban kialakult helyzet veszélyeivel. Ha az ország az iszlamista szélsőségesek kezébe kerül, könnyedén második Afganisztán válhat belőle. Mali a nemzetközi terrorizmus melegágya, mely különösen nagy veszélyt jelent Európára. Az Unió kis kiképzőkontingenst küldött Maliba a helyi hadsereg felkészítésére, de ennél több nem történt, egyáltalán nem terveztek arra az eshetőségre, ha katonai vészhelyzet alakulna ki a térségben.

Franciaországot uniós partnerei támogatásukról biztosították, és felajánlottak néhány szállítórepülőgépet a francia haderő támogatására. Winter szerint amennyiben a tagállamok tényleg komolyan gondolják a közös védelmi politika kidolgozását (mely már 20 éve függőben van), akkor nem hagyhatják magukra a franciákat ebben a konfliktusban.

Sajnos úgy tűnik azonban, a közös védelmi politika még nagyon messze van, mivel az uniós tagállamok külpolitikai és katonai érdekei közt túl nagyok a különbségek. Jól példázza ezt Mali esete: bár az európaiak egyetértenek a veszély meglétében, abban már nem, hogy hogyan kellene rá reagálni. Ahogy azt sem képesek közösen felismerni, hogy az ilyen szituációkban minden eshetőségre fel kell készülni, még a háborúra is.

Ha végül a franciák nem tudják egyedül megoldani a kialakult katonai helyzetet Maliban, akkor kénytelenek lesznek a NATO segítségét kérni, ezzel bebizonyosodna, hogy Európa képtelen megvédeni saját érdekeit.

Martin Winter a német Süddeutsche Zeitung napilap brüsszeli tudósítója.

Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Megújul a Figyelő

Magyarország egyik legrégebbi és legnagyobb presztízsű gazdasági hetilapja, a Figyelő erősíteni kívánja médiapiaci pozícióját.

Bíróság elé állíthatják Netanjahu feleségét

A rendőrség Sara Netanjahunak, az izraeli miniszterelnök feleségének a bíróság elé állítását javasolja

top200