brusszel


Skizofrén Robin Hood

A szerkesztő véleménye
Figyelő Online - Váczi István
2013.02.07  06:30   
mail
nyomtatás
Nem fogják áthárítani – lassan olyan ez a mondat a hazai politikai közbeszédben, mint a legendás „nem lesz gázáremelés”. Előbbi elhangzott már egy sor különadóval kapcsolatban, majd újabban a tranzakciós illeték és a rezsicsökkentés nyomán is.

Váczi István újságíró, a Figyelő rovatvezetője

Előbbi esetében mára feketén-fehéren kiderült, hogy nem jött be a kormányzati kommunikáció: a bankok jellemzően igenis az ügyfelekkel fizettetik meg az illetéket. A rezsicsökkentésnél elvileg fel sem merülhet a lakossági áthárítás, ám a szolgáltatók besokalltak, és bíróságon támadták meg a Magyar Energia Hivatal által kidolgozott, a 10 százalékos csökkentésnek megágyazó képletet. Az egyik fő kifogásuk, hogy a rájuk tetemes terheket rovó közműadót, valamint a nyereségük után fizetendő, megemelt Robin Hood-adót egyszerűen kihagyták a számításból.

Ám ha meddő marad is a próbálkozásuk, a vállalkozások tekintélyes köre számára már így is lidércnyomás a rezsicsökkentés. Ahogy három héttel ezelőtt megírtuk, a GDP felét megtermelő, középfeszültségen vételező cégek számára a rendszerhasználati díjak január 1-jén több mint 13 százalékkal emelkedtek. Ez több százalékkal is megdobhatja az áramszámlájukat. Ők valószínűleg rettegve hallgatják a híreket a további, 10-20 százalékos rezsicsökkentésről, és számolgatják, talpon tudnak-e maradni. Ha nem, alkalmazottaik az utcára kerülnek, és már a felpörgetett közmunkaprogram sem lesz képes rózsaszínre festeni a foglalkoztatási statisztikákat.

A több százmilliárdos vételáron túl ezzel fizethetünk azért, hogy a Mol-részesedés, az E.ON-gázüzletág után újabb energiaszolgáltatók kerüljenek állami tulajdonba. Hiszen kormánypárti politikusok egyáltalán nem rejtik véka alá, hogy szívesen tárgyalnának az egyre mostohább feltételek miatt esetleg a kivonulást fontolgató energetikai multik magyar cégeinek átvételéről.

A vállalkozói rezsiterhek növekedése miatt még a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara is fenntartásait jelezte, pedig ritkán kritizálja a kabinetet. Nem véletlenül: a kormány hatalmi szóval terelte tagjai közé és kötelezte tagdíjfizetésre az összes hazai céget, tekintet nélkül az alkalmazottak számára vagy a bevételre. Az évek óta bürokráciacsökkentésről halló kisvállalkozó pedig választhat, hogy ezt vagy a cégbírósági adatbejelentési kötelezettséget utálja jobban, esetleg amiatt fogja a fejét, mert az utólag, már az idén megjelent információk alapján nem választotta volna a kisadózók tételes adóját, a katát.

A kormány intézkedései olyanok, mintha Robin Hood bezörgetne, és az udvarba vezetné a gazdagoktól elvett malacot. Ám amint elköszön, megkerüli a házat, bemászik a kamrába, és leakasztja a szögről a sonkát meg a kolbászt. Mindenki nagyon örül, míg hátra nem megy a kamrába.
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Félelmek és tények

Lánczi Tamás személyes álláspontja

Családi pótlék itt és ott

Kiszelly Zoltán nézőpontja

Pontozással nyert az EU

Kína igen ügyesen Oroszországot használja fel saját érdekei előmozdítására

A holland választás tanulságai: „jó” populizmus és mélyreható vita

A hollandok elmúlt 15-20 éve azt mutatja meg nekünk, hogy az olykor késhegyre menő vitáknak komoly hozadéka van

top200