brusszel


Átveheti az állam a Mal irányítását

Figyelő Online - Brückner Gergely - Váczi István
2013.02.14  15:24   
mail
nyomtatás
Bár legutóbb az MVM-en keresztül még kihúzta a Malt a csávából, ám a vagyonpolitikáért felelős államtitkár szerint a gyár üzemeltetését belátható időn belül átveheti az állam.
Január végére kritikussá vált a Mal Zrt. helyzete, miután addigi áramszolgáltatója, az E.ON egyik cége nem volt hajlandó tovább ellátni, mivel a társaság 3,5 milliárd forintos tartozást halmozott fel vele szemben. Az állami tulajdonú Magyar Villamos Művek Zrt. (MVM) áramkereskedő társasága azonban végül kész volt az E.ON helyére lépni.

A társaság tehát megúszta, ám a Figyelő banki és kormányzati körökből származó információi szerint ezzel együtt is folyamatosan gyülekeznek a viharfelhők a vörösiszap-katasztrófa miatt hírhedtté vált cég fölött.

Banki ellenőrzés

Az állam nem feltétel nélkül segít, az MVM például egyelőre csak 30 napra szerződött a Mallal, és csak azt követően, hogy garanciát kapott a társaságot hitelező banki konzorciumtól: a bevételek erejéig kiengedik a folyószámláról az áram ellenértékét.

A jó 7 milliárdos követeléssel rendelkező pénzintézetek ugyanis rendkívül szorosan fogják a gyeplőt, minden jelentősebb kifizetéshez az engedélyük kell. Mindenesetre amennyiben a cég gazdálkodása stabilan nyereséges, elvileg nem lesz gond az áramszámla fizetésével, és folyamatos maradhat az ellátás.

A cég menedzsmentje - amely nem kívánt reagálni lapunk megkeresésére - továbbra is bízik a Mal talpra állításában.

Az utolsó órák

Eddig a kormány is türelmes volt, a helyzet azonban továbbra is nagyon ingatag. Hegmanné Nemes Sára pedig egyértelművé tette, hogy az MVM nem tolerálja a nemfizetést. „Az első ki nem fizetett áramszámla után beáll ugyanaz a helyzet, mint korábban, és felmerül a kérdés, hogyan tovább. Ezért fennáll a veszélye annak, hogy a Mal jelenlegi formájában az utolsó óráit éli" - fogalmaz kertelés nélkül az államtitkár.

A kormány ugyan nem akarja felszámolásba vinni a céget, de az államtitkár szerint előbb-utóbb elfogy egy olyan szállító türelme, amellyel már nem tud megállapodni a Mal. A kormánynak kész forgatókönyve van erre az esetre, és mivel korábban stratégiailag kiemelt jelentőségű vállalattá minősítette a Malt, megvannak az eszközei ennek végrehajtására.

Az állami forgatókönyvről és további részletekről a Figyelő hetilap február 14-i, idei 7. számában olvashat.

mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Kiegyezés a székely–holland sörháborúban

Magyar politikai siker is a Csíki Sör Manufaktúra és a Heineken kiegyezése - állítják kormányzati informátoraink.

Bajban a taxisok réme

Lemondott az Uber elnöke, Jeff Jones, miután a cég háza táján egymást érték a botrányok.

Alternatív valóságok

Igencsak eltérő a NOB és a helyiek véleménye 
a tavalyi ötkarikás játékok hagyatékáról, de a rengeteg gond mellett van azért néhány sikersztori is.

Jönnek az automata áruházak

Egyre több, főként a fizikai világban aktív nagyáruház vezeti be a legkülönfélébb online és elektronikus eladásösztönző praktikákat.

top200