Meglepő, hogy Orbánék ehhez ragaszkodtak
Figyelő Online
2013.01.31 20:45
Meglepőnek nevezték csütörtöki értékelésükben londoni pénzügyi elemzők, hogy Magyarország rugalmas hitelkeretet kért a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF).
Orbán Viktor miniszterelnök előző napi brüsszeli tárgyalásai után - az EU-val és a valutaalappal folyó tárgyalások állását firtató kérdésre - elmondta: Magyarország képes a piacról finanszírozni magát, az IMF-től pedig rugalmas hitelkeretet szeretett volna kapni, amely biztonsági hálóként szolgálhatott volna, de ezt egyelőre nem kapta meg.A Morgan Stanley globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokra szakosodott közgazdászai befektetők számára Magyarországról összeállított, csütörtökön ismertetett helyzetértékelésükben úgy fogalmaztak: mivel az IMF már több mint egy évvel ezelőtt egyértelműen világossá tette, hogy erről a hitelkeretféléről Magyarország esetében nem lehet szó, "valamelyest meglepőnek" tűnik, hogy egyáltalán felmerült magyar részről ilyen irányú kérés.
A Morgan Stanley londoni elemzőinek megítélése szerint a helyzet jelenlegi állása alapján semmilyen megállapodás elérése nincs napirenden Magyarország és az IMF között. A ház felidézi, hogy az IMF és az Európai Bizottság szakértőiből álló delegáció e héten befejeződött magyarországi éves gazdaságpolitikai konzultációja után a valutaalap méltatta ugyan a kormány elkötelezettségét az államháztartási konszolidáció mellett, bírálta ugyanakkor, hogy a konszolidációs folyamat túlzott mértékben összpontosul ad hoc jellegű intézkedésekre.
A Morgan Stanley londoni elemzői közölték: mindezek alapján úgy ítélik meg, hogy a magyar kormány és az IMF közötti alapvető gazdaságpolitikai nézetkülönbségekben az utóbbi hónapok semmiféle változást nem hoztak, és így a megállapodás sem került közelebb.Az IMF-megállapodásra most már más nagy londoni házak sem számítanak.Az HSBC - a mérlegfőösszeg alapján legnagyobb brit pénzügyi szolgáltató csoport - londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokra szakosodott közgazdászai befektetők számára összeállított idei első átfogó térségi prognózisukban "erősen valószínűtlennek" nevezték, hogy az IMF/EU-tárgyalások "valaha is eljutnak" az új finanszírozási programról szóló megállapodás aláírásáig. A ház megítélése szerint ugyanis a magyar kormány nem akar semmilyen makrogazdasági változtatásról tárgyalni a Nemzetközi Valutaalappal, és erre jelenleg a piac sem szorítja rá.
A Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő a közép-európai EU-gazdaságok - köztük Magyarország - idei tőkepiaci hitelfinanszírozási igényeiről összeállított, minap Londonban ismertetett átfogó előrejelzésében kiemelte azt a véleményét, hogy Magyarország tavaly jórészt azért a forintkötvény-piaci kibocsátások emelésével finanszírozta a lejáró devizakötelezettségeket, mert a magyar kormány akkor még meg akarta várni az új IMF-megállapodást, mielőtt megjelent volna új devizakötvény-kibocsátással a piacon.Az IMF-megállapodás esélyei azonban mára "elhalványultak", és a Fitch Ratings várakozása most már az, hogy Magyarország 2013 elején mindenképpen visszatér a nemzetközi kötvénypiacra kedvező kondíciók esetén - állt a hitelminősítő londoni elemzésében.
MTI
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.