brusszel


Átlépni a Rubikon!

Deák Dániel a kormány külföldre vitt pénzek elleni offenzívájáról
Figyelő Online - Deák Dániel
2013.01.24  10:00   
mail
nyomtatás
Magyarország miniszterelnöke 2012 novemberében felhatalmazást adott arra, hogy egyezményt hozzunk tető alá Svájccal az adóügyek és a pénzpiac területén való együttműködésről. Svájc minden bizonnyal megkínálta Magyarországot azzal, hogy kössenek meg egy úgynevezett Rubik-egyezményt.

Deák Dániel a kormány külföldre vitt pénzek elleni off enzívájáról

Az alpesi országnak ilyet ez idáig Nagy-Britanniával és Ausztriával sikerült kötnie. Németország és Franciaország ellenállt, és az Európai Bizottság is hevesen ellenzi a svájci politikát. Svájc ugyanakkor bejelentette, hogy Görögország és Olaszország is érdeklődik. A napokban kiadott kormányközleményből megtudtuk, hogy Magyarország is. Az alábbiakban röviden elmagyarázzuk, ha Magyarország kötne ilyen megállapodást, nem egyes emberek, hanem egy egész ország kötelezné el magát az „offshore-spekulánsok” mellett.

A probléma gyökere az, hogy természetes személyek és vállalatok megtakarításaikat olyan helyekre vihetik, ahol az elért hozamot a forrásország nullához közeli adóval terheli. Ha azonban például egy német polgár Svájcban tartja a pénzét, és netán kamatot kap, ez után Németországban kellene adóznia. Ez azonban mégsem lehetséges, ha a svájci pénzügyi közvetítő nem szolgáltat a német adóhatóságnak információt a befektetésről.

Mivel az adóeltitkolás lehetővé tételét az Európai Bizottság káros adóversenynek tekinti, nyomást gyakorol az adóparadicsomokra, hogy működjenek együtt az adózó illetősége szerinti tagállam hatóságaival. Ennek leglátványosabb eszköze a 2005-től hatályos kamatmegtakarítási irányelv, amely azt írja elő, hogy a forrásország hatóságai szolgáltassanak adatot az ottani befektetésekről az illetőség szerinti országnak. Kompromisszumok eredményeként az irányelvbe átmeneti jelleggel belefoglaltak kivételes szabályokat. Eszerint egyes tagállamok (ma már csak Ausztria és Luxemburg) fölkínálhatják a választást a befektetőnek: alkalmazzák-e az irányelv rendes szabályát az adóinformáció átadásáról, vagy büntető jellegű forrásadót vessenek-e ki, viszont nem adnak ki információt. Az adócsalók nyilván az utóbbi lehetőséget választják, még akkor is, ha ma már 35 százalékos adó levonását kell elviselniük. A forrásország az adóbevétel háromnegyedét átutalja a származási országnak – itt jön a képbe Magyarország érdeklődése –, viszont az adózó titokban marad.

A svájci bankszövetség 2009 decemberében dolgozta ki azt a taktikát, amelyet követve Svájc kétoldalú, úgynevezett Rubik-egyezményeket akar kötni az egyes EU-tagállamokkal. Az ilyen egyezménynek két fő eleme van. Az egyik szerint a múltra nézve svájci átalányadóval megváltható az adózás elől elvont vagyon, és az alpesi ország nem ad ki adóinformációt. Ez az adóamnesztia. A másik elem alapján Svájc a jövőre nézve felkínálja az ott befektető adózónak az előbb említett választási lehetőséget. A befektető pedig a dolog logikájánál fogva nyilván a magas forrásadót és ezzel a zéró információátadást választja.

Az Európai Bizottság és az Egyesült Államok egyaránt nyomás alatt tartja Svájcot. Az amerikaiak bevezették az úgynevezett FATCA törvényt. Ennek a lényege az, hogy amerikaiak külföldi bankszámláiról akár a külföldi pénzügyi közvetítők is kötelesek információt átadni az amerikai adóhivatalnak. (Az, hogy ez miként kivitelezhető, nem tárgya ennek az írásnak.) Az Európai Bizottság jogsértési eljárással fenyegeti azon tagállamokat, amelyek Rubik-egyezményt kötnének, és Svájcot is szerződésszegéssel vádolja.

