brusszel


Félnek a visszazuhanástól a fejlett világ vezetői

Figyelő Online
2013.02.17  08:55   
mail
nyomtatás
A G20 képviselői nem tűztek ki új adósságcsökkentő célokat, mert törékenynek ítélik a világgazdasági fellendülést. Japán monetáris politikájával szemben megértők voltak, a nagy cégek adótrükkjeire pedig gyógyírt keresnének.
A világ 20 legnagyobb gazdaságát tömörítő csoport pénzügyminiszterei és jegybanki elnökei aggódnak a globális gazdaság törékeny állapota miatt, ezért elhalasztották az új adósságcsökkentő célok kitűzését moszkvai tanácskozásukon.

A G20-as csoport képviselői a kétnapos tanácskozáson elfogadott nyilatkozatban kerülték a jen zuhanásához vezető expanzív japán pénzügypolitika direkt bírálatát. Elemzők szerint a japán fizetőeszköz árfolyama, amely az agresszív monetáris politika miatt 20 százalékot zuhant, tovább csökkenhet. A piac úgy értékeli majd a G20-as csoport üzenetét, mint amely igazolja mindazt, ami történt - vélekedett Neil Mellon, a Bank of New York londoni szakértője.

Megértik Japánt


A szombatról vasárnap éjszakába nyúló megbeszéléseken a G20-as csoport pénzügyminiszterei és jegybanki elnökei a leggazdagabb országokat tömörítő G7-es csoport kedden közzétett nyilatkozatához sokkal közelebb álló állásfoglalást fogadtak el annál, mint amilyenre sokan számítottak. A hetek a piac szabályozta árfolyamot támogatták, a húszak pedig ígéretet tettek arra, hogy nem bocsátkoznak devizaháborúba, a nemzeti gazdaságok élénkítése érdekében tartózkodnak a fizetőeszközök kompetitív leértékelésétől. A monetáris politika pedig az árak stabilitását és a gazdasági növekedést szolgálja majd.

A moszkvai tanácskozás résztvevői ha nem is teljes mértékben, de lényegében megerősítették az Egyesült Államok, Japán, Nagy-Britannia, Kanada, Franciaország, Németország és Olaszország állásfoglalását. A G7-es csoport beavatkozásának köszönhetően Japán szabad utat kapott, hogy ellenőrizetlenül folytassa eddigi politikáját. Taro Aso japán pénzügyminiszter azt nyilatkozta az orosz fővárosban, hogy a tanácskozáson megértést tapasztalt, amikor azzal érvelt, hogy kormánya elsősorban a defláció elkerülése érdekében avatkozik be a nemzeti fizetőeszköz árfolyamának alakulásába.

"Biztosak vagyunk abban, ha a Japán felélénkíti gazdaságát, az a világgazdaságra is hatni fog" - mondta a szigetország tárcavezetője. A G20-as csoport pénzügyi vezetői az orosz fővárosban kötelezettséget vállaltak egy hiteles középtávú pénzügypolitikára, de megtorpantak a specifikus célok meghatározásakor. A küldöttségek többsége úgy értékelte, hogy a gazdasági fellendülés túlságosan törékeny még. A moszkvai nyilatkozat szerint a világgazdasági kockázatok háttérbe szorultak, de a növekedés még csekély, a munkanélküliség viszont túl magas.

"Kitartó erőfeszítésekre van szükség egy erősebb gazdasági és pénzügyi szövetség létrehozatalának folytatásához az eurózónában és ahhoz, hogy megoldódjanak a pénzügyi helyzet okozta bizonytalanságok az Egyesült Államokban és Japánban, valamint hogy a többletgazdaságok növeljék a hazai forrásokat" - áll a G20-as csoport moszkvai nyilatkozatában. A 2010-ben Torontóban elfogadott adósságcsökkentő paktum az idén lejár, ha a szeptemberben a G20-as csoport államfőinek szentpétervári csúcstalálkozóján azt nem hosszabbítják meg. "Széles körben egyetértettünk abban, hogy ragaszkodni fogunk a torontói célok teljesítéséhez" - nyilatkozta Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter.

Megadóztatnák a trükköző multikat

A G20-as csoport 2009-ben nagyszabású pénzügyi óvintézkedési csomagot fogadott el, hogy megállítsa a piaci összeomlást, de azóta sem sikerült elérnie a kitűzött célokat. Berlin nyomást gyakorolt az Egyesült Államokra és más országokra is, hogy tegyenek többet adósságuk csökkentése érdekében. Washington viszont Berlint sürgette, hogy növelje a keresletet. Moszkvában támogatást kapott Nagy-Britannia, Franciaország és Németország azon kezdeményezése, hogy új nemzetközi szabályozást vezessenek be annak érdekében, hogy megakadályozzák: a nagy cégek ne bújhassanak ki adófizetési kötelezettségük alól.

A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) felmérése szerint a nemzetközi cégek visszaélnek a különböző országokban eltérő adószabályozással, jövedelmük egy részét abban az országban vallják be, ahol alacsonyabb az adó.

A G20-as csoport a világ 19 legnagyobb gazdaságát és az Európai Uniót tömörítő szervezet. A 20 ország gazdasága a világ bruttó GDP-jének 90 százalékát és a világkereskedelem 80 százalékát adja. Tagállamaiban él a világ népességének kétharmada. Oroszország 2012 december elsején vette át a soros elnöki teendőket.
MTI
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.