brusszel


Még soha nem volt ennyi magáncég Kínában

Figyelő Online
2013.02.11  11:53   
mail
nyomtatás
Sosem látott magasságokba emelkedett a magánvállalkozások száma Kínában, annak ellenére, hogy a kínai piaci viszonyok miatt továbbra is hátrányos helyzetben vannak állami társaikkal szemben.
Január végén már a 40 milliót is meghaladta a magánkézben lévő cégek száma Kínában, jelenleg mintegy 40,6 millió ilyen vállalkozás van a kelet-ázsiai országban - derül ki az állami ipari és kereskedelmi felügyelet (SAIC) friss adataiból. Ez egy év alatt több mint 10 százalékos növekedést jelent, az általános világgazdasági körülmények romlása és a kínai gazdaság lassulása ellenére is.

A magánvállalkozások az összes vállalat több mint 70 százalékát adják, a bruttó hazai terméknek pedig több mint 60 százalékát állítják elő. A cégek 80 millió kínai ember számára biztosítanak munkát és mintegy kétezer milliárd jüan (70 ezer milliárd forint) értékű össztőkével rendelkeznek - áll a statisztikákban.A SAIC adataiból kiderül: a magánkézben lévő vállalkozások mintegy 90 százaléka a szolgáltatási szektorban és csupán 8 százalékuk működik az iparban, 2 százalék pedig a mezőgazdaságban tevékenykedők aránya.

A magánvállalkozások száma a "reform és nyitás" politikájának meghirdetése óta éves szinten több mint 18 százalékkal nő a kelet-ázsiai országban: 1978-ban még csupán 140 ezer magántulajdonban lévő cég volt bejegyezve, 2004-ben számuk 23,5 millióra rúgott. A privát vállalatok ugyanakkor továbbra sincsenek könnyű helyzetben: azokat az állami kézben lévő társaikkal való egyenlőtlen verseny, a bérek és munkaköltségek folytonos emelkedése és a szűk hitelfelvételi lehetőségek is sújtja. Helyzetük segítése és a monopóliumok megtörése, a tulajdonosi struktúrák újragondolása, a közforrásokhoz való egyenlőbb hozzáférés biztosítása az új kínai vezetés egyik legnehezebb feladata lesz.

Komoly gondot okozhat a jövőben az is, hogy a magánvállalatok nem innovatívak, nagyban függnek állami kézben lévő és külföldi versenytársaiktól, fennmaradásukat többnyire azok technológiájának átvételével biztosítják.
Kapcsolódó cikkek
MTI
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.