brusszel


Az elvárt gyógyulási esélytől függ az alkalmazható rákterápia

Figyelő Online
2013.02.01  14:19   
mail
nyomtatás
A jövőben csak akkor kaphatják meg a drága onkológiai készítményeket a betegek, ha azokat az előírt diagnosztikai vizsgálatok és az érintett szakorvosi team indokoltnak tartja. Rendeletben rögzítették a terápiák nyújtására alkalmas kórházak jegyzékét is.
Módosította az egészségügyért felelős kormányzat a betegek gyógyszeres terápiáját szabályozó rendeleteket, amely a Magyar Közlöny január 31-i számában jelent meg. A kórházi ellátásban használt, az egészségpénztárral tételesen elszámolt készítmények finanszírozásba való befogadásának, alkalmazásának és elszámolásának általános eljárási szabályai megváltoznak, amelyről az államtitkárság előzetesen egyeztetett az érintett orvosi szakmák képviselőivel. A tételes elszámolás alá eső hatóanyagok jegyzékét, kódját, az elszámolásra jogosult intézetek körét, valamint az adott hatóanyag alkalmazására vonatkozó szakmai és finanszírozási feltételeket is meghatározták a rendeletben.

Az ágazatért felelős államtitkárság úgy fogalmazott, hogy az onkológiai ellátások területén is hatékonyságjavulás várható. A korszerű, célzott biológiai terápiák eredményességének biztosítása érdekében a rendelet pontosan meghatározza az alkalmazásukhoz szükséges diagnosztikai vizsgálatokat, a beteg laboratóriumi és molekuláris genetikai paramétereinek vizsgálatát.


Mivel az ezeket biztosítani képes speciális labor, kórszövettani háttér, valamint a többféle szakorvos alkotta úgynevezett „onkoteam" csak a nagyobb centrumokban áll rendelkezésre, indokoltnak tartják a terápiás döntési folyamatok és szakmai protokollok koncentrálását, egyidejűleg az erre alkalmas centrumok fejlesztését. Az ország több nagy kórházában már zajlik az ezt szolgáló fejlesztés, és az Egészségügyért Felelős Államtitkárság nemrég jelentette meg e célból további 10 milliárd forint felhasználását lehetővé tevő uniós pályázati felhívását.

A tegnap megjelent Magyar Közlönyben tételesen felsorolták az alkalmazható gyógyszereket, és azt is meghatározták, hogy a különféle daganatok előrehaladottsága, operálhatatlansága esetén az érintett orvosok írásos ellenjegyzése szükséges az egyes készítmények alkalmazásához, előírták, hogy azokat mikor és hogyan kell adni a betegeknek.


Fotó: Getty/Europress

Egyes biológiai terápiák esetében új, eredményesség alapú (az elért gyógyulással illetve túléléssel arányos) gyógyszer támogatási rendszer lép életbe. Szintén a tételes finanszírozásban, azaz a fekvőbeteg ellátásban is új készítmény elszámolása válik elérhetővé a tüdődaganatok kezelésére. Emellett az ellátás minőségi fejlesztését szolgálja a terápiás lehetőségek bővülése a vastagbél és végbél rosszindulatú daganatának, valamint a gyomorráknak a kezelésében.

A terápiás felülvizsgálat eredményeként a tételes elszámolás számos egyéb területén történik még előrelépés. Így a koraszülött gyerekek egyes esetekben halálos vírusfertőzésének megelőzése érdekében új oltóanyag biztosítása valósul meg. Szélesednek a terápiás lehetőségek a hematológia, reumatológia, továbbá a fekélyes vastagbélgyulladás területén. A hosszú évek óta megoldatlan primer immunhiányos beteg kezelésének finanszírozására is lehetségessé válik.

A tételes elszámolású gyógyszerek esetében az intézményi kör bővítése nem jár a beszerzett gyógyszer országos keretemelésével. A tételes elszámolásra való jogosultság elnyerését az egészségügyi szolgáltató - az egészségügyi szakmai kollégium illetékes tagozata és a GYEMSZI támogató nyilatkozatával - az egészségbiztosításért felelős miniszternél kezdeményezi.



Az egyes tételes elszámolás alá eső hatóanyagok esetében az egy finanszírozási
évre vonatkozó országos keretösszeget az OEP határozza meg, amiről tájékoztatja az egészségbiztosításért felelős minisztert és a GYEMSZI-t. Egyébként a tárgyi finanszírozási évre vonatkozó intézményi kvótákat az OEP gyógyszer-hatóanyagonként a honlapján közzéteszi. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) a hatékonyság-javítást célzó terápiás felülvizsgálatokat a szakmai kollégium illetékes tagozataival szoros együttműködésben és szakmai javaslataik alapján végezte el.

A járóbeteg-ellátásban a Hepatitis C vírus okozta megbetegedésben két új készítmény került be. Az így elérhetővé váló úgynevezett hármas kombinációs kezeléssel jelentős előrelépés történik a terápiásan leginkább rászoruló betegek gyógyítása érdekében. A közbeszerzési eljárás eredményeként biztosítandó kezelésekre speciális gyógyszerkeret kerül elkülönítésre.


Emellett a prosztata rák és a méh jóindulatú, de vérzést okozó és a várandósságot veszélyeztető gyakori daganatának (fibróma) kezelésére is új készítmények befogadása történik meg a szabályozásmódosítás eredményeként.

A járóbeteg-ellátásban alkalmazott gyógyszereknél meghatározták, hogy az igen nagy szív érrendszeri kockázattal rendelkező betegeknél a szakmai szabályok szerint milyen esetekben alkalmazhatók más hatásmechanizmusú készítmények.

Az egyes pszichiátriai betegségek esetében pontosan szabályozták az úgynevezett második generációs depo (tartós hatású) készítmények alkalmazását. Emellett az ambuláns módon ellátott egyes sérülések (pl.: alsó végtagi törések, szalagszakadások stb.) okozta immobilizáció miatt alkalmazott, a trombózis kockázatot csökkentő öninjekciós készítményeknél az új versenyhelyzet kialakítása alapján áprilistól a két legkedvezőbb árral rendelkező, terápiás eredményességében azonos készítmény áll majd a betegek rendelkezésére.

Az ellátásbiztonság javítását szolgálja, hogy azok a gyártók, akik az ún. „vaklicit" során az árajánlatuk révén preferált (kiemelt támogatási előnyöket biztosító) státuszba kerültek, a folyamatos ellátást viszont később nem tudják garantálni, a következő licitben nem nyerhetnek el preferált státuszt ezzel a gyógyszerrel. Ilyen, az ellátás biztonságát veszélyeztetni képes helyzet megelőzését segítheti az is, hogy a verseny során legolcsóbbá és ezzel az adott csoportban viszonyítási alappá váló gyógyszer (ún. referencia készítmény) státuszának eléréséhez a jövőben az eddiginél nagyobb forgalmi arány elérése szükséges.

A konszenzus keresés jegyében az előzetes egyeztetésben a gyógyszer gyártók és nagyforgalmazók szervezetei is részt vettek. Mindezek eredményeként a betegek jobb gyógyulását illetve a szakmai munka javítását szolgáló előrelépést remél az illetékes minisztérium.

 

 

Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás
címkék:

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.