A mára Szeghalom megkerülhetetlen intézményévé vált Layer Kft. a portfólió bővítésének köszönhetően a válság alatt is növekedett.
Layer István
■
61 éves, villanyszerelői mestervizsgája van. A Layer Kft. társtulajdonosa és ügyvezetője.
■
Két gyermeke van, mindketten társtulajdonosként dolgoznak a cégnél. Kevés szabadidejében főleg termálfürdők látogatásával kapcsolódik ki.
Layer Enikő
■
38 éves, a József Attila Tudományegyetem német szakán, a Külkereskedelmi Főiskolán, majd a Pécsi Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Karán szerzett diplomát.
■
A cégben a HR- és a kereskedelmi részleg vezetője, szabadidejében szívesen teniszezik.
Layer Gábor
■
30 éves, a Szent István Egyetem Ybl Miklós Építéstudományi Karán szerezte építészmérnöki diplomáját.
■
A cégben a műszaki osztály vezetője, szabadidejében íjászkodik és asztaliteniszezik.Az előző rendszerben Layer István édesapja kevés megbecsülést kapott, mivel nem állami cégnél, hanem saját, önerőből felépített szeghalmi vállalkozásában dolgozott. Layer Istvánban azonban ez csak a bizonyítási vágyat növelte: már 13 évesen kitanulta apja mesterségének, a villanyszerelésnek a fortélyait, 1982-ben 26 négyzetméteren pedig a saját maszek üzletét is megnyitotta. „Vízvezeték-szerelvények kereskedelmével kezdtem foglalkozni, mivel akkor a városban ebből volt hiány. Ha a vásárló egy 48 termékből álló listával tért be az üzletünkbe, és egyet nem tudtam adni, akkor is megtettem mindent, hogy azt beszerezzem” – emlékszik vissza a cégvezető, aki a megtermelt nyereséget már akkor is visszaforgatta a vállalkozásba, amely így gyors fejlődésnek indult.
SAJÁT IPARI PARKAz alapító szeme előtt már az induláskor is egy saját céges birodalom kiépítése lebegett, de az álom csak a rendszerváltás beköszöntével vált reális céllá. Az után, hogy 1989-ben átalakultak Layer Kft.-vé, már nagykereskedelemmel is foglalkozhattak. Rá két évre pedig élni tudtak a privatizációs lehetőséggel, és felvásárolták az Alföldi Tüzép helyi telepét, ezzel megalapozták az építőanyag-kereskedelmüket.
Az észak-békési székhely ugyan mindig is korlátozta a lehetőségeiket, de Layer István lokálpatriótaként nem kívánt a könnyebb profitszerzés ígéretéért az ország túlfelére költözni. Ezért is döntött úgy, hogy szülővárosában, Szeghalmon vásárolja fel a korábbi termelőszövetkezeti tagoktól a városszéli, közel 10 hektáros területet, hogy saját ipari parkot hozzon létre. Ezzel nemcsak a cég növekedésének akart újabb löketet adni, de a régió gazdaságát is fel kívánta pörgetni.
Mivel idehaza az ipari parkok döntő többségét részben vagy teljes egészében az önkormányzatok üzemeltetik, ez igencsak szokatlan lépésnek számít. Ám annak ellenére, hogy a befektetők nem kapkodnak a lehetőségért, az 1998-ban elindult projekt jó befektetésnek bizonyult: ma már 11 vállalkozásnak ad otthont, amelyek több mint 300 embert foglalkoztatnak, az üzemeltetés pedig mára a Layer Kft. egyik legfőbb bevételi forrásává vált.
Ám ahogy a vezető fogalmaz, senki sem lehet próféta a saját hazájában. Előfordul, hogy rosszmájú megjegyzéseket tesznek a cégre, pedig az ipari park nemcsak a saját boldogulásukat szolgálja, hanem a térség gazdaságának felpezsdítését is. Az ehhez hasonló fejlesztések nélkül igencsak nehéz lenne maradásra bírni a helyi fiatal munkavállalókat.
Néhány mondat Layer Istvántól
A gazdasági helyzetről
Visszafogja a gazdasági bővülést, hogy a cégek nem látják be, milyen fontosak a fejlesztések, a folyamatos fejlődés. Emellett gondot okoz, hogy nem hatékony a központi pénzek elköltése.
