brusszel


Japán Kazahsztánban épít atomerőművet

Figyelő Online
2013.02.19  12:15   
mail
nyomtatás
A tervezett kazahsztáni atomerőmű-építési beruházásokban való japán részvételről, valamint a két ország közti befektetési egyezmény előkészítéséről állapodott meg kedden Tokióban a japán és a kazah ipari miniszter.
Hétfőn két japán cég, a Japan Atomic Power és a Marubeni állapodott meg a kazah atomenergetikai hivatallal a közép-ázsiai ország reaktorépítési projektjeiben való együttműködésről. A szigetország február elején Szaúd-Arábiával is tárgyalásokba kezdett a japán atomipari technológiák exportját, illetve a közel-keleti országban tervezett erőműprojektekben való részvételt illetően. Japán ezzel kétéves szünet után térhet vissza az atomerőmű-építés nemzetközi piacára, miután a 2011-es fukusimai atomerőmű-baleset óta leállt az ország atomipari exportja, míg belföldön az 50 működőképes reaktorból csupán kettő üzemel.

A jelentős kapacitásokkal rendelkező japán atomipari cégek - többek között a Hitachi, a Toshiba és a Mitsubishi Heavy Industries - külföldi terjeszkedését emellett a jen korábbi erős árfolyama is gátolta. A decemberben hivatalba lépett új japán kormány a jen gyengítése és az atomenergiai ipar további támogatása mellet is elkötelezett. A világ legnagyobb uránérc-kitermelőjének számító Kazahsztán a 2020-as évekre két atomreaktort akar hálózatra kapcsolni. A japán cégeknek a megfigyelők szerint elsősorban orosz versenytársaikkal kell majd vetélkedniük a kazah beruházásokért. A két ország ipari miniszterei kedden arról is megállapodtak, hogy mielőbb megkötik azt a kétoldalú befektetési megállapodást, amelynek szövegét kedden véglegesítették.
Kapcsolódó cikkek
MTI
mail
nyomtatás

Hozzászólások

Le Pen az EU-s népszavazásról

Marine Le Pen államfővé választása esetén megvárja a német és az olasz parlamenti választások eredményét, mielőtt népszavazást ír ki.

Megszavazták a "CEU-törvényt"

A jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik.

Újabb vizsgálat tárgya a Hungast

Mégsem jön létre a menza cégek tervezett fúziója. Egyelőre nem vásárolja meg a Hungast Zrt. a Sodexot, mert nem teheti. A Gazdasági Versenyhivatal közbelépett.

Szíriai fegyveresekkel állt kapcsolatban a szentpétervári merénylő

A felrobbantott pokolgép hasonló volt ahhoz a másikhoz, amelyet később a Ploscsagy Voszsztanyija metróállomáson hatástalanítottak.



Ötvenmilliárd feletti tőke a startupoknak

Az új ciklus első Európai Uniós forrásból finanszírozott kockázati tőkebefektetése a debreceni Insimu Patient volt, amely tőkét kapott a Hiventurestől.

Budapesti konferenciával indul a FabLaBNet

Az Európai Unió által támogatott új projekt, a FabLabNet március 28-án indul a partnerek által közösen, 3D-nyomtatott alkatrészekből épült rakéta jelképes kilövésével..

Kaposváron oktatják a jövő startup vállalkozóit

Európában is egyedülálló digitális oktatási platformmal és a diploma mellett akár befektetési lehetőségekkel is várja a Kaposvári Egyetem 2017-ben hallgatóit.

Másfél milliárd 6 erős nagyprojektre

A Bay Zoltán Kft. másfél milliárd forintnyi magas hozzáadott értékű kutatási, fejlesztési és innovációs projektek fejlesztését kezdi meg.

top200