brusszel


A gyanú és az árnyékai

Figyelő Online - Brückner Gergely
2013.01.24  09:00   
mail
nyomtatás
Rettentő tanulságos az, ahogy az amerikai ügyvédek és a hatóságok megközelítenek egy olyan összetett ügyet, mint a Magyar Telekomnak a címlaptörténetünkben alaposan kivesézett montenegrói, illetve macedón szerződései.
Nem tisztünk állást foglalni arról, hogy ebben a konkrét esetben mi történhetett. Az mindenképpen tény, hogy az Egyesült Államok világhatalom, mások szerint a világ csendőre, megítélése alaposan megosztja a közvéleményt.

Kinek-kinek ízlése szerint. A gazdasági életben az amerikai hatóságok keménysége az extraterritoriality, vagyis a területi hatály kiterjesztése miatt olykor exportcikk. Akik ilyen ügyekkel találkoznak, szintén megosztottak. A kritikusok a külföldi tisztviselők megvesztegetését tiltó Foreign Corrupt Practices Actról (FCPA) azt vallják, hogy az főként európai cégek ellen irányul. Célja, hogy a fölös amerikai sztárügyvéd-kapacitásokat más országokban, mások költségén lekösse, és a végén még amerikai költségvetési bevételt is generáljon.

Hiszen az európai cégek által önként megrendelt vizsgálatoknak annyi költsége van, illetve a cégvezetők annyi személyes fenyegetést éreznek, hogy a bírósági szakasz előtt inkább egyezséget kötnek, és önként, dalolva fizetnek az amerikai büdzsének. Európai aggyal a nyugalom megvásárolhatósága tényleg bűzlik: ha már olyan szent a korrupcióellenes harc, hogy jön ide a pénz?

Mások azt mondják: ez a támadás igazságtalan, mert rengeteg amerikai vállalat és cégvezető ellen is voltak ilyen ügyek, és minden tisztességes embernek meg kellene becsülnie, hogy van egy olyan ország, ahol valódi tétje van a magas szintű korrupciónak. Ahol keményen beleállnak a gazdaságot, a morált, az esélyegyenlőséget pusztító gyakorlatokba, ahol egy nagyon nehezen bizonyítható bűncselekménytípust, ha kell, aprólékos munkával és óriási gyakorlattal üldöznek az illetékesek.

Érdemes eljátszani a gondolattal, hogy amennyiben egy White & Case szintű vizsgálat érintette volna a hazai katonai beszerzéseket, a BKV-t, az MVM-et vagy éppen a magyar autópálya-építéseket, akkor mennyivel többet tudhatnánk a mechanizmusokról, az osztrák grófról, az olyan teljesen érthetetlen vagy nagyon is érthető projektekről, mint a fénymásolók állapotfelmérése, a bedőlt energetikai offshore projektek, a világ legdrágább autópálya-építései.

Sajnos vagy szerencsére a magyar állami cégeket azonban nem jegyezték az amerikai tőzsdéken, így ezeket az ügyeket nem is vizsgálták amerikai jogászok. A HM, a BKV, az MVM, a mindenkori autópálya-megrendelők nem kényszerültek settlementeket kötni. Fellélegezhetünk, a magyar adófizetőknek nem kellett soha az amerikai költségvetésbe fizetni semmit. Akar a halál az amerikaiaknak fizetni! Csak éppen nem változik nálunk semmi, valós tét nélkül rajtunk maradt a magas szintű mutyi. Ez pedig tényleg sokba fáj mindannyiunknak! Többe, mint bármilyen settlement.
Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Félelmek és tények

Lánczi Tamás személyes álláspontja

Családi pótlék itt és ott

Kiszelly Zoltán nézőpontja

Pontozással nyert az EU

Kína igen ügyesen Oroszországot használja fel saját érdekei előmozdítására

A holland választás tanulságai: „jó” populizmus és mélyreható vita

A hollandok elmúlt 15-20 éve azt mutatja meg nekünk, hogy az olykor késhegyre menő vitáknak komoly hozadéka van

top200