Átírják a társasági jogot
Figyelő Online
2013.01.27 09:20
Lehetségessé válik a testületi ügyvezetés a kft.-knél, könnyebb lesz a zrt.-k fölvásárlása.
A korlátolt felelősségű társaságoknál is lehetővé válik a testületi ügyvezetés kialakítása az egyéni, tisztségviselői vezetés helyett - egyebek mellett ez az új előírás is bekerült a gazdasági társaságok új szabályai közé, amelyek a jövőben a Polgári törvénykönyv (Ptk.) részei lesznek - közölte a DLA Piper nemzetközi jogi iroda.
A tervezet a társaságok tagjaira bízza, hogy milyen széles hatáskört telepítenek e testülethez, a taggyűlés és az ügyvezető közé. Ez a regionális és multinacionális cégek számára lehet fontos, mivel lehetővé teszi, a cégcsoport helyi és külföldi vezetése közötti döntési jogosítványok optimális elosztását.
A zártkörű részvénytársaságok esetében a tervezet eltörli a pénzügyi segítségnyújtás tilalmát. Jelenleg a részvénytársaságok nem nyújthatnak kölcsönt, illetve nem adhatnak biztosítékot az általuk kibocsátott részvények harmadik személyek általi megszerzéséhez. Ez a korlátozás a gyakorlatban a hitelből finanszírozott vállalatfelvásárlásokat nehezíti, mivel meggátolja, hogy a felvásárolandó társaság eszközeire biztosítékként tekinthessen a finanszírozó.
Hátrányosnak tartja az ügyvédi iroda az új szabályok közül azt, amely szerint ha egy szerződő fél biztos akar lenni abban, hogy partnerét kötni fogja a megállapodás, akkor ehhez nem elegendő a vezető tisztségviselő cégjegyzési jogát ellenőriznie. Emellett a cégnyilvántartásból elérhető társasági dokumentumokat is át kellene vizsgálnia. Ennek célja annak megállapítása, hogy a vezető tisztségviselő képviseleti jogát a társasági szerződés nem köti-e valamilyen feltételhez, illetve, hogy ez a feltétel teljesült-e. Mindez nemcsak körülményessé tenné az ügyletkötéseket, de a részvénytársaságok és a korlátolt felelősségű társaságok esetében még európai uniós irányelvbe is ütközik - áll a közleményben.
MTI
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.