Hagyományos magyar iparág a gyógyszeripar. Egy másik hagyományos magyar iparág a diagnosztikus eszközöké. Külön-külön is versenyképesek nagyvállalati szinten.
Mit tehetnek a még magyar tulajdonú kis- és közepes méretű vállalkozások? Milyen irányba fejlesszenek, hogy ők is versenyképesek legyenek, elérjék a nemzetközi láthatóság szintjét? Nem mellékesen: hogy tudják a hazai egészségügyi intézmények, orvosok tevékenységét leghatékonyabban segíteni?
Az egyre gyakrabban felmerülő kérdésekre megvizsgáltuk a Pécsi Egészségipari Innovációs Központ program keretében létrejött Biotechnológiai Innovációs Bázis Akkreditált Innovációs Klaszter működését, ezen belül négy céget, a Dél-Dunántúl régió legjelentősebb orvosi biotechnológiai vállalkozását, a PannonPharma Kft.-t, az in vitro diagnosztikus (IVD) orvostechnikai eszközök piacán ismert Hisztopatológia Kft.-t, a bioinformatika és az agro-alimentáris szektor határterületén is sikereket elért Soft Flow Hungary Kft.-t, valamint az egyetemi kutatás és az ipari kutatás-fejlesztés kapcsolódását képviselő Pannonia Kutatási Park Kft.-t. A klaszter adta lehetőségeknek köszönhetően kkv-szinten is létrejött a gyógyszeripari és diagnosztikumfejlesztés.
A dominálóan immundiagnosztikus alkalmazások közül a szövettani technológia (hisztopatológia) keretében igen jelentős immun-hisztokémiai reagensek (primer antitestek és detektáló rendszerek) segítségével lehet az ép és kóros sejtek biológiai paramétereire jellemző molekulákat kimutatni, vizsgálni, illetve a különböző gyógyszerek célmolekuláit detektálni akár pontos lokalizációjuk szerint (sejtmag – citoplazma – sejtfelszín – intercelluláris tér).
|
Embrioid test, Ki-67 immun-hisztokémiai reakció. A sejtciklusban (G1, S, G2 és M fázis) lévő sejtek magja barna színreakciót mutat, a nyugvó (G0 fázis) sejteké kék. |
A kapott információk alapján a sejtek szaporodási kapacitása, a programozott sejthalál, a sejtciklus, a sejtek közötti és az azokon belüli jelátvitel, kommunikáció monitorozható. Cél a betegség kórlefolyásának megítélése, a kezelés indikálása, ehhez ennél egyszerűbb, reprodukálhatóbb, ipari szempontból sajnos költségkímélőbb módszer nincs. Nem igényel költséges instrumentációt, a mikrokomplex technológia stabil és nagyon olcsó reagensek előállítását teszi lehetővé.
Az említett cégek együttműködése a piaci igényeken alapul. A gyógyszergyár és a kisvállalkozások eltérő piaci szegmensekről hozzák az információkat. De kihasználnak egy másik lehetőséget is: a kérdéses termékcsaládok közül a legmagasabb szintű szabványosított minőségirányítási rendszer a gyógyszergyártáshoz szükséges. Az IVD-szabványok enyhébbek, a regisztrációs folyamatok gyorsabbak.
Viszont a termékek versenyképessége növelhető, ha az IVD-eszközök gyártása is magasabb szintű szabványokkal történik, a később megjelenő terápiás eszközök, gyógyszerek, de akár az élelmiszer-kiegészítők bevezetéséhez könnyebben adaptálhatók.
A vázolt együttműködés első eredményei is látszanak. A mikrokomplex technológián alapuló HISTOLS® termékcsalád tagjait 2011-ben vezették be a piacra, és ekkor történt meg CE-regisztrálásuk mint IVD orvostechnikai eszközök. Már 2012-ben a Hisztopatológia Kft. „legnépszerűbb” termékei lettek (több mint 110 forgalmazott tétel). De nem áll rosszul a második helyezett, a szöveti mikrosorozatok (Tissue Micro-Array, TMA) készítésére szolgáló eszköz sem, melynek a szakirodalomban már igen jelentős az „idézettsége” is, zömmel magas impakt faktorú tudományos folyóiratokban közel 50 közlemény módszertani fejezetében hivatkoznak alkalmazására az eredet, a cég megjelölésével.
A szerző a Hisztopatológia Kft. ügyvezető igazgatója