A banki kapcsolatokról
A pénzintézetek aktív és rendkívül segítőkész partnerek voltak a fejlesztések folyamán, a tárgyalások rendszerint gördülékenyen mentek.
Az életkörülményeiről
Szeghalmon egy családi házban lakik, egy C osztályú Mercedest vezet.
„Tapasztalataim szerint ráadásul Layer István nemcsak céltudatos, de rendkívül humánus vezető is egyben. Előfordul, hogy olyan alkalmazottól sem válik meg, akinek a munkája már nem termel profitot, mert tudja, hogy az illető máshol nem tudna elhelyezkedni” – meséli Nagy Mihály, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének Békés megyei elnöke.
Az alvállalkozókkal együtt összesen 120 embert foglalkoztató Layer Kft. mindig is családi vállalkozás volt: Layer István az apjával alapozta meg a cég indulását, így adta magát, hogy idővel két gyermeke is vezetővé és tulajdonossá váljon. „A vállalat egyébként is túl naggyá vált ahhoz, hogy egyedül csak az édesapám vállát nyomja az irányítás terhe, így testvéremmel együtt felelősségünknek éreztük bekapcsolódni” – jegyzi meg Layer Enikő. Ő több év után most lett teljesen aktív szereplője a cég életének, a szervezetfejlesztési és kereskedelmi feladatokat koordinálja. Öccse, Layer Gábor már két éve dolgozik a kft.-nél, a műszaki osztályon tölt be vezető pozíciót.
A közösen megálmodott cégbirodalom hamar megingott volna, ha csak egy lábon áll. Márpedig az ipari park létrehozása és a folyamatos portfólióbővítés ellenére a 2000-es évek közepéig az építőipar adta a forgalom döntő részét. Ám az ezredforduló után érezni lehetett a közelgő negatív trendet: a külföldi tőkebeáramlás egyre inkább elapadt, a fejlesztések kezdtek visszaesni. Az új területek meghódítása egyre sürgetőbbé vált. Ezért vásárolták fel 2009-ben a láng- és vízsugaras vágással, acélszerkezet-gyártással foglalkozó Intarjet Bt.-t. A csőd szélére került cég már az akvizíció előtt is az ipari park bérlője volt, Layer István pedig úgy látta, hogy némi befektetéssel a vállalkozásban felhalmozott tudás és a korszerű géppark újra profitot termelhet.
A gazdasági válság sokkhatását a több lábon állás mellett a korábbi óvatos üzletpolitika is tompította: nemcsak a hitelállományuk volt alacsony, de az ipari parkban kötött eurós szerződések miatt az árfolyam-ingadozásnak sem voltak úgy kitéve. Bár a leépítések lehetőségét még így is számba kellett venni, Layer István végül mégis a bővítés mellett döntött: uniós támogatásból, összesen 644 millió forintból két új csarnokot építettek fel. Az egyiket bérbeadásra kínálták, míg a másikban az új acélgyártó ágazatuk gépsorai kaptak helyet. Így tavaly októberben közel 6400 négyzetméternyi új terület felavatásával, az ipari parkhoz csatolásával ünnepelhették meg a cég fennállásának harmincadik évfordulóját.
MEGÚJULÓ ENERGIÁKBár a válságágazatnak számító építőipari szegmensük sem halt el teljesen az utóbbi években – ebben az időszakban húzták fel például a Hirschmann békéscsabai gyártócsarnokát és egy vésztői kaviárfeldolgozót –, az építőanyag-kereskedelemben nagyon is érzik a jelenlegi gazdasági helyzetet. Az ügyvezető azonban ezeket az ágazatokat sem kívánja leépíteni.
A kft. fejlődésének abba a korszakába érkezett, amikor elengedhetetlenné vált az átfogó szervezeti átalakítás, ezért az idén átrendezik a vezetői feladatokat. A rövid távú tervek szerint pedig az új üzemcsarnokban hamarosan beindítják a mezőgazdasági gépalkatrészek gyártását, emellett a régió élelmiszeriparát is szeretnék felkarolni. Layer István szerint nem szabad hagyni, hogy a tönkrement vállalatokban, például a Gyulai Húskombinátban felhalmozott tudás teljesen elvesszen, ezért igyekeznek majd olyan megoldást találni, amivel, ha kisebb léptékben is, de a már bizonyított szakembereknek munkát tudnak kínálni. A jövőben emellett egyre fontosabb szerepet kap az ipari parkban a megújuló energiaforrások használata.