Bár a magyar kormány közleményben jelentette be, hogy megadóztatnák magyarok Svájcba kivitt vagyonát, nehezen hihető, hogy hazánk kereste volna meg ezzel Bernt, és az sem lehet igaz, hogy Magyarország adóztatná meg a svájci bankszámlákon található pénzt. Mint fentebb láttuk, ezt Svájc teszi meg, amely a beszedett adóbevétel nagy részét átutalja Magyarországra, cserébe pedig titokban tarthatja a magyar befektetéseket, amelyek így a magyar adóhatóság számára egyszer s mindenkorra láthatatlanná válnak.

A magyar költségvetés számára csábító lehetőség kínálkozik arra, hogy adóbevételt érjen el olyan területen, ahol egyébként reménytelen lenne az adóbehajtás. A magyar hatóságokban nem bízó személyek ugyanis nem éltek a sokszorosan felkínált adóamnesztia lehetőségével. Ennek viszont súlyos ára van: Budapest hozzájárul a feketepénz legalizálásához. Ez etikailag védhetetlen álláspont, de jogilag sem tartható. Ezzel ugyanis Magyarország egyrészt megsérti az EK-szerződésből adódó lojalitási követelményt, amely szerint egy tagállam semmi olyat nem tehet, amivel közvetlenül vagy közvetve veszélyezteti a közösségi célok elérését. Másrészt az adóamnesztia a magyar pénzügyi stabilitási törvény megsértését jelenti.

A Rubik-egyezményben felkínált út a civilizációt rombolja: elfedi azt a körülményt, amely szerint adóztatni jogállamban nemcsak adófizetést jelent, hanem az adó bevallását is. Ahogy az adóügyi biztos fogalmaz 2012. március 5-én kelt, az európai pénzügyminisztereknek írott levelében, az adótörvény tiszteletben tartása jogállamban és demokráciában nagyobb érték, mint maga az adóbevétel. Az adózás legalitása azt jelenti, hogy az adózó magatartása az adóhatóság és a polgártársak számára átlátható. Ha az állam megelégedne az adóbeszedéssel, az adózás aligha lenne több a puszta lopásnál.

Tudunk tanácsadókról, akik kapva kapnak az alkalmon, és megtévesztő közleményekkel környékezik meg ügyfeleiket, felajánlva segítségüket, hogy olajozzák a pénz Svájcba menekítését. Így tudna együttműködni az európai adópolitika iránt súlyosan illojális magyar kormány és a piacszerzésben bármi áron érdekelt tanácsadó. Utóbbi azt a látszatot kelti, mintha egy Rubik-egyezmény az adóelkerülés ellenében hatna. Magyarország tényleg adóbevételhez juthatna, de a Rubik-egyezmény értelme éppen az, hogy az adózó láthatatlanná tegye a kivitt pénzt a magyar hatóságok előtt. Amikor a tanácsadó súg, és az Európai Bizottság adóelkerülés ellen irányuló politikáját is megemlíti, azt már elmulasztja hozzátenni, hogy a bizottság hevesen ellenzi a Rubik-megállapodásokat.

További probléma az, hogy a kormány közleménye összemosott kétféle adózót: az egyik csoportba azok tartoznak, akik adózás elől eltitkolt pénzt vittek ki külföldre. Ezeken a csalókon segített volna a többszörös magyar adóamnesztia. A másik csoportba azok az ártatlan polgárok tartoznak, akik külföldi megtakarításaikat bejelentették a magyar adóhatóságnak, ezt nemcsak egyszerű törvénytiszteletből tették, hanem azért, hogy az alacsonyabb magyar jövedelemadót fizessék meg a külföldi, magasabb forrásadó helyett. A kormány a hír lebegtetésével nyomást akar gyakorolni azokra, akik nem éltek az amnesztia lehetőségével, miközben fenyegeti a teljesen ártatlanokat is. A tőkeszabadság elvével egyébként összeegyeztethetetlen befektetések megadóztatása csak azért, mert azok külföldön vannak.

A szerző egyetemi tanár a Corvinus Egyetemen, szakterülete a nemzetközi adójog
Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Félelmek és tények

Lánczi Tamás személyes álláspontja

Családi pótlék itt és ott

Kiszelly Zoltán nézőpontja

Pontozással nyert az EU

Kína igen ügyesen Oroszországot használja fel saját érdekei előmozdítására

A holland választás tanulságai: „jó” populizmus és mélyreható vita

A hollandok elmúlt 15-20 éve azt mutatja meg nekünk, hogy az olykor késhegyre menő vitáknak komoly hozadéka van

top200