brusszel


Euróőrület - avagy gyenge gazdasági környezetben a növekedésre fogadni

Figyelő Online - Kulcsár Andrea
2013.01.25  17:51   
mail
nyomtatás
Pár hónapja még úgy tűnt, az eurónak csak napjai vannak hátra, ezzel szemben a napokban tíz hónapos csúcsára ért a dollárral szemben. Patrick Smith a The Fiscal Times hasábjain amellett érvel, hogy a növekedés semmiképp sem vezethető le a reálgazdasági mutatókból.
Az európai piacokon pezseg az élet, a befektetők, olyan országok államkötvényeiért verekednek, mint Spanyolország, Olaszország vagy Portugália. Múlt csütörtökön 6 milliárd dollár értékű vegyes lejáratú kötvényt adtak el Madridban, olyan kedvező áron, amihez foghatót egy éve nem láttunk. Egészen hasonló a helyzet Portugáliában, sőt a görögökhöz hasonló sápadtság jeleit mutató kelet-közép-európai államokban is. Lengyelország például 1,33 milliárd értékű hat éves kötvényt adott el rekord alacsony kamatokkal, miközben Magyarország és Csehország hitelfelvétele is egyre olcsóbbá vált.

A piaci hangulat megváltozását sokan az Európai Központi Bank elnöke, Mario Draghi tavaly júliusi beszédének tulajdonítják, melyben kijelentette, hogy „kerül, amibe kerül" megmentik a közös európai valutát. Ezenfelül az EKB által múlt augusztusban bejelentett monetáris stratégia szép köntösbe burkolva ugyan, de nem szólt másról, mint hogy a frankfurti Központi Bank a másodlagos piacokon megvásárolhassa a csődközelbe jutott euró-országok államkötvényeit.

Meddig tarthat ki az Európai Unió jövőjét körülvevő optimizmus, ha mindennek a forrása az a kötvénypiac, ahol a kamatokat mesterségesen nyomták alacsonyra? A spanyol külügyminiszter, sok más európai politikushoz hasonlóan, el van ragadtatva a jelenlegi piaci hangulattól, és azt a megszorító intézkedéseik gyümölcsének tulajdonítja. Azonban ő is elfeledkezik a reálgazdasági mutatókról, mely szerint a spanyol export folyamatosan esik, a GDP várhatóan 1,5 százalékkal csökken, a kereskedelmi hitelek nemfizetési aránya 17 százalékos, a lakásárak már 4 éve zuhannak, és a munkanélküliség várhatóan eléri a 26 százalékos, rekordot jelentő szintet.

Ha az állami és a magánszektor is a padlón van, vajon honnan származik a növekedés, és valóban hirdethetjük-e az euróválság végét a kedvező kötvényhozamok láttán?

Patrick Smith tudósító, szerkesztő, kritikus. Írásai többek közt a The New York Times, Business Week, TIME, The Washington Quarterly, World Policy Journal lapjain jelennek meg. Írásait, köztük 4 könyvét számos nemzetközi díjjal jutalmazták.

Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Megújul a Figyelő

Magyarország egyik legrégebbi és legnagyobb presztízsű gazdasági hetilapja, a Figyelő erősíteni kívánja médiapiaci pozícióját.

Bíróság elé állíthatják Netanjahu feleségét

A rendőrség Sara Netanjahunak, az izraeli miniszterelnök feleségének a bíróság elé állítását javasolja

top200