brusszel


Éleződik a feszültség Kína és Japán között: megismétlődik 1914?

Figyelő Online - Toronyi Anikó
2013.02.08  10:17   
mail
nyomtatás
A Kína, Japán és az Egyesül Államok közötti növekvő feszültség az 1914-es események emlékét idézi - olvasható Gideon Rachman cikkében a Financial Times honlapján.
A Japánban Szenkaku, Kínában Tiaojü néven ismert szigetet övező területi vita odáig fokozódott, hogy tavaly októberben az amerikai kormány volt nemzetbiztonsági vezetőkből álló csoportot küldött Pekingbe és Tokióba, ahol a delegáció világossá tette, hogy egy esetleges kínai támadás az Egyesült Államokat is beavatkozásra kényszerítené. Az amerikai-japán biztonsági szerződés értelmében ugyanis az USA köteles lenne kiállni Japán mellett. A pattanásig feszült helyzetben - akárcsak 1914-ben - elég lenne egy mondvacsinált ürügy a nyílt konfliktus kirobbanásához.

Az amerikai küldöttség egyik tagja, Joseph Nye, a Harvard Egyetem professzora szerint egyik fél sem érdekelt a háborúban, így az amerikaiak elrettentési stratégiája jó eséllyel megakadályozhatja a komolyabb atrocitásokat. Egy másik harvardi professzor, a kubai rakétaválságról írt tanulmányáról híres Graham Allison is úgy gondolja, hogy Kínának nem állhat érdekében megkísérteni az amerikai haderőt. Kérdés azonban, hogy a két szemben álló ország elvakult nacionalistái is így gondolják-e. A sziget hovatartozása ugyanis mindkét államban egyre inkább „hazafiassági" kérdés.

Az Egyesült Államok úgy látja, hogy az új japán miniszterelnök, Shinzo Abe kormánya hemzseg az elkötelezett nacionalistáktól, akik nagyon is hajlanak a konfrontációra. Az USA tehát nem alaptalanul tart attól, hogy az amerikai-japán biztonsági szerződés védőpajzsa mögül Japán képes lenne kiprovokálni a nyílt konfliktust.

A kínai-japán szigetvita és az 1914-es események közötti párhuzam egyre nyilvánvalóbb. Egyes történészek szerint Németország annak idején jobbnak látta minél hamarabb háborúba bocsátkozni, mielőtt az ellenség „észbe kap". Sokan attól tartanak, hogy - német mintára - az erősödő japán nacionalizmus is egy közelgő konfrontációt sejtet. Ezt a félelmet erősíti, hogy a kínai oldalon a Teng Hsziao-ping által követett békés külpolitikát képviselő kormányt felváltotta egy jóval öntudatosabb generáció.
Mégis bizakodásra adhat okot, hogy a kínai kormány az elmúlt években behatóan tanulmányozta a nagyhatalmak felemelkedésének történelmét, és eltökélt szándéka, hogy nem ismétli meg a németek által elkövetett hibát.

Ám nemcsak Kínának, hanem Japánnak és az Egyesült Államoknak sem ártana felfrissítenie az 1914-ben történtek emlékét. Így talán megakadályozhatják, hogy 2014-re ismét belesodródjanak egy olyan fölösleges konfliktusba, amelyet egyik fél sem kívánhat magának.

Gideon Rachman újságíró, a Financial Times vezető külügyi kommentátora.

Kapcsolódó cikkek
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Megújul a Figyelő

Magyarország egyik legrégebbi és legnagyobb presztízsű gazdasági hetilapja, a Figyelő erősíteni kívánja médiapiaci pozícióját.

Bíróság elé állíthatják Netanjahu feleségét

A rendőrség Sara Netanjahunak, az izraeli miniszterelnök feleségének a bíróság elé állítását javasolja

top200