brusszel


Újraindul az EU költségvetési vitája - a beruházások eshetnek áldozatul

Figyelő Online - Dózsa György
2013.02.08  07:00   
mail
nyomtatás
Csütörtökön újraindult az összeurópai alkudozás, az EU vezetői ismét nekifutnak a 2014-2020 közötti időszak költségvetési vitájának. Az első fordulóban az országok közötti közlekedés, az energia és a kutatás-fejlesztési projektekre szánt támogatásokat vágták meg. Brüsszeli források szerint valószínű, hogy ezek újbóli megkurtítása lehet a kompromisszum ára.
Az EU új, hét éves költségvetésének eredeti verziója még 1,047 ezer milliárd euró kiadást tartalmazott, novemberben ez 973 milliárdra mérséklődött. A gazdagabb országok ebből további 20-30 milliárd eurót szeretnének lefaragni. Az idén kifutó hétéves költségvetés 994 milliárd euró volt.

A brüsszeli csúcson, ha megállapodási kényszer nincs is, de erősen ketyeg az óra. A költségvetés „további késlekedése nagyon rossz üzenetet hordozna ezekben a törékeny időkben" - mondta a napokban José Barroso, az Európai Bizottság elnöke.

Bármi is lesz a hétvégi diplomáciai nagyüzem kimenetele annyi biztosnak látszik, hogy a központi költségvetésből finanszírozott támogatások összege - az EU GDP-jének durván egy százaléka - az Unió történetében először csökken.



A vita során olyan, ideológiailag amúgy elég távol eső politikusok kerültek egy platformra, mint a francia elnök Francois Holland és a brit miniszterelnök James Cameron. Mindketten az agrártámogatások szinten tartása mellett érvelnek. Ez utóbbi tétel és a kohéziós támogatások egyébként az EU költségvetésének 70 százalékát teszik ki.

A vitát vezető EU elnök, Herman Van Rompuy többletpénzt kért a tagállamoktól a fiatalok munkanélküliségének csökkentésére is, azt azonban nem tette hozzá, hogy honnan akarja elvenni ezt. Ezzel a javaslattal a nagy munkanélküliséggel küzdő déli államok járnának jól. Spanyolországban például a fiatalok munkanélküliségi rátája 55,6 százalék.

A kiadások lefaragásáról már javában zajlanak az egyeztetések, új napirend lesz azonban a bevételi oldal, amelyről eddig még nem esett szó. Brüsszeli források szerint ezen a téren túl nagy változás nem várható, éppen elég keserves dolog lesz végigverni a tagállamokon a kiadási oldalt.

Ha a vezető diplomaták megállapodnak, következhet a költségvetési törvényjavaslat Európai Parlamenti (EP) elfogadása. Az intézmény már jó előre figyelmeztette a nagykutyákat, hogy nem szavazzák meg a javaslatot, ha az kizárólag a költségvetési kiadáscsökkentéseken alapul.

A magyar delegációnak is lesz mivel foglalkoznia Brüsszelben. Az Európai Bizottság eredetileg olyan javaslatot nyújtott be, amely alapján csaknem 30 százalékkal kevesebbet, alig több, mint 18 milliárd eurót támogatást kapnánk, mint az idén lejáró költségvetési ciklusban. Az EU elnöke tavaly összesen 2 milliárd euróval többet beajánlott Budapestnek, de az akkori csúcs sikertelensége miatt ez lekerült a napirendről.
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.