brusszel


Európa láthatatlan ujja a ravaszon

Figyelő Online - Boros Zsófia
2013.01.28  09:53   
mail
nyomtatás
Egy héttel azután, hogy a franciák megkezdték a hadműveleteket a Mali északi részét kormányzó iszlamisták ellen, még mindig egyedül küzdenek a terület békéjéért. Eközben az Unió diplomáciai jelenléttel próbálja támogatni a frontvonalon harcoló katonákat, ám mindez valójában láthatatlan - írja Jean-Christophe Gallien a La Tribune-ben.

 

Európa ismét bebizonyította, hogy nem egy nyelvet beszél. Az Uniónak még ma sincs közös védelem- és biztonságpolitikája, holott ennek szükségességére már az 1993-as maastrichti szerződés felhívta a figyelmet. Az 1999-es helsinki csúcstalálkozó azt a célt fogalmazta meg, hogy 2003-ra az EU-nak képessé kell válnia 60 nap alatt 60 ezer katona mozgósítására.

Már 2013-at írunk és az ígéretekből egyelőre semmi sem valósult meg, így Franciaország egyedül képviseli fegyveres erőkkel az Európai Uniót Maliban. Az Unió vezetőitől mindössze arra telt, hogy január közepére összehívjanak egy válságtanácskozást a helyzet kezelésére, így legalább politikai gesztust tettek Franciaország támogatására. Bár az EU egyik legfőbb célja az volt, hogy gyors és hatékony válaszlépéseket tudjon véghezvinni saját területén kívül, ezek a hetek bizonyítják, hogy képtelen megtenni a szükséges lépéseket. Az afrikai konfliktus egyik fő tanulsága Európa számára, hogy a közös hadsereg és az egységes diplomácia hiánya egyre jelentősebb kohéziós probléma az Unió életében.

A kevesebb mint hatezer kilométerre fekvő Mali esete sürgős beavatkozást követel, különben Európa kimaradhat a konfliktus rendezéséből, és azt egy másik régiós hatalom koordinálhatja. Miközben a média és a politika mindvégig Brüsszelre koncentrál (kritizálva a közös fellépés körüli elvi és gyakorlati megoldásokat), és a vezetők büszkén taglalják az európai katonai beavatkozás körülményeit, addig Franciaország mindennemű támogatás nélkül, önállóan cselekszik.

Ebben a kritikus helyzetben Cathrine Ashton, az Európai Unió első külügyi és biztonságpolitikai főképviselője is súlytalan szereplő, mert feladatkörét maga sem látja tisztán. Jelenleg Európa ugyanazt a politikát alkalmazza, mint Szomália és a palesztin területek válsága során: pénzügyi eszközökkel és humanitárius programokkal próbálja megoldani a válsághelyzetet.

A puha hatalomra épülő diplomácia azonban életképtelen a fegyveres erők és a pénzügyi eszköztár bevetése nélkül. Ráadásul a XXI. században immár a kiberdiplomácia szerepe is nélkülözhetetlen, ami viszont jelenleg egyértelműen az USA fölényét mutatja. A közös védelem- és biztonságpolitika megalkotása révén az egyesült Európa még európaibbá válna.


Jean-Christophe Gallien a párizsi Sorbonne egyetem professzora, a SEAP tagja.

Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Megújul a Figyelő

Magyarország egyik legrégebbi és legnagyobb presztízsű gazdasági hetilapja, a Figyelő erősíteni kívánja médiapiaci pozícióját.

Bíróság elé állíthatják Netanjahu feleségét

A rendőrség Sara Netanjahunak, az izraeli miniszterelnök feleségének a bíróság elé állítását javasolja

top200