Olybá tűnik, hogy a dohánytermékek nemzetközi internetes értékesítésének bejelentett liberalizációjával az unió – akarva-akaratlan – csúfot űz a magyar, nemzeti, gyermekmentő trafikstratégiából.
Mintha kicsinyes bosszú lenne azért, mert az EU nem talált fogást az unortodox magyar trafiktörvényen. Pedig a cél, világnézettől függetlenül, szent és sérthetetlen. Ezt Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár a trafiktörvény módosításának hétfői vitáján világossá is tette: „A fiatalkorúak ne juthassanak cigarettához.”
De azért ne áltassuk magunkat, pénzről is van szó, és nem csak azért, mert a hatástanulmányok szerint a nem-dohányzók védelméről szóló törvénnyel 80 milliárdos egészségügyi kiadást spórolhat meg a társadalom. Ám vadonatúj piacot is nyit az állam a hétfői parlamenti trafiktörvény-polírozással, mert a legkésőbb júliustól nyitó trafikok cigaretta és legális szerencsejátékok mellett már szeszes italt, ásványvizet, üdítőt és energiaitalt, sőt még kávét és újságot is árusíthatnak. Örülhetnek a leendő trafikosok, mert csak a cigaretta utáni szerény jutalékkal bizton felkopott volna az álluk, de immár megkapják az élelmiszer-, napicikk-piac sok százmilliárd forintos krémjét. Ha pacal is lenne, a trafik talán maga lenne a magyar mennyország.
Mert semmi kétség, a cigarettát és hozzá újságot, kávét, más italokat kereső fogyasztó bizton betér majd a trafikba, és ha az éppen valamelyik kereskedelmi lánc külön bejáratú üzletében működik, a szomszédos diszkontba, szupermarketbe is.
De manapság, ahol új (dohány)bolt nyílik, ott egy másik üzlet becsuk. Legalábbis, ahogyan Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára megelőlegezi: „Ahány új trafik nyílik a kistelepüléseken, annyi kisbolt tönkre is fog menni.” Főleg a toroköblögetők eladásából élő, éjjel-nappali kisboltosok kereshetik a redőnyhúzót, akiknek a szupermarket és diszkontláncok szomszédságában már eddig is hajszálon múlott a fennmaradásuk. Egyikük keserűen úgy értelmezte, „ez már le van játszva, kell a piacunk”, ezért hoztak egy törvényt most a cigarettáról, legközelebb talán az alkoholmonopóliumról.
De aki elszánt és a finisben is gyorsan változó szabályokat vakon bevállalva trafikozik, így már jól járhat. Pláne, ha a dohánytermékek utáni kiskereskedelmi árrés is, amint rebesgetik, nyárig még emelkedhet. Érthető, ha a döcögős kezdés után valóságos trafikláz tört ki a forgalmasabb nagyvárosokban. A nógrádi megyeszékhely 9 trafikjogára például, úgy tudjuk, vagy százan jelentkeztek. A trafikbizniszbe fektető családok némelyike ötösével pályázott, de olyan hazai franchise-láncban tag élelmiszer-kereskedő vállalkozóról is hallani, aki a széles értelemben vett rokonságot hadra fogva trafikláncot akar összeügyeskedni.
Hogy ezek után mi lesz azokkal, akikért a harang szól? A trafikokban cigaretta helyett csak például energiaitalt, „szőke és barna kólát” vásárló, nikotinéhes fiatalkorú függőknek házhoz hozza a megoldást a liberós, internetes dohánykereskedelem, hacsak nem hőkölnek vissza az eurokraták, amikor Magyarország „indokolt véleményével” az asztalra csap.