brusszel


Európa az új szuperhatalom

Figyelő Online - Boros Zsófia
2013.02.03  16:05   
mail
nyomtatás
Miközben az USA folyamatosan mérsékli háborús tevékenységét, Franciaország újabb csapatokat küld Maliba, ahol a lázadó iszlamisták ellen harcol a többi tagország támogatásával. Mindez az jelentené, hogy EU lesz a világ új rendfenntartója - teszi föl a kérdést Anne Applebaum a The Washington Postban.
Első hallásra meghökkentő a következtetés, de napjainkban már egyáltalán nem képtelenség. Az Európai Unió 2013-ra kifinomult katonai technológiájának köszönhetően készen áll arra, hogy megfékezze a fanatikus mozgalmakat, legfőképpen Észak-Afrikában és a Közel-Keleten. A napokban is folyik a küzdelem az iszlamisták ellen Maliban, ahol Franciaország légi- és szárazföldi erőket is bevet, hogy segítsen egy formálisan demokratikus országot. A beavatkozást természetesen érték kritikák, a logisztikán és a végső célokon is volt mit kifogásolni, de egy kérdést nagyon kevesen tettek fel: „miért pont Franciaország?".

Franciaország történelme összefonódik Afrikáéval. A kontinens volt gyarmatain még ma is rengeteg francia él. Amellett, hogy erős szálak fűzik a frankofón Afrikához, Franciaország jelenleg egy nemzetközi terrorszervezet, az Al-Kaida ellen harcol, amely feltüzeli a Maliban élő muszlimokat, amely túszokat ejtett a múlt héten Algériában, és amely miatt nem is olyan régen rendkívüli gyűléseket tartottak a Pentagonban. Mindennek dacára az USA mindössze annyi segítséget nyújtott, hogy kompot szolgáltatva francia katonákat szállítottak a harctérre, és ezért a szolgáltatásért előre pénzt kértek!

Az EU többi országa pénzt és katonákat ajánlott fel és kilátásba helyezték egy afrikai sereg kiképzését Uniós költségekből. Az Európai Unió több mint két tucatszor avatkozott már be katonai erőkkel afrikai és közel-keleti területeken 1960 óta. Nem is olyan régen Európa még nem számított erős hatalomnak. A 2011-es líbiai művelet során Franciaország, Nagy-Britannia és még egy tucat másik nemzet alig bírt ki egy rövidebb háborús időszakot. A szárazföldi erők bevonásának ötlete még csak fel sem merült. A franciák a légicsapások során kifogytak a bombákból, és betontömbök ledobásával folytatták a támadásokat, amiket az USA és a CIA irányított.

2013-ra azonban sok minden megváltozott. Az amerikaiak egyre jobban igyekeznek kivonni magukat a világszerte zajló háborúkból. „Élvezzük a békeidőt!" - nyilatkozta a közelmúltban Barack Obama és Neville Chamberlain is. Ám attól, hogy az USA hátat fordít a világban folyó eseményeknek, azok megoldásához valakinek be kell töltenie az Egyesült Államok helyét.

Európa előtt még hosszú út áll, mert a második legnagyobb katonai sereggel rendelkező hatalom erejét még mindig felemésztené egy elhúzódó háború. Egyrészt fontos lenne Németország újbóli megerősödése, másrészt a briteknek is el kéne fogadniuk, hogy az USA életében a NATO már nem játszik nagy szerepet. Nem elhanyagolható probléma, hogy David Cameron, a britek miniszterelnöke újratárgyalná országa helyzetét az EU-ban, ami a közös biztonság- és védelempolitika kialakítását nagymértékben hátráltatja.

Az új szuperhatalom szerepére hosszú a jelentkezők sora: Kína, Oroszország, esetleg Katar vagy egy másik öböl-ország. Bárki is veszi át az USA helyét, támogatásra szorul majd. Lehet, hogy Európa nem a legjobb szuperhatalom, de jelenleg ő az egyetlen.


Anne Applebaum amerikai újságíró, Pulitzer-díjas író. Korábban a The Economist és a The Washington Post szerkesztőjeként is dolgozott.

Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás
címkék: Mali Európa USA

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Megújul a Figyelő

Magyarország egyik legrégebbi és legnagyobb presztízsű gazdasági hetilapja, a Figyelő erősíteni kívánja médiapiaci pozícióját.

Bíróság elé állíthatják Netanjahu feleségét

A rendőrség Sara Netanjahunak, az izraeli miniszterelnök feleségének a bíróság elé állítását javasolja

top200