brusszel


Szállodai halálszaltók

Figyelő Online - Halaska Gábor
2013.02.11  19:00   
mail
nyomtatás
A létéért küzd a hazai szállók tizede, miközben a kapacitásokat uniós támogatásokkal tovább bővítik.
A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) még a 2013-as uniós tervezési ciklus lezárása előtt próbálja lekötni a sokmilliárdos támogatási keretet, ennek köszönhetően - önerővel, hitelekkel együtt - összesen 142 milliárd forintnyi ágazati fejlesztés indulhat el. Ám közben a szállodaiparban már most is óriási a többletkapacitás. Rengeteg hotel küzd a túlélésért. Hegedűs Attila, a BDO Magyarország Hotel és Ingatlan Kft. ügyvezetője szerint a hatalmasnak tűnő összeg valójában nem generál óriási kínálatot, mivel egy átlagos négycsillagos szállodai szoba felépítési költsége 15-25 millió forint ,míg egy hotel egy szobára eső teljes újrabútorozása, energiahatékony gépészet beszerzése is több milliós tétel lehet.



„Persze az elavult, elöregedett szállók üzemeltetői joggal féltik az újabb épületektől hoteljeiket, mivel az amúgy is árversenybe hajszolt, túlkínálatos piacon minden új belépő érdeksérelmet okoz. Ám egy új egységnek 4-5 évbe kerül, mire megépül és fel is fut" - fejti ki a szakember. A támogatási csomagokban azonban nemcsak kapacitásbővítés van, hanem a szolgáltatások fejlesztése, korszerűsítés, valamint egészségügyi és orvosi szolgáltatások kialakítása, azaz a piaci hatás már csak ezért is limitált. Pozitív hozadéka a támogatásoknak, hogy lehetőség nyílik a szállodák részére ilyen előremenekülésre, amelyet a jelenlegi piaci helyzetben sem hitelből sem tőkéből nem tudtak volna megtenni - teszi hozzá Hegedűs.



A Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének (MSZÉSZ) 2012-ben elkészült ágazati értékelése szerint mindenesetre a szállodapiacon 2007 és 2012 között jelentős túlkínálat alakult ki. Ebben az időszakban a szobák száma mintegy 15, a vendégéjszakáké viszont csak szűk 9 százalékkal nőtt.

A cikk további részei a Figyelő hetilap 2013/6-ik számában olvashatók el.

mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Kiegyezés a székely–holland sörháborúban

Magyar politikai siker is a Csíki Sör Manufaktúra és a Heineken kiegyezése - állítják kormányzati informátoraink.

Bajban a taxisok réme

Lemondott az Uber elnöke, Jeff Jones, miután a cég háza táján egymást érték a botrányok.

Alternatív valóságok

Igencsak eltérő a NOB és a helyiek véleménye 
a tavalyi ötkarikás játékok hagyatékáról, de a rengeteg gond mellett van azért néhány sikersztori is.

Jönnek az automata áruházak

Egyre több, főként a fizikai világban aktív nagyáruház vezeti be a legkülönfélébb online és elektronikus eladásösztönző praktikákat.

top200