brusszel


Mehet az állami pénz a márkushegyi szénbánya bezárására

Figyelő Online
2013.01.23  14:50   
mail
nyomtatás
Jóváhagyta szerdán az Európai Bizottság, hogy a magyar állam 42,247 milliárd forinttal járuljon hozzá a versenyképtelennek ítélt márkushegyi szénbánya bezárásának költségeihez.
A brüsszeli testület megítélése szerint az állami támogatás nem ellentétes az unió versenyjogi előírásaival, mert a termelés támogatása idővel csökken, a magyar hatóságok pedig kötelezettséget vállaltak, hogy a bánya bezárásának társadalmi és környezeti következményeit mérsékelni fogják."Ezek az intézkedések megkönnyítik majd azt a folyamatot, amely a bánya 2014 végéig történő, elkerülhetetlen bezárásához vezet, segítséget nyújt azoknak, akiknek szenvedést okoz ez a fájdalmas átalakulás, valamint mérséklik a szénbányászatnak a környezetre gyakorolt hatását" - idézi az Európai Bizottság közleménye Joaquín Almuniát, a testület versenypolitikáért felelős tagját.

A közlemény emlékeztet, hogy az Európai Unió Tanácsának 2010-es döntése 2018 végéig engedi meg a tagállamoknak, hogy a versenyképtelennek ítélt szénbányák bezárásához bizonyos feltételek teljesülése esetén közpénzből járuljanak hozzá. A bizottság azt is ismerteti, hogy a márkushegyi bányát a Vértesi Erőmű üzemelteti, az ott kitermelt szenet pedig fűtési és áramtermelési célokra használják. A bizottság közleménye egyértelműen kijelenti, hogy a márkushegyi bányában a szénbányászat 2014 végén befejeződik.

A bizottság arra is kitér, hogy a Magyarország által számára megküldött bányabezárási terv szerint - a tanács által meghatározott feltételeknek megfelelően - az állam idővel fokozatosan csökkentené a termelési költségek fedezésére nyújtott állami támogatást, valamint olyan intézkedéseket tartalmaz, amelyek mérséklik a bányászat környezetre gyakorolt hatásait. Emellett pedig Magyarország arra is kötelezettséget vállalt, hogy segít az állásaikat elveszítő bányászoknak, hogy el tudjanak helyezkedni a bányászati szektoron kívül.
Kapcsolódó cikkek
MTI
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.