brusszel


Varga: nem mindenben értünk egyet a nemzetközi szervezetekkel

Figyelő Online
2013.01.28  19:42   
mail
nyomtatás
Örömteli, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az Európai Unió delegációi pozitívan értékelték azokat a lépéseket, amelyeket Magyarország az elmúlt két évben a pénzügy egyensúly megteremtése érdekében tett - mondta Varga Mihály tárca nélküli miniszter az MTI-nek hétfőn, azt követően, hogy a két szervezet közleményben tájékoztatott országlátogatásának legfontosabb tanulságairól.
A bankok adóztatása fékezi a növekedést
A tárca nélküli miniszter szerint ugyanakkor maradt néhány olyan kérdés, amelyben a magyar kormány változatlanul másképp látja a helyzetet és a lehetséges megoldásokat, mint a nemzetközi szervezetek szakértői. Ezek közül a legfontosabb a bankok adóztatásának kérdése, mondta Varga Mihály, aki rámutatott, hogy az IMF ezt olyan akadálynak látja, amely a növekedést fékezi.

A miniszter arra a felvetésre, hogy az IMF kiadott közleményében a kormányénál kedvezőtlenebb, 3 százalék feletti hiánypályát jósolt úgy válaszolt: a szervezetnek nem is a magyar kormánnyal hanem az Európai Bizottsággal van vitája, hiszen utóbbi a tavalyi őszi országjelentésében 3 százalék alatti idei hiánnyal számolt, és "a mostani megbeszéléseken a bizottság nem is jelezte, hogy ebben a kérdésben módosítani akarja az álláspontját".

Varga Mihály megerősítette, hogy a most lezárult egyeztetéseken - a terveknek megfelelően - nem esett szó a leállt hiteltárgyalásokról, ahogy arról sem, hogy milyen menetrend szerint kezdhetik újra a hivatalos tárgyalásokat.

Ráadásul ennél sokkal erőteljesebben üdvözölte az Európai Bizottság azt, "amit az államadósság csökkentésében láttunk". Varga Mihály szerint örömteli, hogy ezek a jelek "azt mutatják, hogy Magyarország még az idén kikerülhet majd az Európai Unió túlzottdeficit-eljárásának hatálya alól", ahogy az is, hogy "az aktivitási ráta jelentősen nőtt, a foglalkoztatás elérte a válság előtti szintet, és ezzel párhuzamosan a termelőkapacitások jelentős bővülése is megfigyelhető az utóbbi hónapokban".



A tárca nélküli miniszter szerint ugyanakkor maradt néhány olyan kérdés, amelyben a magyar kormány változatlanul másképp látja a helyzetet és a lehetséges megoldásokat, mint a nemzetközi szervezetek szakértői. Ezek közül a legfontosabb a bankok adóztatásának kérdése, mondta Varga Mihály, jelezve, hogy az IMF ezt olyan akadálynak látja, amely a növekedést fékezi.Úgy fogalmazott: a magyar kormány teljesen egyetért abban, hogy szükség van a növekedés ösztönzésére és a potenciális növekedési ütem megerősítésére, eközben azt is hangsúlyozza, hogy az elért egyensúlyt meg kell tartani.

Hangoztatta: "nekünk ragaszkodnunk kell ahhoz, hogy a 3 százalék alatti költségvetési hiány erre az évre is teljesüljön". Az idei költségvetésben is betervezett bevételek vannak ezekből az adónemekből - tette hozzá.A miniszter arra a felvetésre, hogy az IMF kiadott közleményében a kormányénál kedvezőtlenebb, 3 százalék feletti hiánypályát jósolt, úgy válaszolt: a szervezetnek nem is a magyar kormánnyal hanem az Európai Bizottsággal van vitája, hiszen utóbbi a tavalyi őszi országjelentésében 3 százalék alatti idei hiánnyal számolt, és "a mostani megbeszéléseken a bizottság nem is jelezte, hogy ebben a kérdésben módosítani akarja az álláspontját".Varga Mihály megerősítette, hogy a most lezárult egyeztetéseken - a terveknek megfelelően - nem esett szó a hiteltárgyalásokról, ahogy arról sem, hogy milyen menetrend szerint kezdhetik újra a hivatalos tárgyalásokat."Ez felülvizsgálati eljárás volt, és ennek megbeszélése történt az elmúlt két hétben" - erősítette meg.
Kapcsolódó cikkek
MTI
mail
nyomtatás
címkék: GazdaságIMFEU

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.