A létéért küzd a hazai szállók tizede, miközben a kapacitásokat uniós támogatásokkal tovább bővítik.
A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) még a 2013-as uniós tervezési ciklus lezárása előtt próbálja lekötni a sokmilliárdos támogatási keretet, ennek köszönhetően - önerővel, hitelekkel együtt - összesen 142 milliárd forintnyi ágazati fejlesztés indulhat el. Ám közben a szállodaiparban már most is óriási a többletkapacitás. Rengeteg hotel küzd a túlélésért. Hegedűs Attila, a BDO Magyarország Hotel és Ingatlan Kft. ügyvezetője szerint a hatalmasnak tűnő összeg valójában nem generál óriási kínálatot, mivel egy átlagos négycsillagos szállodai szoba felépítési költsége 15-25 millió forint ,míg egy hotel egy szobára eső teljes újrabútorozása, energiahatékony gépészet beszerzése is több milliós tétel lehet.
|
„Persze az elavult, elöregedett szállók üzemeltetői joggal féltik az újabb épületektől hoteljeiket, mivel az amúgy is árversenybe hajszolt, túlkínálatos piacon minden új belépő érdeksérelmet okoz. Ám egy új egységnek 4-5 évbe kerül, mire megépül és fel is fut" - fejti ki a szakember. A támogatási csomagokban azonban nemcsak kapacitásbővítés van, hanem a szolgáltatások fejlesztése, korszerűsítés, valamint egészségügyi és orvosi szolgáltatások kialakítása, azaz a piaci hatás már csak ezért is limitált. Pozitív hozadéka a támogatásoknak, hogy lehetőség nyílik a szállodák részére ilyen előremenekülésre, amelyet a jelenlegi piaci helyzetben sem hitelből sem tőkéből nem tudtak volna megtenni - teszi hozzá Hegedűs.
|
A Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének (MSZÉSZ) 2012-ben elkészült ágazati értékelése szerint mindenesetre a szállodapiacon 2007 és 2012 között jelentős túlkínálat alakult ki. Ebben az időszakban a szobák száma mintegy 15, a vendégéjszakáké viszont csak szűk 9 százalékkal nőtt.
A cikk további részei a Figyelő hetilap 2013/6-ik számában olvashatók el.
Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.
A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.
Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.
A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.